צרכנות

הצעה: קבלנים שמסרו דירות באיחור בגלל הקורונה ישלמו פיצוי מופחת

צוות בראשות המשנה ליועמ"ש מציע שבמקום חודשיים, קבלנים יוכלו להתעכב עד ארבעה חודשים במסירת דירות לפני שידרשו לפצות את הרוכשים. על איזה עסקאות תחול ההקלה ומהו הסכום שכן יצטרכו להשיב לרוכשים?
איתי פת-יה | 
בנייה (צילום מערכת אייס)
במקום חודשיים בלבד, קבלנים יוכלו להתעכב עד ארבעה חודשים במסירת דירות לרוכשים לפני שידרשו לפצותם, ולצד זאת יוקטן הפיצוי – כך מציע היום (ד') משרד המשפטים.
על אף שהוגדר חיוני, ענף הבניה נפגע בעקבות הסגרים שהוטלו באמצע חודש מרץ, שהותירו רבים מפועלי הבניין הפלסטינים בשטחי הרשות ולא אפשרו לעובדים זרים להיכנס לישראל. כעת, צוות שבראשו עמד המשנה ליועמ"ש ארז קמיניץ ובו לקחו חלק משרדי האוצר, הבינוי והשיכון, הפרקליטות ובנק ישראל, מציע להקל על הקבלנים.
כיום, לפי החוק, החל מהיום ה-60 לעיכוב במסירת הדירה, על קבלן לשלם לרוכש סכום השווה ל-150% ממחיר השכירות של דירה דומה לנכס שרכש. הפיצוי חל רטרואקטיבית, כלומר על אותם החודשיים שכבר עברו מאז המועד בחוזה, ועד עיכוב של שמונה חודשים (עיכוב של מעל 8 חודשים גורר פיצוי מופחת בגובה 125%). בחוק הקיים ישנו אם כן מרכיב של פיצוי על העיכוב, ולא רק החזר, שכן מדובר ב-150% משכר הדירה, ולא ב-100%.
 
קראו עוד ב-ice
אולם, לפי ההצעה החדשה, קבלנים שהיו צריכים למסור דירות בין התאריכים 15.3-1.4 יצטרכו לפצות את הרוכשים רק החל מ-4 חודשים לאחר מועד המסירה הנקוב בחוזה. כמו כן, במקום לשלם 150% מגובה שכר הדירה, אלה ישלמו לרוכשים 50% ממנו. היה וארכה זו לא תספיק, וקבלן יתעכב מעל ל-120 יום ממועד המסירה שנקבע, יהיה עליו לפצות את הרוכש ב-150% החל מהיום ה-61 לעיכוב.
כנגד הקלות אלה על הקבלנים, גם הרוכשים יהיו זכאים לעכב את כל התשלומים למוכרים עליהם סוכם בחוזה, וכן ידרשו להעביר את התשלום האחרון על הדירה רק כשזו אכן תימסר לידם. במידה ומתווה זה יהיה מקובל על שני הצדדים, לא תתקבלנה תביעות מצד מי מהם כלפי האחר בבית המשפט.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה