צרכנות

הקורונה משביתה את תעשיית הבשר באמריקה: בקרוב האספקה תאזל

מפעלי הבשר ביבשת אמריקה מושבתים של הידבקות עובדיהם בקורונה. בקרוב צפוי מחסור חמור בכלל היבשת ומחירי הבשר הלבן מזנקים בכ-30%. האם המשבר צפוי להשפיע גם על ישראל? 
איתי פת-יה | 
מחסור בבשר בארצות הברית (צילום unsplash)
תעשיית הבשר ביבשת אמריקה מדממת בימים אלה לא פחות מהתוצרים שלה ונשקפת סכנה למחסור חמור. מפעלי עיבוד ואריזה בתחום נסגרים בזה אחר זה, ועל פי הערכות, כמות הבשר הזמין לשיווק באמריקה יספיק לשבועיים בלבד. זאת, מאחר שעובדי תעשיית הבשר נדבקו בקורונה או נשלחו לבידוד. בתוך כך, מחירי בשר החזיר באמריקה רשמו בשבוע שעבר זינוק של 29%. 
הספקיות הכי גדולות בתעשייה זו השביתו את מפעליהן, לרבות בתי העיבוד והאריזה ובתי המטבחיים. זאת, מאחר שעובדי המפעלים הינם ברובם בני מעמד סוציו-אקונומי נמוך שגרים באזורים המאוכלסים בצפיפות, המהווים כר פורה להדבקה.
ארצות הברית, קנדה וברזיל לבדן אחראיות לאספקת 65% מצריכת הבשר בעולם. אצל האחרונה, שנחשבת לספקית העופות והבקר מספר 1 בעולם, כבר הושבת מפעל עיבוד ואריזת העופות של JBS SA, חברת הבשר הגדולה בעולם. 
אם לא די בעובדים שעשויים להדביק זה את זה, גם מפקחים של משרד הבריאות האמריקאים צריכים לבוא בשערי המפעלים ובתי המטבחיים כדי לוודא שכללי התברואה נשמרים – ובכך קיים חשש שיביאו עמם כנשאים את הנגיף למקום שהיה נקי ממנו קודם לכן.
דבר דומה קרה באחרונה בדיר אלאסד בישראל, כאשר לטענת בית המטבחיים של חברת דבאח, הגיע משגיח כשרות שחלה בקורונה. כל חשש להדבקה מוביל באמריקה להפסקת פעילות של כשבועיים, וזהו גם משך הזמן שלפי ההערכות יספיק הבשר ביבשת – מה שמגביר את האפשרות של מחסור קרב.
קראו עוד ב-ice
בתוך כך, התעשייה נמצאת במצוקת כח אדם, כשמצבת העובדים הקיימת לא מצליחה לטפל בכל הבשר שמגיע אליה. כך למשל חברה המפעילה משחטת עופות נאלצה פשוט להרוג שני מיליון תרנגולים – ולא לצורך שיווקם למאכל, כל זאת בזמן שהמדפים ברשתות הסופרמרקטים ביבשת הולכים ומתרוקנים.
ארגוני סביבה וזכויות בעלי החיים מנסים מצדם למצוא פתרון לבעיה ומבקשים פעם נוספת מצד הציבור לצמצם את צריכת הבשר. כמו כן הם קוראים למגדלים לשחרר את בעלי החיים במצבים שכאלה. 
בישראל, ייבוא של בשר בקר קפוא, טרי ומצונן מהווה כ-73% מתצרוכת הבקר הכללית, והמשבר באמריקה לא צפוי להשפיע על הנעשה כאן. הסיבה היא שרוב היבוא מגיע מפולין, ושוק הבשר האירופאי לא נפגע במימדים של השוק האמריקאי.
מה שכן צפוי ליצור מחסור בארץ הוא התלות של ייבוא הבשר באישורי כשרות, המתעכבים בשל בידוד משגיחי הכשרות בפולין עקב התפרצות הנגיף. על פי הערכות המחסור לא יפגע בצרכנים באופן חמור, אך על פי מדד המחירים לצרכן לחודש מרץ שפורסם מוקדם יותר החודש, חלה עליה של 5.4% במחירי העופות בארץ לעומת פברואר.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה