כסף וצרכנות

אוויר לנשימה: בנק ישראל מאריך את המתווה לדחיית החזרי הלוואות ומשכנתאות

ההתפרצות המחודשת של הנגיף טרפה את הקלפים וכעת נוטלי משכנתאות שכבר דחו את החזרן יקבלו הארכה עד סוף 2020 ומבקשים חדשים יקבלו 6 חודשים. ומה לגבי הלוואות צרכניות? אלה פרטי המתווה
איתי פת-יה | 
ייעוץ בנקאי (צילום freepik)
בנק ישראל מאריך את המתווה לדחיית החזרי הלוואות ומשכנתאות. נוטלי משכנתאות שכבר דחו את החזרן יוכלו להאריך את הדחייה עד לסוף 2020, מבקשים חדשים יקבלו 6 חודשים. באשר להלוואות צרכניות עד 100 אלף שקל במקום דחייה של שלושה חודשים ואופציה להארכה ל-6 חודשים בהסכמת הבנק, כעת תינתן דחייה של עד 6 חודשים ללא שיקול של הבנק המלווה. את הבקשות ניתן יהיה להגיש לבנקים עד 30.10.2020
לפי נתוני הבנק בין מרץ-יוני 2020, הבנקים בישראל דחו הלוואות לכ-553,000 לקוחות בכל מגזרי הפעילות, בסך מצטבר של כ- 7 מיליארד שקל. כשהמתווה המקורי הוכרז בתחילת מאי, בבנק אולי קיוו כי דחייה של עד 6 חודשים תאפשר ללווים לשוב ולהחזיר את ההלוואה, אלא שההתפרצות המחודשת של הקורונה טרפה מחדש את הקלפים.
על כך אומרים בבנק ישראל כי "משקי הבית והעסקים הקטנים עדיין מתמודדים עם ההשלכות הכלכליות של משבר וירוס הקורונה, הכוללות, בין היתר, ירידה בהכנסות ובהתאמה קושי בהחזר ההלוואות שנטלו טרם פרוץ המשבר. המתווה המורחב מטרתו לסייע ללקוחות אשר דחו את התשלומים בעבר ונדרשים לסיוע נוסף ולסייע לציבור שהצליח עד כה לעמוד בהתחייבויותיו ולא דחה תשלומים, לדעת שיש באפשרותו לעשות זאת כעת".
יוזכר כי עמלות לא תגבנה על דחיית ההלוואות ובמשכנתאות הסכומים שלא שולמו בתקופת הדחייה יפרסו על פני יתרת משך ההלוואה. כמו כן הריביות בגין הדחייה יעמדו לכל היותר על גובה הריבית הקבועה בחוזה ההלוואה המקורי. עוד לפני פרסום המתווה, סוגיית הריביות על דחיית ההחזרים יצרה חילוקי דעות. יש לווים המצפים מהבנקים לפטור אותם מריביות על תקופת הדחייה, שכן תשלום ריבית עבורה פירושו שהסכום המצטבר שיצטרכו להעביר לבנק בגין ההלוואה גבוהה יותר מזה שתכננו במקור.
 
קראו עוד ב-ice
מנגד, מצד הבנקים יכולים לטעון כי וויתור על ריביות בתקופת הדחייה יקשה עליהם להעמיד אשראי ללווים חדשים שזקוקים לסיוע עקב המשבר. ואכן, גישה זו מקובלת גם על בנק ישראל שציין במאי כי "חשוב להדגיש כי דחיית תשלום הלוואה כמוה כנטילת הלוואה חדשה".
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון: "אנו פועלים ונוסיף לפעול בכל הכלים שברשותנו על מנת לתמוך במשק ובפעילות הכלכלית ברקע המשבר. הארכת מתווה דחיית ההלוואות מאפשרת מרווח נשימה נוסף ותקל על משקי בית והעסקים שנפגעו לצלוח את תקופת המשבר. עם זאת ראוי  לזכור כי אשראי הוא שונה ממענק ויש לפרוע אותו, ועל הלווה לשקול את הדחייה על היבטיה השונים. הרחבת מתווה דחיית ההלוואות באה במקביל לתכנית הסיוע הממשלתית שנועדה לתת מענה וודאות מקסימלית לאלו שנפגעו״.
המפקח על הבנקים, יאיר אבידן: "כולנו עדים לכך שמשקי בית ועסקים רבים ממשיכים להיות מושפעים מהשלכותיו של משבר הקורונה ולכן יש להמשיך לסייע ללקוחות אלו, תוך ניהול סיכונים מושכל ואחראי. חוסנו של המשק נבנה מחוסנם של הפרטים המרכיבים אותו ויש בהרחבת מתווה זה בכדי לחזק את חוסנם של משקי הבית. אני מברך את המערכת הבנקאית על הרחבת המתווה, מתוך הבנה ונכונות להמשיך ללוות את הלקוחות בתקופה מאתגרת זו, בגמישות וברגישות. אנו נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות ולבחון דרכים נוספות למתן הקלות וכלים להתמודדות עם הקשיים איתם משקי הבית והעסקים נאלצים להתמודד מדי יום ביומו".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה