שיווק ופרסום

ביטוח רכב – איפה לא כדאי לחסוך בעלויות?

ביטוח הרכב שלך, זה שכנראה חידשת בלי להניד עפעף, יכול להיות הרבה יותר זול מההצעה הראשונה שקיבלת. אולם, במגרש הזה לא כל ההוזלות טובות לך וחלקן אף יכולות לעלות לך ביוקר. מדריך קטן לביטוח גדול.

מאת: יובל בנר

כתיבת מומחים | 
ביטוח הרכב שלך הוא מוצר אשר לרוב מורכב משני חלקים. הראשון, ביטוח חובה, המכסה נזקי גוף בלבד וכל בעל רכב מחוייב לרכוש אותו לפי החוק. ביטוח רכב מסוג מקיף או צד ג', הם החלק השני של הפוליסה ואינך מחוייב לרכוש אותם. הביטוח המקיף, כיאה לשמו, יכסה את כל נזקי התאונה שלך ושל הצד הנפגע. ביטוח צד ג' יכסה רק את נזקי הצד הנפגע, במידה ויש, כך שנזק כלכלי שיגרם לך כתוצאה מהתאונה אינו מכוסה ביטוחית.
המשוואה הזו, בצירוף יוקר המחיה הכללי והעובדה שאחזקת רכב בישראל אינה זולה כלל, יוצרת על הנהגים את המניע לחפש איפה לחסוך בביטוח הרכב.
בכתבה הבאה נעסוק בשאלה כיצד ניתן לחסוך בעלויות ביטוח הרכב תוך כדי שמירה על מקסימום מהאינטרסים שלך בתור בעל הרכב, במיוחד במקרה של תאונה ותוך כדי ניהול הסיכונים הרלוונטיים לך. כמובן, יש יותר ממקום אחד בו ניתן לחסוך אך לא כל סוג של חיסכון הוא כדאי מבחינתך. שנתחיל?
השוואת מחירים:
בראש ובראשונה, עוד לפני שבכלל ניגשים לנסיונות הקיצוץ במחיר, כדאי לקחת כמה שיותר הצעות מחיר רלוונטיות מחברות מתחרות ולהבין על איזה סדר גודל מחיר מדובר. לאחר מכן, לקרוא ולהבין (קצת מייגע אבל חייבים) את הפוליסה כולה. באופן זה, גם השלבים הבאים יהיו ברורים ואפילו תהיה לך האפשרות לבצע פעולות אקטיביות כדי להביא להוזלה.
הנחות מיוחדות:
לגופים גדולים יש כח כלכלי גדול. עובדי מדינה ומורים, למשל, זכאים להנחות בביטוח הרכב. חברות מסויימות מציעות הנחות לסטודנטים, לנהגים זהירים או להורים, שכן נהיגתם זהירה יותר. בגדול, כל אפשרות שיש לך להביא להנחה בדמי הביטוח, לא משנה מה הרקע, יכולה להתקבל כאן, אז פשוט שווה לנסות. גם ביטוח לנהג יחיד יכול לתת הנחה, אך מצד שני לא תהיה לך האפשרות לתת לאף אדם לנהוג ברכב במקומך.
איזה רכב ואיזה בית?
אם התלבטת בין מספר רכבים ובדקת בעיקר את עוצמת המנוע וצריכת הדלק, אולי היה טוב לבדוק גם את עלויות הביטוח. מחיר ביטוח הרכב נקבע בין השאר לפי קריטריונים של זמינות חלקים ומחירם, אך גם לפי דירוג הרכב בטבלת גניבות הרכבים. מכיוון שגנבים אוהבים לגנוב את כלי הרכב הנפוצים ביותר (לטובת זמינות חלקים), לפעמים יהיה טוב לרכוש רכב פחות נפוץ וגניב כדי להוזיל את הביטוח. מקום מגוריך, אגב, משפיע על המחיר באופן דומה. איזור המועד לגניבות רכב יעלה את מחיר הביטוח בדיוק כשם שחניה נעולה ושומר יוזילו אותו.
לוותר על המקיף:
עצה שבאה עם אזהרה. חשוב לדעת כמה רכבך שווה, אך בהקשר זה חשוב לדעת כמה הוא שווה מבחינת הביטוח. במילים אחרות, מה יהיה גובה הפיצוי במקרה של אובדן מוחלט או גניבה. באם אפשרי מבחינתך לחיות ללא החזר הפיצוי ולהמר על חיסכון בטווח הארוך, בבקשה. זוהי דרך שאינה מתאימה לכל אחד, לא לכל תקופה בחיים ובוודאי שלא לכל רכב, אך לעיתים כדאי לחשוב גם עליה.
השתתפות עצמית וכיסויים נוספים:
כיסויים כגון גרירה, חילוץ ותדלוק חירום אינם תמיד חלק מהפוליסה, במיוחד בפוליסות חדשות ומודולריות. פירוש הדבר שניתן לוותר עליהם ולקבל הנחה במקומם. בנוסף, הגדלת סכום ההשתתפות העצמית גם הוא יוריד את מחיר הפוליסה, אך מצד שני עלול לאבד את יתרונו היחיד ברגע אחד. לכן מבררים כמה השתתפות עצמית משלמים ותמורת איזה סכום כדי לקבל החלטה מושכלת בנושא.
מערכות בטיחות מתקדמות:
הדרך הבטוחה ביותר לקבל הנחה בביטוח היא לרכוש רכב עם מקסימום מערכות בטיחות אקטיביות. אלה הוכחו כיעילות בהפחתת תאונות דרכים ולכן חברות ביטוח מסויימות מאפשרות לקבל הנחה בגינן.
סיכום:
הוזלת דמי הביטוח היא עניין פשוט הרבה יותר מבעבר. כיום אין זו בעיה לקבל כל סוג של מידע אודות פוליסת הביטוח, מרכיביה ומחיריה. אם רק נבין את עולם הביטוח ואופן מחשבתו, נוכל לנצל את הכוח הזה לטובתנו וליהנות מביטוח זול יותר, אך חשוב מצד שני לזכור, שיש מקומות בהם לא כדאי לחסוך בעלויות.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה