כסף וצרכנות

ברקע הגל השני: היקף הישראלים שדוחים משכנתאות נחתך בחצי

רבע ממשלמי המשכנתאות ביקשו דחייה בחודש מרץ, ובחודש יולי ירד אחוז מבקשי הדחייה ל-11% בלבד. במקביל, עלייה בביקוש לדיור טורפים מחדש את שוק הנדל"ן

ניר קומם | 
עלייה בלקיחת משכנתאות (צילום freepik)
שוק המשכנתאות מציג תמונה הפוכה למצב המשק הכללי, וחודש יולי מסמן מגמת חזרה לשגרה: נתוני בנק ישראל מעידים על פריחה מחודשת בשוק המשכנתאות. בעוד הציבור סובל מאבטלה גואה, מביע אי אמון בצעדי הממשלה לטיפול במשבר והצריכה צונחת בהתאם – הבנק מדווח על חזרה הדרגתית לשגרה בהיבטי דחיית תשלומי המשכנתא.
במהלך כל 2019 ועד פברואר 2020, אחוז יתרת תיק המשכנתאות שנמצא היה בסטטוס דחייה עמד על כ-3%. משבר הקורונה הזניק את הביקוש לדחייה ל-18% במרץ, ול-25% במאי. בחודש יולי הוא ירד ביותר מחצי לכדי שיעור של 11%, ומתקרב לאחוזים הנמוכים, כבשגרה. היקף חובות המשכנתאות המוקפאות עמד ביולי על כ-44 מיליארד שקלים, כאשר במאי עוד עמד על כמעט כפול מכך – 94 מיליארד שקלים. מחודש יוני לחודש יולי, חל צמצום של 37 מיליארד שקלים בהיקף החובות.
הציבור, שביקש הקפאה של מספר חודשים בתשלום המשכנתא כחלק מהבהלה לחיסכון מיידי בהוצאות משקי הבית, העדיף ברובו שלא לבקש הקפאה נוספת עד סוף השנה על מנת שלא להגדיל את ההחזר החודשי בשנים הבאות. כמו כן, ההתאוששות של יולי נובעת גם מהתפרצות של ביקושים שהצטברו מאפריל עד יוני, בהם הציבור המתין עם רכישת דירות חדשות בשל החשש מאסון כלכלי בצל המגפה. מהרגע שאיום הסגר הכולל ירד משמעותית, ועמו החשש מאסון כלכלי כבד, שב הציבור לממש את כוונתו לרכוש.
הנתונים הללו מהווים אינדיקציה בודדת אך משמעותית להתאוששות השוק וליכולת של הציבור לפרוע את חוב המשכנתא שלו. מנגד, עשוי להיות כי ישראלים רבים מבינים כי לדחיית המשכנתא השלכות כלכליות ארוכות טווח הכוללת פריסת סכום הדחייה על טווח קצר יותר, ועל כן פועלים לנסות ולצמצם את הפגיעה העתידית בכלכלת הבית.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה