קריירה ולימודים

סירבתי להתחסן לקורונה, האם ניתן לפטר אותי? שאלות ותשובות

בצל החשש מהתחסנות לקורונה בקרב הציבור, נשאלת השאלה מה המשמעויות של סירוב להתחסן, כדרישה שבאה ממקום העבודה? האם ניתן לפטר עובד שסירב להתחסן או לנקוט נגדו בסנקציות כלשהן? הנה התשובות לשאלות 
שרון טל | 
פיטורים קורונה (צילום Freepik)
אישור הפצת החיסון לקורונה הפיח תקווה בקרב ישראלים רבים וגם בקרב מקבלי ההחלטות, שמייחלים לסופה של מגפת הקורונה. ועדיין, למרות שהחיסון אושר על ידי הגורמים המוסמכים כולל ה-FDA האמריקאי, קיים חשש רב בקרב ישראלים רבים מליטול את החיסון.
מחקר שנערך לאחרונה במכללה האקדמית עמק יזרעאל מצא כי כ-21% מהישראלים מתלבטים אם להתחסן, וכ-18% אינם מוכנים להתחסן. כ-61% מהישראלים העידו כי יתחסנו אם החיסון יינתן בחינם. סקר נוסף של המכון הישראלי לדמוקרטיה העלה כי כ-52% מהישראלים אינם מוכנים להתחסן בסבב הראשון לעומת 21% שיסכימו, ו-19% סבורים שיסכימו עם ההפצה להמונים.
חיסון הישראלים כבר החל בימים אלו. ראש הממשלה נתניהו, שר הבריאות אדלשטיין, הנשיא ריבלין ונוספים כבר התחסנו כדי להוות דוגמה אישית. בקרוב מאוד יגיע תורם של אנשי הצוות הרפואי וקבוצות הסיכון, אך בצל החשש נשאלת השאלה מה המשמעויות של סירוב להתחסן, כדרישה שבאה ממקום העבודה? האם ניתן לפטר עובד שסירב להתחסן או לנקוט נגדו בסנקציות כלשהן? עו"ד תמר גולן, מנהלת מחלקת דיני עבודה במשרד מ. פירון ושות' ועו"ד אושרית מרציאנו, עו"ד במחלקה עונות על שאלות בוערות בנושא.
האם מעסיק יכול לחייב עובד להתחסן נגד הקורונה?
התשובה היא שאין נכון להיום חוק או דרך לחייב את העובדים להתחסן. מנגד, מצויים אנו בתקופה שהוגדרה על ידי בית המשפט העליון כ"ארץ לא זרועה", שייתכן וההלכות הקיימות אינן נותנות מענה לתוצאות המגפה והשלכותיה.
בית המשפט העליון ערך את האיזון הנדרש בין זכות היסוד של חופש התנועה לבין החובה לשמור על בריאות הציבור וקבע "באיזון האופקי שבין הזכויות, אנו מציבים הפעם מול הפגיעה בחירויות ובזכויות יסוד כמו חופש התנועה את הזכות לחיים ולשלמות הגוף, מצב בלתי שכיח במקומותינו. באיזון אופקי זה, ידה של הזכות לחיים על העליונה".
 
עקרון זה יפה גם לסוגיה בדבר זכות המעסיקים להתנות את העסקת העובדים בחיסון כנגד הקורונה וייתכן שישמש אבן דרך להלכות בדבר עיגון זכות המעסיקים בהתניה כאמור.
האם החלטה של עובד שלא להתחסן, מקנה למעסיק זכות לפטר את העובד?
מחד, חובתו של המעסיק לשמור על שלומם ובריאותם של עובדיו שאחרת תקום להם עילת תביעה נזיקית נגדו של גרימת נזק גופני בשל מחדלו. מאידך, אכן קיימת לעובדים הזכות לאוטונומיה על גופם ולהחלטות האם להתחסן, כן או לאו. על כן, ובהינתן ולא קיים דין המחייב להתחסן, לא ניתן גם לפטר עובד בגין עילה זו. 
 
עובד בחברה מסרב להתחסן ומסכן עובדים אחרים. כתוצאה מכך חלקם מסרבים להגיע למשרד. מה המעסיק יכול לעשות במקרה שכזה?
 
המעסיק יכול להתנות את המשך התייצבותם במקום העבודה בחיסון כנגד הקורונה, שהיא מגפה הפוגעת משמעותית, עד כדי סכנת חיים, לבריאות כלל העובדים.
להתנות את המשך ההתייצבות, אין משמעותה פיטורים. המעסיק יעמיד בפני העובדים את הברירה במסגרת הזכות הקיימת להם, להתחסן או לשמור על זכותם לאוטונומיה ולהחליט להמר על בריאותם כנגד אי קבלת החיסון.
 
האם מעסיק יכול להעניק תמריץ לעובד שיתחסן?
תמריץ מטעם המעסיק לא יכול לבוא במקום ההבנה שהחיסון הוא הנשק היחידי של האנושות למיגור המגפה.
עורכות הדין תמר גולן ואושרית מרציאנו מסכמות כי בית המשפט העליון הכיר בזכות הפרט לאוטונומיה כערך יסוד במשפטנו, המוגן בהגנה החוקתית על כבוד האדם, וקבע כי "לכל אדם זכות יסודית לאוטונומיה. זכות זו הוגדרה כזכותו של פרט להחליט על מעשיו ומאווייו בהתאם לבחירותיו, ולפעול בהתאם לבחירות אלה". זכות הפרט לאוטונומיה במובן הפיזי הרחב כוללת את חירותו של הפרט מפני התערבות בגופו ללא הסכמתו, וכן את זכותו של הפרט לקבל החלטות שנוגעות לטיפול הרפואי המבוצע בגופו בהתאם לבחירותיו, רצונותיו, אמנותיו והשקפותיו, לרבות הבחירה אם להתחסן או לאו". 

 עו"ד תמר גולן ואושרית מרציאנו. צילום: איל מרילוס, סטודיו תומאס
בית המשפט העליון, בשבתו כבג"צ, בחן את הפגיעה הקשה כתוצאה מן ההחלטה וקבע כי "המגפה מוליכה אותנו בארץ לא זרועה, במחוזות ובמשעולים חוקיים וחוקתיים שלא שיערו ראשונים ולא חזו גם רואי השחורות. זכויות חוקתיות בסיסיות כמו הזכות לפרטיות, לקניין, לחופש העיסוק ולחופש התנועה בתוך ישראל נאלמות דום מול מונחים כמו סגר והסגר, כתר, מחסומי דרכים, איכון טלפונים על ידי השב"כ, ריחוק חברתי ועוד. כל אלה חולפים בסך לפנינו כמו חלום בלהה דיסטופי במדינה דמוקרטית שחירויות האזרח הן בבסיס קיומה. בימים של שגרה, אמצעים אלה היו נפסלים על אתר כבלתי חוקיים בעליל, אך הימים אינם ימים רגילים ומפני "שהשעה צריכה לכך" אין מנוס אלא מלהלקות את הציבור, הגם שלא חטא ואינו ראוי ללקות".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה