קריירה ולימודים

הביטוח הלאומי: מעסיקים "ניצלו" את הקורונה כדי לפטר עובדים

במשבר הקורונה מי שנזרקו הכי מהר היו בעלי השכר הנמוך ביותר, וגם אלו שחזרו לעבוד הכי מהר, ולאו דווקא לאותו מקום עבודה. איך מתארים את זה בביטוח לאומי?  "עובדים חלשים שלמעסיק יש איתם גמישות רבה יותר"
יהודה לוינגר |  1
הלמס, ביטוח לאומי, שרות התעסוקה (צילום ויקיפדיה, שירות התעסוקה)
דו"ח של ביטוח לאומי שפורסם היום (שני) מנתח את משבר הקורונה ומאפייני המובטלים והחוזרים לשוק העבודה בגל הראשון והמובטלים בגל השני, מהם עולה המסקנה כי בעלי השכר הנמוך הם הנפגעים העיקריים במשבר הקורונה והם עיקר אחוז המובטלים בסגר הראשון והשני.
על פי הנתונים עולה כי בשני הסגרים מתאפיינים במובטלים ברמת שכר נמוכה יחסית, עובדים המוגדרים "חלשים" שעל פי ביטוח לאומי: "למעסיק יש גמישות רבה יותר בהעסקה ופיטורין שלהם". בתקופה שבין הסגרים, מעט מהמפוטרים היו ברמת שכר גבוהה יותר, ולהערכת הביטוח הלאומי זה הגיע כתוצאה שהעסקים היו מוכנים "לספוג מעט יותר כדי להשאיר אצלם עובדים חזקים עד שנואשו". בכל מקרה רמתה שכר של המובטלים לאורך כל התקופה נמוכה בהרבה מהשכר הממוצע במשק.
מניתוח הדו"ח עולה תמונה שבעלי שכר בינוני-נמוך, בין שכר מינימום ובין השר הממוצע, הם בעלי הסיכוי הגבוה ביותר לפיטורים בסגרים הראשון והשני ולמשך כל התקופה שבין הסגרים. מאידך, בעלי השכר הנמוך ביותר - עד שכר מינימום, היו בעלי הסיכוי הרב ביותר לחזוק לשוק העבודה אחרי הסגר הראשון.
נתון מעניין נוסף בדו"ח מעלה כי דווקא במחוז תל אביב, בהשוואה לכלל המחוזות כולל הפריפריה, הייתה הפגיעה הגדולה ביותר: הסיכוי להיות מפוטר היה הגבוה ביותר, והסיכוי לחזור לעבוד היה הנמוך ביותר. בביטוח לאומי העריכו כי הסיבה לכך קשור לאופי העבודה בתל אביב, עסקי פנאי ובידור שנפגעו קשות, שלא נוכו במלואם על ידי שירות התעסוקה.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לאאא, וואלה.
  מחל*ה* 01/2021/04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מעסיקים תפסו טרמפ על הקורונה?? לא יכול להיות!
  סגור