קריירה ולימודים

עובדים מרחוק, משתכרים פחות: חברות ההייטק שכבר מקצצות בשכר העובדים

בחברת התוכנה VMware מגבשים מדרג שכר דיפרנציאלי חדש, בהתאם למקום המגורים של העובדים, שחלקם יאבדו כ-18% משכרם. זו גם המגמה המסתמנת בשורת חברות, ביניהן פייסבוק וטוויטר
רועי בהריר-פרל | 
פיטורים בהייטק (צילום unsplash)
לעבודה מהבית בתקופת הקורונה יש מחיר - ולא רק פסיכולוגי: כמה חברות טכנולוגיה מובילות, בראשן יצרנית התוכנות VMware שבבעלות Dell Communications, הודיעו כי בכוונתן לקצץ בשכרם של עובדים שקיבלו את הצעתן לעבור לעבודה מהבית באופן קבוע והחליטו, בהתאם לכך, לצאת מאזור עמק הסיליקון, בו השכירות גבוהה במיוחד, ולעבור לגור במקום אחר.
על פי המסר שהפיצה החברה בין עובדיה, גובה הקיצוץ ייקבע על פי מקום המגורים החדש שאליו יעבור העובד: אם העובד עבר לגור בלוס אנג'לס או בסן דייגו - כלומר, נשאר בקליפורניה - הוא צפוי לאבד כ-8% משכרו השנתי. אם הוא עבר למקום מגורים רחוק יותר - נאמר, דנוור - משכורתו השנתית תקוצץ בלא פחות מ-18%. ב-VMware מסבירים כעת כי הפרשי השכר הללו נגזרים מההבדלים בגובה הארנונה בין אזור סן פרנסיסקו ועמק הסיליקון לאזורים אחרים בארצות הברית.
חברה נוספת שבכוונתה לשלם את שכר העובדים-מרחוק שלה באופן דיפרנציאלי, על פי מקום מגוריהם הנוכחי, ולהפחית בשכרם של העובדים שבחרו, או יבחרו, לעזוב את עמק הסיליקון בזמן המגפה היא יצרנית התוכנות מחשוב ענן ServiceNow. החברה כבר הודיעה לעובדיה כי השינוי במדיניות השכר ייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2021. מנכ"ל החברה, ביל מקדרמוט, טען לאחרונה בריאיון כי הוא "לא מאמין שקיים מגזר שבו ההנהלה לא מתעסקת עם החלטות כאלה" והסביר כי המעבר של עובדים לעבודה מרחוק "עלול להוביל לכך שעובדים יעבדו מכל מקום בעולם ויהיה קשה לנהל ולארגן תרבות עבודה במקרה הזה".
ואכן, גם שתיים מבין ענקיות הדיגיטל של עמק הסיליקון פייסבוק וטוויטר מאותתות לאחרונה כי זהו הכיוון שאותו מאמצת תעשיית ההייטק: דובר טוויטר הודה לאחרונה כי בחברה רווחת "גישה תחרותית" בכל הנוגע לשכר שמבוסס על מיקום המגורים ורמז בכך על כוונה להחיל שכר דיפרנציאלי, בעוד שמארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, הודיע לעובדיו עוד במאי כי הם עוברים לעבודה מהבית באופן קבוע וכי עובדים שיעתיקו את מקום מגוריהם אל מחוץ לאזור סן פרנסיקו יהיו צפויים לקיצוץ בשכר החל מה-1 בינואר 2021.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה