כסף וצרכנות

תחל שנה וברכותיה: המומחים משתפים טיפים להתייעלות כלכלית של משק הבית

משבר הקורונה הביא עמו שינויים רבים, משפחות רבות הבינו כי זה הזמן לעשות שינוי בתקציב. בכדי שבשנה הזאת תהיו לראש ולא לזנב - אספנו את העצות שאתם חייבים ליישם כדי לעלות על הגל עם התקציב החודשי
אנגלינה יוסים |  1
קניות בזמן משבר הקורונה (צילום pexels)
תחילת שנה חדשה היא זמן מעולה לסגל הרגלים חדשים לחיים. משבר הקורונה אילץ משפחות רבות לשנות את הרגלי הצריכה שלהן ולצמצם בהוצאות משק הבית, אולם חסכונות רבים עלולים להיעלם בהיעדר התנהלות כלכלית נכונה. כיצד לייעל את כלכלת משק הבית ולחיות ברווחה ובנועם? אספנו עבורכם כמה עצות ממומחים בתחום כלכלת הבית.
אלון גל, מאמן אישי, יו"ר בעלים תות תקשורת ותוצאות בע"מ: "השנה מסתכלים במראה!"
1. עושים רשימה של כל ההוצאות מהחצי שנה האחרונה, כולל הכל - כרטיס אשראי, בנק וכו' מול ההכנסות מהחודשים האלו, כך מתגלה לפנינו הפער המדויק בין ההכנסות וההוצאות שלנו. קצת מבהיל, היינו בטוחים שאנחנו בכלל לא מוציאים כסף, בשלב הזה אני תמיד ממליצה להיפטר מהטענה שאלו בדיוק היו החודשים הלחוצים, אם נבדוק טוב טוב עם עצמינו נגלה שכל חודש יש משהו כמו חג, קורונה, יום הולדת, חופשה, מלחמה.
2. הלוואות: הלוואה היא פלסטר שמלמד אותנו שאנו לא מתנהלים לפי סך הכנסות שלנו. הלוואה ועוד הלוואה ועוד אחת מוציאה אותנו מאיזון כלכלי עד שלבסוף אנו נתקלים בקושי להחזיר את הכל. יש לבדוק את כל ההלוואות שלקחנו, ריביות, ולמחזר אותן על ידי לקיחת הלוואה אחת גדולה שסך ההחזר שלה יהיה נמוך מההחזרים השוטפים שהחזרנו עד היום. כך נפנה סכום כסף מההחזר החודשי וניתן לעצמינו עוד קצת אוויר. ניתן גם "למחזר" משכנתא אם בבעלותנו בית משלנו, או להלוות מתוך צבירות שצברנו בקרן השתלמות/קופת גמל או פנסיה.
 

(בתמונה: אלון גל)
פרופ' טל שביט, מומחה לכלכלה התנהגותית וכלכלת אושר במכללה למנהל: "אחד הדברים החשובים שאנחנו צריכים להשקיע בהם השנה זה האושר שלנו בא', גם בגלל מגפת הקורונה שפוגעת באושר". לכן ברמת משק הבת מומלץ לעשות שני דברים:
1. את התקציב, מעבר להוצאות הבסיסיות, כדאי להשקיע בחוויות ופחות בקניות של מוצרים. חוויות מייצרות אושר לטווח ארוך ומייצרות זיכרונות, לעומת קניות של מוצרים שלא בהכרח מוסיפות לאושר שלנו. באופן כללי יש משאב מוגבל כמו כסף ויש להחליט איפה להשקיע אותו בפנאי – הבחירה בין לקנות עוד בגדים או עוד מוצרים. זה נכון, קשה לצאת לטיולים בזמן מגפת הקורונה אבל חשוב להשקיע בחוויות. כלכלה של משק הבית זה לא רק כסף, לחסוך עלויות זה קל, איך לנצל את הכסף בצורה הטובה ביותר שאפשר זו השאלה האמיתית. הקורונה פגעה ברווחה, במצב הכלכלי, באפשרות לטוס לחו"ל - הדבר הכי חכם זה להשקיע את הכסף בחוויות ולא במכונת כביסה או מכונית. התקציב המשפחתי שמיועד לפנאי – להשקיע בפנאי פעיל. חשוב להקפיד ששעות הפנאי לא יתבזבזו על משחק באקס בוקס או צפייה בטלוויזיה, עדיף ללמוד משהו חדש שזה דבר שבאופן כללי חשוב לאושר, גם משחק קופסא ניגון, ציור או לעשות ספורט יתאימו. 
2. הורים לילדים קטנים: להתחיל לתת לילדים מכיתה א' - גיל 6 דמי כיס קבועים. תקבעו מנהג של חלוקת דמי כיב בכל יום שישי, יש לאפשר לילדים להחליט בעצמם כיצד לבזבז אותם, הם יכולים להחליט לחסוך או לקנות משהו קטן במידיות. זה מלמד את הערך של כסף וגם כלי ללמוד ממנו דחיית סיפוקים. הטיפ מבוסס על מחקר שנעשה במכללה למנהל, לפיו ילדים שמקבלים דמי כיס קבועים טובים יותר בדחיית סיפוקים.  דחיית סיפוקים היא מיומנות חשובה שקשורה לפי מחקרים רבים גם לבריאות וגם להצלחה בחיים ודווקא בתקופה הזאת שהילדים לא נמצאים במסגרת בגלל הקורונה, זה כלי שיעזור להם. אז והמסגרת היא כן כלי שנותן את המיומנות הזאת אז חשוב מאוד כבר מגיל קטן להתחיל לחנך אותם למיומנות הזאת ואחד הכלים לעדשות את זה באמצעות דמי כיס קבועים. 

 (בתמונה: פרופ' טל שביט)
שרון בירקמן, מפתחת שיטת כלים כלכליים למערכות יחסים בריאות "Money Therapy": "כשאנחנו מתחילים לחשוב על הכסף, השלב הראשון תמיד יהיה לסגור את הארנק". חשוב להבין שהשלב הזה הוא רק שלב ביניים, שלב מעבר. המטרה לאחר מכן היא לעבור למצב שבו אנחנו מנסים להשתמש בכסף בצורה מתוחכמת ומועילה יותר. אל תעצרו בשלב הצמצום ותחשבו שמצאתם פתרון מעולה - השלב הזה הופך להיות מורכב יותר ויותר עם כל חודש נוסף, ובסופו של דבר תמצאו את עצמכם זולגים בחזרה להרגלים שהביאו אתכם עד הלום מלכתחילה. תזכרו שהצמצום הוא שלב שנועד להפסיק את זליגת הכסף המיידית, אבל הפתרון נמצא במקום אחר, במקום של שיפור השימוש שלנו בכסף.
 
1. התחילו להתעניין בחומר: קראו את כל התדפיסים וכל הפתקים מהבנק ומחברת האשראי עד שהם ברורים. אם זה לא עוזר, קבעו פגישה עם בנקאי או נציג החברה עד שהם יהיו ברורים. קראו בעיון את תלושי המשכורת ושימו לב לשינויים בהכנסות. אם הם לא ברורים לכם, קבעו פגישה עם מחלקת כוח האדם ובקשו הסברים. בנוסף, עיינו בכל החשבונות, גם אלה שאתם משלמים בהוראת קבע.
 
2. הכניסו בתכנון התקציב החודשי שלכם סכום שמיועד לחיסכון, הסכום יוצא מהתקציב לפני השוטף. הרעיון הוא פשוט: אם לא נתרגל לשים בתחילת החודש באופן אקטיבי אפילו כמה מאות בודדות של שקלים בחיסכון בצד - השוטף יבלע את הכל. זה בעצם גבול שאנחנו משרטטים להוצאות השוטפות שלנו לטובת העתיד.

 (בתמונה: שרון בירקמן)
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  חצילים
  חצילים 09/2020/21
  הגב לתגובה זו
  0 1
  חצילים שרופים
  סגור