שיווק ופרסום

בק טו ביזנס: משלבים אפיקי השקעה למזעור התנודתיות

בסיומו של החודש התנודתי ביותר השנה, 
יועצים - הראל | 

התחיל חודש ספטמבר כאשר השווקים מוטרדים מתרחישי ההאטה המגולמים בעקום התשואות ומתחזיות הריבית להערכתנו, התנודתיות תימשך ושילוב אפיקים בתיק הוא הדרך הנכונה ביותר לרוב הלקוחות לצלוח את התקופה

 מי שחזר מחופשת הקיץ היישר לפתיחת שנת הלימודים הבוקר, הופתע לגלות לא רק את הסנכרון בין לוחות השנה הלועזי והעברי, כאשר ה-1 בספטמבר התקיים השנה במקביל ל-א' באלול (הפעם הבאה שזה יקרה תהיה רק בשנת 2068), אלא גם הופתע מעוצמת התנודתיות שאפיינה את החודש החולף.
אוגוסט היה החודש התנודתי ביותר מתחילת 2019, עם עליות וירידות תוך יומיות מהחדות ביותר שראינו מזה תקופה ארוכה. שני גורמים מרכזיים תרמו לכך:
  • עליית המדרגה במלחמת הסחר בין סין לארה"ב. זה התחיל בהתבטאויות לוחמניות יותר של הצדדים, נמשך בהודעות על מכסים חדשים וביטול חלק מהם ועבר גם לשלב מלחמת מטבעות, בפיחות יזום של היואן מול הדולר. החזית הזו לא רק השפיעה על החודש החולף, אלא תשפיע מאוד גם על השבועות הקרובים, עם הכניסה לתוקף של מכסים הדדיים משני הצדדים היום – למרות המסרים הפייסניים שנשמעו בשבועות האחרונים.
  • חוסר ההחלטיות של הבנק המרכזי האמריקאי לגבי המשך תוואי הורדת הריבית. הפדרל ריזרב הוריד את הריבית הדולרית במהלך החודש החולף, אך במידה רבה נראה היה כי השוק דוחף אותו לצעד הזה באמצעות הורדה דרמתית של התשואות הממשלתיות והיפוך הולך ומעמיק של עקום התשואות בחלק הקצר והבינוני. עם זאת, ההססנות שהפגין הפד, חוסר ההחלטיות שלו לגבי התוואי העתידי של הריבית והלחצים שממשיך נשיא ארה"ב טראמפ להפעיל על הבנק המרכזי נותנים אותותיהם בחוסר ודאות שרואים השווקים.
בנאומו של נגיד הבנק המרכזי בארה"ב בכנס הנגידים השנתי בג'קסון הול, הוא ציין שהבנק מוכן לתת תמיכה במידה וההאטה תפגע בכלכלת ארה"ב והדגיש שעיקר הסכנה לתחזית מקורה מאי הוודאות בשל מתיחות הסחר בעולם. אך בכל זאת, סיכומי הדיונים לקראת החלטת הריבית האחרונה הראו שחלק מחברי הועדה לא ראו את ההפחתה כתחילתו של תהליך הורדת ריבית. כעת נראה כי סבב העלאת המכסים האחרון בין המעצמות עשוי לאלץ את הבנק להפחית שוב את הריבית כבר בהחלטה הקרובה.
גם בישראל הריבית לא תעלה
בניגוד לארה"ב ואירופה, נראה כי הריבית בישראל לא צפויה לרדת בקרוב, אך בהחלטה האחרונה בשבוע החולף הבהיר בנק ישראל כי בניגוד למסרים האחרונים שנשמעו ממחלקת המחקר - הריבית בישראל גם לא צפויה לעלות בקרוב. מאז החלטת הריבית הקודמת חלה ירידה בסביבת האינפלציה ובחודשים הקרובים צפויה להערכתנו ירידה נוספת. בנוסף, נראה כי במידה והייסוף בשער החליפין יתמיד, הוא יקשה על חזרת האינפלציה ליעד – וירחיק עוד יותר את האפשרות לעליית ריבית.  להערכתנו, בשנה הקרובה תישאר הריבית בישראל ללא שינוי, אם כי לאחר החלטת הריבית תשואת המק"מ משקפת צפי בשוק להורדה של הריבית מ-0.25% ל-0.1%.
נתוני הצמיחה הראשוניים לרבעון השני היו כצפוי חלשים, אך מבט על המחצית הראשונה מצביע על האצה בהשוואה למחצית הקודמת. האינדיקאטורים הראשוניים לרבעון השלישי מצביעים על קצב צמיחה דומה. למרות השקל החזק ומלחמות הסחר בעולם, יצוא השירותים ממשיך לשבור שיאים ויצוא הסחורות שומר על יציבות מתחילת השנה (תוך כדי תנודתיות גבוהה).
לאחר ייסוף כמעט עקבי מתחילת השנה, בסיכום חודש אוגוסט השקל נותר כמעט ללא שינוי מול סל המטבעות. פיחות של 1 אחוז מול הדולר ו-3 אחוזים מול היין היפני קוזזו עם ייסוף מול מטבעות אחרים.
 
 
מה עושים בתיק השבוע?

1. מניות- שוק המניות בישראל בולט לטובה בתקופה של ירידות בעולם
בסיכום אוגוסט ירדו המדדים המובילים בבורסת ארה"ב, תוך הפגנת תנודתיות תוך יומית גדולה במיוחד. בסיכום חודשי ירד הנאסד"ק "רק" 2.6% ומדד S&P500 ירד 1.8%. המניות בישראל בלטו ביציבות יחסית במהלך כל החודש, כאשר לקראת סופו ירידות במניית כיל (על רקע החולשה העולמית בסקטור) ובמניות הבנקים הכבידו על השוק, בדיוק כאשר המגמה השלילית בעולם החלה להתהפך.
רמות התנודתיות הנמוכות יותר הן רק אחת הסיבות התומכות בחשיפה לשוק המניות המקומי. בתקופה של תשואות אג"ח נמוכות וחזרה למדיניות מוניטארית מרחיבה בכל העולם, המיקוד להמשך השנה הוא השקעה במניות בשיעור גבוה יחסית, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת מניות ישראל.
אנו ממשיכים להמליץ להקצות חלק גדול מהחשיפה המנייתית למניות ישראל לאור העובדה שפוטנציאל התשואה גבוהה יותר, הכלכלה נראית טוב יותר והריבית תישאר נמוכה עוד לא מעט זמן.
2. אג"ח בארץ- ביצועים חזקים בחלק הבינוני-ארוך, עקום תלול וריבית נמוכה לאורך זמן תומכים במח"מ בינוני;
    אג"ח דולרי- התחדדות עקום התשואות הדולרי ההפוך התהפכות העקום יחד עם תשואות ממשלתיות בשפל תומכים במימוש רווחים ומעבר למח"מ קצרצר .
שוק האג"ח המקומי נהנה משילוב גורמים כולל הצפי להורדות הריבית בעולם בהמשך השנה וירידת התשואות החדה וכן מהיציבות בריבית המקומית (שבינתיים נשארה ללא שינוי, אם כי השוק מגלם צפי להורדה בהמשך).  לאור זאת, אנו מרגישים בנוח להישאר במח"מ בינוני ולא קצר, להיות עם מרכיב של אג"ח קונצרני בתיקים במיוחד בחלק המדורג A ומעלה על מנת להקטין תנודתיות ועם מרכיב מט"ח מוגבל בכל תיק.
אנו ממשיכים להמליץ על עדיפות מיקוד באסטרטגיה של "גלישה על העקום" ע"י אחזקת אג"חים עד לפדיון. השקעה בתיק אג"ח מפוזר לפדיון מאפשרת לא רק פיזור למספר גבוה של אג"חים שקלים וצמודים ורמת וודאות גבוהה יותר לגבי התשואה לפדיון, אלא מאפשרת ללקוח לצלוח בקלות רבה יותר תקופות של תנודתיות כפי שאנו עשויים לראות במהלך המחצית הנוכחית.
באג"ח הדולרי, אחרי העליות החדות באג"ח הממשלתי בשבועות האחרונים, להערכתנו שוק האג"ח הדולרי מושפע מהצפי האגרסיבי להורדות ריבית ב 12 החודשים הקרובים. לאור זאת, להערכתנו, כיום באג"ח הדולרי במח"מ ארוך-בינוני יש יותר סיכון מאשר סיכוי. ביתרות הדולריות נבחן מימוש של רווחים נאים מתחילת השנה ונעבור בינתיים למח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר, ע"י שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות - כל עוד עקום האג"ח האמריקאי הפוך.
 
 

.3תיק השקעות–  מנצחים את התנודתיות באמצעות פיזור אפיקים וניצול מתאם שונה בין אפיקים שונים
לאור עליית המדרגה של התנודתיות בחודש החולף, ניתן לפעול בנחישות למזעור הטלטלות בתיק ההשקעות באמצעות כמה חלופות. אחת האפשרויות היא להנזיל את התיק ולהוריד את התנודתיות לאפס, אך המחיר של צעד כזה עשוי להיות כואב במיוחד אם השוק שוב ישנה כיוון באגרסיביות.
הדרך החכמה יותר כיום למזעור התנודתיות היא באמצעות שילוב אפיקי השקעה תוך ניצול הקורלציה השונה בין האפיקים, בדיוק כפי שקרה באוגוסט. כך למשל, בחודש החולף ראינו מצוין את הקורלציה ההפוכה בין אג"ח מדינה למניות או בין הדולר לשאר האפיקים. על רקע זה, נראה כי במיוחד בתקופות כאלה מתחדדים היתרונות של שילוב קרנות נאמנות המשלבות כמה אפיקים שכן במקרה זה התנודתיות שהלקוח מרגיש יורדת בצורה משמעותית.
משמעות המיקוד בתנודתיות הוא שבתקופה הקרובה עלינו לתת משקל גדול יותר מבעבר למדד שארפ כאשר אנחנו בוחרים מוצרי השקעה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה