שיווק ופרסום

עומס של בקשות לבנקים על הקפאת משכנתאות

ימים ספורים לאחר הודעת הבנקים הגדולים כי יתנו ללקוחות אפשרות להקפיא את החזרי המשכנתא למספר חודשים, במערכת הבנקאית חווים עומס של פניות מצד לקוחות. לא ברור כמה מהם נקלעו למצוקה כלכלית ממשית או רק מנצלים את ההטבה
עינת שחק | 
הקפאת המשכנתא (צילום freepik)
עם הכרזת הבנקים הגדולים בימים האחרונים על אודות הקפאת החזרי המשכנתא ללקוחות לתקופה של כ-3-4 חודשים, נמצאים הבנקים בימים האחרונים תחת "מתקפת" בקשות מצד הלקוחות.
על פי הערכות, התקבלו במערכת הבנקאית פי 100 בקשות ביחס ליום שגרתי, בו מתקבלות רק עשרות פניות בכל בנק. כך למשל, בבנק מזרחי טפחות, אשר לו היקף המשכנתאות הגדול בישראל, הוחלט לשנות את נוהל בקשת המשכנתאות ולעבור לטופס בקשות דיגיטלי, לאור עומס על המוקד ועל הבנקאים. 
"מדובר במאות עד אלפים בודדים מבין לקוחות הבנק ולא בהיקפים גדולים מאוד, כי סך הכל אנשים שיוכלו לעמוד בתשלומים לא ירצו לדחות. למען ההגינות בסופו של דבר הבנק ימשיך לקבל את הריבית, אנו רק דוחים את התשלום", העריך לפני מספר ימים ראש מערך המשכנתאות בבנק לאומי, טל בראל, בראיון ל"אייס" עם השקת היוזמה בבנק. אולם היום, נראה כי גם בלאומי מתמודדים עם ביקוש גדול להטבה.
מבחינת נוטלי המשכנתא, משמעות הקפאת המשכנתא היא כי לאחר שלושת חודשי הדחייה, יתר התשלומים יתפרסו על יתרת החוב, מה שיגדיל את ההחזר החודשי בכמה מאות שקלים בחודש, כתלות בגובה המשכנתא. 
יש לציין כי עבור נוטלי משכנתאות קיימת בשגרה אפשרות דחייה אחת בכל שנה קלנדרית, ועד לתקרה של עשר פעמים לשלושה חודשים בכל פעם. ההבדל הוא שנוכח המשבר הבנקים הכריזו כי לא יגבו על כך עמלות, אך מסתמן כי יקשיחו את התנאים למתן משכנתאות חדשות בשל הביקוש. 
עוד אין אינדיקציה לגבי כמות הלקוחות המתמודדים כעת עם קשיי נזילות כתוצאה משינוי במצב התעסוקתי, אולם ישנו חשד כי רבים מהלקוחות עושים זאת כחלק מתכנון כלכלי לטווח הקרוב, שתפקידו למזער חובות קיימים. 
לאור העומסים, הבנקים זהירים יותר בשלב זה במתן משכנתאות חדשות, ובתוך כך מקשיחים את התנאים המקדמיים. זאת, על רקע עליית הסיכון במשק נוכח שינויי תעסוקה צפויים בהיקפים גדולים, אשר יבואו לידי ביטוי בפיטורים, חל"תים או צמצומי משרה ויפגעו בתוך כך בתזרימי המזומנים של נוטלי המשכנתאות. 
תחת זאת בנק ישראל הוציא עדכון לפיו יאפשר לבנקים להציע ללקוחות ליטול הלוואה נוספת המבוססת על שיעבוד דירת מגורים עד לגובה של 70% ובתנאי שההלוואה לא תשמש לרכישת דירה חדשה להשקעה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה