שיווק ופרסום

5 טיפים – לקריירה מוצלחת בהייטק!

כתיבת מומחים |  1
ביז 235 (צילום depositphotos)

מאת אופיר צדיק, 
בשיתוף מכללת סלע המציעה קורס תכנות, קורס QA, קורס סייבר, קורס עיצוב גרפי וקורסי הייטק נוספים. 
 
קריירה בהייטק היא חלומם של רבים - ובצדק. האפשרויות המגוונות, הקשר לחו"ל ועבודה גלובאלית, המשכורות הגבוהות, תנאי העבודה המפנקים והאופציות, קורצים לצעירים שאוהבים את החיים הטובים ורוצים להתהדר בקריירה מוצלחת. אז יצאנו לחקור מה הם כללי הזהב שכדאי ליישם כשמחליטים לעבוד בהייטק.  
  
1. לבדוק האם אתם מתאימים להייטק ולבחור את המסלול הנכון ביותר עבורכם.
הייטק זו לא מקשה אחת.  ניתן לעבוד ולהצליח בהייטק בהרבה כיוונים. חשוב מאוד לבחור את הכיוון המתאים ביותר עבורכם! כשבוחרים ללמוד ולעבוד בתחום שמתאים לכם ושאתם אוהבים זו כבר מחצית הדרך להצלחה. ״יש לנו ניסיון עם אלפי בוגרות ובוגרים. בכל הגילאים. ההתמחות שלנו זה להתאים לכולם את המסלול האישי שלהם להייטק - לימודי תכנות, לימודי סייבר, לימודי QA, לימודי UI ועוד״ אומר לנו רועי רחמני דיקאן בית הספר למקצועות התוכנה במכללת סלע. האבחון הנכון בתחילת הדרך מבטיח שבסיום הלימודים הבוגרים יצליחו למצוא עבודה טובה ויוכלו להתקדם ללא תקרת זכוכית. ״הגעתי לסלע במקרה. בכלל חשבתי על לימודי תואר בפסיכולוגיה. עשיתי אבחון ונמצאתי מתאימה בציון גבוהה. היום אני ממש שמחה שזה מה שבחרתי ללמוד״ מספרת נוי אורבך, בוגרת המכללה שסיימה קורס תכנות לפני שנתיים. מכללת סלע חברה לחברת פילת ובנינו אבחון מקצועי רב שלבי. במשך קרוב ל-30 שנים אנו מפעילים את התהליך ומשפרים אותו כל הזמן. היום עם יותר מ-10,000 בוגרים אנו יכולים לומר למועמדים במידה גדולה של וודאות את הכיוון אליו הם מתאימים, ממשיך רחמני. האם כל אחד עשוי להתאים להייטק? ״ממש לא״, ״אנחנו לא מקבלים את מי שלא מתאים. מטרת האבחון היא בפירוש לעזור למי שלא מתאים לדעת זאת מראש״. אתם עלולים לפספס, הרי זה רק אבחון שלבטח לא פועל ב-100%. ״ זה כמובן נכון. אבל אני מעדיף לפספס אחד או שניים אך לא לבזבז את הזמן והכסף של רבים שבאמת לא מתאימים״.  רועי מראה לנו אקסלים עם נתונים שסלע מתחזקת עם נתוני בוגרים משנים עברו ומשווה לתוצאות האבחון הראשוני. אני מתרשם שמדובר בתהליך מאוד מקצועי שעוזר להכווין למסלול הנכון בהייטק. 
2. לשלב. להעצים כל כישרון או ידע מתחום אחר במקביל ללימודי הטכנולוגיה
הייטק זה הרבה מעבר לטכנולוגיה ומחשבים. היום יש הייטק ב-מזון (foodtech), ב-ביאולוגיה (biotech), ב-כלכלה (fintech), ב-גרפיקה ועיצוב תעשייתי (UI-UX), ב-קיימות (cleantech), במוזיקה, באומנות ובכלל כמעט בכל תחום. ״כשחושבים על העתיד בהייטק, חשוב מאוד לכוון לעוד תחום משלים. תחום המעניין אתכם, תחום שאתם מרגישים שאתם יכולים לתרום בו״ אומרת לנו בת-שבע וילד, דיקאנית בית הספר לגרפיקה ומולטימדיה במכללת סלע ומאמנת אישית להצלחה. ״במכללת סלע פיתחנו את המסלול לְתואר בדרך שלך״ המאפשר להיכנס לעבוד בהייטק ובמקביל ללמוד תואר במקצוע משלים. זאת מתוך הבנה שבמאה ה-21 ידע מעמיק בהייטק בשילוב מקצוע נוסף הוא המפתח לקריירה מוצלחת, מספקת ומשתלמת״.  
3.  ללמוד בתוכנית הנכונה.
בימנו ברור שכדי להיכנס לעבוד בהייטק חייבים להגיע עם הכישורים והידע המתאימים. אבל היכן רוכשים ידע זה? יפעת מוקי, מנהלת משאבי אנוש, בחברת ההייטק ווי אנקור, עם ניסיון של יותר מ-15 שנה בתחום אומרת ״מה שחברות הייטק מחפשות זה תמהיל של ידע טכנולוגי עם יכולת יישום מהירה. תואר או ידע כשלעצמו ממש אינם חשובים או נדרשים. חברות רוצות לראות יכולת מעשית לפתור בעיות בעזרת טכנולוגיה עדכנית ובדרך תעשייתית״. 
עובדים על פרויקטים מעשיים במקום לימוד תיאורטי
קרו סגל, נשיא מכללת סלע, מדגיש ״התוכניות שלנו נבנו כך שהתלמיד לומד ועובד על פרויקטים מעשיים תוך שימוש בטכנולוגיות עכשוויות. במקום ללמוד וללמוד ובסוף לעשות פרויקט סיום אחד אצלנו כבר מהסמסטר הראשון עושים פרויקט טכנולוגי משמעותי וכך גם בסמסטרים הבאים. לבסוף הבוגר יוצא לאחר שהשלים 5-6 פרויקטים מהותיים. בתוכנית היהלו״מ שלנו המטרה היא שהבוגר יוכל להתמודד על תפקידים שנועדו לבעלי ניסיון של שנה-שנתיים״. איך מגיעים לזה? קרו מציין שצוות המרצים בסלע הם מנהלים ועובדים בכירים בהייטק וכך הם מכינים את התלמידים בצורה מיטבית לעבודה בהמשך.  אנחנו מלמדים כיצד לחשוב, כיצד לתכנן ואיך להתמודד נכון עם בעיות נפוצות. הסטודנטים מתמודדים עם בעיות אמת ולא עם  נושאים תיאורטיים. זה ״כמו תואר אקדמי מתקדם מבלי לבזבז זמן על לימוד תיאורטי לא רלבנטי״ מסכם סגל.  
  
4. להתחיל לעבוד כמה שיותר מוקדם.  
בהייטק הניסיון בעבודה הוא קריטי. ״אתה חייב להתנסות בפרויקטים אמיתיים כמה שיותר מוקדם כדי שתוכל להראות ניסיון אמיתי בראיונות העבודה״. אומר דוד בסה מנכ״ל סלע והאחראי על בית התוכנה המתקדם שלה, בית תוכנה המעסיק למעלה מ-400 אנשי מקצוע בארץ וב-4 מרכזים בחו״ל. לכן יצרנו את תוכנית יהלו״מ המהווה גשר בין הלימודים לעבודה. בתוכנית זו הבוגרים עובדים ב-בוטקאמפ המדמה עבודה בפרויקטים אמיתיים ויוצאים עם ניסיון חשוב לשוק העבודה. זו הסיבה שאנו שמחים לקלוט אותם לבית התוכנה המתקדם שלנו מסכם דוד בסה. תלמדו במסלול המאפשר לכם להתחיל לעבוד כבר אחרי שנת לימודים אחת. בסלע אנו מריצים את המסלול לְתואר בדרך שלך. מסלול המתחיל בלימודים חוץ אוניברסיטאיים של כשנה אינטנסיבית, כניסה לעבודה ואז במקביל השלמת תואר. זה גם מאפשר לעשות תואר בתחום משלים למחשבים כמו שהטיפ השני מכוון. 
 
5. להתעניין בכלכלה.
הייטק זה סטארטאפים, השקעות, קרנות הון סיכון, אנג׳לים, אופציות, אקזיטים, מניות, הסכמי שכר אישים, תנאי עבודה מיוחדים ועוד. ״בהייטק הרבה מאוד סובב סביב הכלכלה והכסף״ אומר אורי בן משה, מנכ״ל תוכנה ישירה, המספקת פתרונות רישוי תוכנה למאות חברות הייטק ולסטארט-אפים המובילים בישראל. ״אלו המושגים שכל מנהל בהייטק מדבר עליהם. חשוב שכעובדי הייטק לעתיד תכירו מושגים אלו. חשוב שתכירו שמות של חברות סטארטאפ, כמה כסף הם גייסו, ממי, איך המכירות שלהן הולכות וכד׳״ מסכם בן משה. כיצד לומדים? תקראו עיתונות כלכלית באינטרנט! כלכליסט, גלובס, דה-מרקר, וואלה ועיתוני כלכלה נוספים הם האתרים שאתם חייבים לשוטט בהם באופן קבוע. 
רוצים לעבוד בהייטק? פנו למכללת סלע המפעילה מגוון מסלולי כניסה להייטק - גם בטלפון 03-6176666. 
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  טיפ 6 - אל תעשו שטויות (ל"ת)
  משה 08/2019/02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור