כסף וצרכנות

גם אתם נפגעתם מהקורונה? המתווה שידחה לכם את המשכנתא עד שישה חודשים

הפיקוח על הבנקים הציג מתווה נוסף: דחיית תשלומי משכנתא לתקופה של שישה חודשים במצטבר והפחתת החזרי המשכנתא לתקופה של עד 24 חודשים, לזכאים לכך. נגיד בנק ישראל: "המטרה - לייצר ודאות כלכלית". כל הפרטים בפנים
מערכת ice | 
בנקים (צילום Magma Images)
הפיקוח על הבנקים הציג היום (שני), מתווה נוסף לדחיית תשלומי משכנתאות והלוואות צרכניות. המתווה אומץ על ידי המערכה הבנקאית. המתווה יאפשר ללקוחות שדחו את הלוואותיהם בהתאם למתווים קודמים, להמשיך ולדחות את תשלומי המשכנתאות וההלוואות הצרכניות , אך ניתן דגש על חזרת הלווים לתשלום הלוואותיהם, וזאת באמצעות לוח תשלומים מקל.
המתווה נועד לסייע ללקוחות שנפגעו משמעותית מהשלכות המשבר ושעומדים במספר תנאים, ביניהם: הכנסת משק הבית לא עולה על 20 אלף שקלים, פגיעה מוכחת בהכנסה של 40% לפחות וההלוואות צריכות להימצא בהליך של דחיית תשלומים. לקוחות אלו יכולים לפנות לבנק ולפעול על פי המתווה הנוסף, באופן שיביא להפחתה משמעותית בהחזרים החודשיים, ולדחות את ההלוואה לתקופה של עד שישה חודשים במצטבר, ללא שיקול דעת חברות האשראי. בנוסף, הלקוחות יהיו זכאים להפחית את החזרי המשכנתא בתקופה של עד לשנתיים בשיעור של 25%, 50% וגם 75%. הדחייה תבוצע ללא עמלות ובהתאם לשיעור הריבית המקורי של ההלוואה.
כדי לקחת חלק במתווה, יש להגיש בקשה לדחיית תשלומי הלוואות, בהתאם למתווה הנוסף, בין התאריכים: 1 לינואר ועד 31 במרץ 2021. מועד כניסת המתווה הנוסף לתוקף יהיה החל מ ה- 1 לינואר 2021.
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון הסביר: "מתווה דחיית ההלוואות היה מהצעדים הכלכליים הראשונים שננקטו עם פרוץ המשבר, כדי לאפשר למי שנפגע לייצר גשר תזרימי ולסייע לצלוח את תקופת אי-הוודאות. המתווה הקל עד כה על מאות אלפי משקי בית ובתי עסק, שצמצמו באמצעותו את הוצאותיהם החודשיות. בשונה מהמתווים הקודמים, הפעם שולבו גם מבחני הכנסה. עשינו זאת על מנת למקד את הטיפול בלקוחות שנפגעו מהמשבר וטרם התאוששו".
עוד אמר: "המטרה כעת היא לייצר ודאות לאותם משקי הבית, ולאפשר להם לבצע את ההתאמות הנדרשות ולהיערך בהתאם, עוד בטרם תום תקופת הדחייה בעוד כחודש. שלב זה חשוב מאוד, מכיוון שמאפשר למשק הבית ולבנק שהעמיד לו הלוואה או משכנתא, לשוב להליך בריא של תשלום, גם אם חלקי, תוך פריסת תשלומים לפי יכולתו של משק הבית שניזוק במשבר. פריסה זו תאפשר ללווים אלו המשך גישור עד לחזרתם לאיתנות פיננסית ויכולת החזר תשלומים מוגבר בשוך המשבר".
המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, אמר: "גיבוש המתווה הנוסף, המאפשר הקלות נוספות בדחיית תשלומי ההלוואה,  נעשה מתוך מטרה לסייע לקבוצה ממוקדת של לקוחות שנפגעו באופן משמעותי מהמשבר ועדיין מתמודדים עם השלכותיו. במתווה זה ניתן דגש על המשך מתן הקלה ללקוחות לצד הסדרת לוח תשלומים מקל לפירעון החוב, זאת בשונה מהקפאה או דחיית החוב. על אף שהמתווה הנוסף מאפשר דחיית הלוואות לתקופה ארוכה יחסית ואופן פריסה גמיש, מומלץ לשקול היטב טרם קבלת ההחלטה על דחיית ההלוואה, לרבות מתן משקל למשך תקופת הדחייה".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה