כסף וצרכנות

"המתווה - לעשירים בלבד": ביקורת רחבה כנגד תכנית החזרה ללימודים

בדיון משותף של ועדת החינוך וועדת הקורונה סביב מתווה פתיחת שנת הלימודים שהציג משרד החינוך, התנגדו ראשי הועדות ונציגי ההורים והתלמידים; "מפקירים דור שלם. נראה קריסה של תלמידים"

ניר קומם | 
רם שפע, יפעת שאשא ביטון (צילום עדינה וולמן, דוברות הכנסת)
היום התקיים דיון משותף בכנסת של ועדת החינוך וועדת הקורונה, בו דנו במתווה פתיחת שנת הלימודים שהגיש משרד החינוך. המתווה ספג התנגדות נרחבת מראשי הוועדות וכן מנציגי ועד ההורים שנכחו בועידה, אשר הגדירו אותו כמתווה "לעשירים בלבד".
אתמול (שני, 17.08) הציג שר החינוך, יואב גלנט, את עיקרי מתווה פתיחת שנת הלימודים: באשר לכיתות הנמוכות – א'-ב' תלמדנה בהרכב מלא, ג'-ד' תלמדנה בקבוצות של עד 18 תלמידים בכיתה, וכיתות ה'-ו' תלמדנה באופן המשלב למידה מהבית ובכיתה. צוואר הבקבוק העיקרי, שהכתיב את אופי המתווה, הינו היעדר חדרי לימוד שיאפשר לימוד בקבוצות מועטות תלמידים.
חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון, יו"ר ועדת הקורונה, וחבר הכנסת רם שפע, יו"ר ועדת החינוך, דרשו להעביר גם את תלמידי כיתות ג'-ד' ללמידה בהרכב מלא, על מנת לאפשר לתלמידי ה'-ו' ללמוד בקבוצות קטנות. שאשא ביטון טענה במהלך הדיון כי "עד כיתה ד' כמעט אין הדבקה. אם יש למשרד הבריאות נתונים אחרים שיביא". אל מולה, איימה מזכ"ל הסתדרות המורים, יפה בן דוד, כי לא תיפתח שנת הלימודים אם לא יימצא פיתרון למורים בקבוצת הסיכון, ותמהה מדוע אין למידה בקבוצות קטנות גם בקרב תלמידי א'-ב'.
בתגובה לביקורת, אמר היום בוועדה איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, כי ההחלטות התקבלו בתצורה הזו מאחר והנתונים מעידים על הגברת ההדבקה עם העלייה בגיל, ושיתף כי ההחלטה התקבלה תוך ניהול סיכונים. לדבריו, מצב התחלואה הלא-יציב מחייב דיון מחודש בנושא לקראת פתיחת השנה, כדי לתקף את המתווה למצב התחלואה שישרור בעוד שבועיים.
באשר לכיתות הגבוהות, המתווה כולל צמצום של מספר בחינות הבגרות לשש בחינות בלבד, וברידוד חומר של 10-30 אחוזים בהשוואה לשנים קודמות, בשל קשיי הלימוד בלמידה מרחוק. בנוסף, הודיע גלנט על צמצום נרחב בתשלומי הורים על תכניות לימוד נוספות (תל"ן), בגובה של אלפי שקלים למשפחה – בתקרה של 1,150 שקל בתיכון רגיל ו-3,450 שקל בתיכון תורני או ייחודי. גלנט גם הבטיח קיצוצים נרחבים בתשלומי הורים המגיעים למסיבות ולסל תרבות. כמו כן, באשר לתכנית רכישת המחשבים לתלמידי שכבות האוכלוסייה החלשות, במטרה לאפשר למידה מרחוק, הודיע גלנט כי המדינה עתידה לרכוש 150 אלף מחשבים, וכי המשרד צופה הגעת תרומות נוספות שתגדילנה את הכמות. עם זאת, רק חצי מהמחשבים צפויים להגיע עד סוף ינואר 2021, מה שיקשה על קיום תקין של סמסטר ראשון באופן מקוון.
תכנית הקיצוצים, יחד עם תכנית המחשבים החסרה, הובילה לתרעומת בקרב הנהגת ההורים ומועצת התלמידים הארצית. "מתווה פתיחת שנת הלימודים הוא לעשירים בלבד", קרא יו"ר הנהגת ההורים הארצית מירום שיף. " למי שיהיה כסף, יהיה מחשב. למי שיהיה כסף, יהיו שיעורים פרטיים למי שיהיה כסף, יהיו מענים רגשיים. רשות שיש לה כסף, יהיו לה פתרונות לכיתות ה'-ו'".
שיף התנגד למתווה שהוצע וטען להפקרה של דור שלם: "שכבות ה'-ו' הופקרו, חטיבות הביניים הופקרו. הם יבואו ליומיים בשבוע לבית הספר. הם יהיו חשופים לאסונות חברתיים. מפקירים דור שלם. אך אחד לא מקשיב".
"אני מסכים שזה מתווה לעשירים בלבד, הוא לא מתקבל על הדעת", תמך איתי קרויטרו, יו"ר מועצת התלמידים הארצית בדברי שיף. "התחושה היא שהחשיבות של חטיבות הביניים ומועצת התלמידים מתפוגגת, כי הן לא צריכות בייביסיטר. נכנס ב-1 בספטמבר לקטסטרופה. נראה קריסה של תלמידים".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה