פרסום ושיווק

ALL IN: בעלי סופטבנק שיעבד 38% ממניותיו לטובת קבלת הלוואה

המינוף סביב התאגיד היפני סופטבנק ממשיך לעלות, למרות הכישלונות האחרונים. הבעלים של הקבוצה והאיש העשיר ביפן, מסאיושי סון, הגדיל באופן דרמטי בתקופה האחרונה את כמות ההלוואות שלו לטובת ההשקעה בקרן "ויז'ן 2"
עמית נעם טל |  1
מנכל סופטבנק מאסיושי סון (צילום gettyimages)
שנה לא פשוטה עוברת על תגיד הענק היפניסופטבנק. לאחר 3 הנפקות חלשות בשנה האחרונה: אובר, ליפט וסלאק, דחיית ההנפקה של WeWork בשבוע האחרון מהווה מכה אנושה לתדמית של החברה. אך נראה כי זה לא מרתיע את הבעלים והמנכ"ל של התאגיד היפני, מסאיושי סון, שלפי הדיווחים הולך "ALL IN" ומשעבד את מניותיו בתאגיד במטרה לקחת הלוואה לקרן ההשקעות החדשה "וויז'ן 2". 
ע"פ הדיווחים האחרונים, מסאיושי סון שיעבד לאחרונה כ-38% ממניותיו בתאגיד היפני, תמורת קבלת הלוואה מ-19 בנקים הכוללים את קרדיט סוויס ויוליוס באייר. במהלך האחרון, סון משלש את המניות המשועבדות שלו ביחס לאחזקותיו ביוני 2013, וסכום המניות המשועבדות שלו עומד כעת על 9 מיליארד דולר. 
המהלך מזכיר מאוד את המהלך שביצע מייסד טסלה (סימול:TSLA) אילון מאסק בשנים האחרונות, כאשר שיעבד מניות רבות של החברה לטובת מימון פרויקטים אחרים. ע"פ הערכות, אחת הסיבות לירידות החדות בתחילת השנה בטסלה הייתה ה"margin call" על המניות של מאסק. סון הופך להיות פגיע במיוחד במידה וההשקעות של החברה לא יצליחו. 
אבל זה לא נגמר רק במהלך האחרון של סון. ע"פ הדיווחים בחודשים האחרונים, סופטבנק העניקה הלוואות לעובדי החברה במטרה להשקיע בקרן ההשקעות החדשה של החברה. המשמעות: אם ההשקעות של החברה לא יצליחו, הרבה מאוד אנשים ממונפים צפויים להיפגע 
גרף מניית סופטבנק בשנים האחרונות:ירידה של מחיר המניה עשויה להצית שרשרת של אירועים

בהקשר זה נראה כי יהיה שווה להמתין להתפתחויות בהנפקה של WeWork. ע"פ ההודעה של החברה בשבוע האחרון, ההנפקה לא בוטלה אלא נדחתה במספר חודשים. הדחייה של ההנפקה הייתה חדשות טובות סופטבנק, שכן הוא לא היה צריך לחתוך את ערך ההשקעות שלו בחברה. נזכיר כי התאגיד היפני ביצע השקעה בחברה מוקדם יותר השנה לפי שווי שוק של 47 מיליארד דולר, רחוק מאוד מהערכות הנוכחיות. קשה לראות כיצד ההנפקה תצא בסופו של דבר במחירים גבוהים יותר. 
נציין במקביל כי חברה אחרת שסופטבנק השקיעה בה בשנים האחרונים, Airbnb, הודיעה הערב על רצונה להיות מונפקת במהלך 2020 (לכתבה המלאה).
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מאוד מוזר מה שקורה אצלכם
  יעקב 19/09/2019 20:07
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כל הכתבות שלכם על וויוורק ועל זה שמשקיע מאוד מיניותמעניין מה האינטרס שעומד אחרי זה אני מקווה שזה כתבות כלכליות נקיות ושלא מתחרות של וויוורק שילמו לכם כי זה כבר יותר מידי בולט להתמקד בחברה אחת במעבד שלה שנתפס עם גראס לפני שנה ועכשיו זה מפורסם אצלכם ועל החברה שהשקיעו בהם מיליארדים תזהרושלא יחקרו אותכם בסוף
  סגור