כסף וצרכנות

הבחירות הרביעיות יסכנו את דירוג האשראי של ישראל

היציאה האיטית ממשבר הקורונה, כמו גם אי הוודאות הפוליטית וההליכה לבחירות - יכולים לגרום להורדת דירוג האשראי של ישראל, כך על פי דו"ח של S&P. בחברת דירוג האשראי לא הבהירו אם בכוונתם לערוך שינויים בדירוג האשראי של ישראל
יהודה לוינגר |  1
בנימין נתניהו וישראל כ"ץ (צילום פייסבוק/ישראל כ״ץ)
חברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P שאישררה בנובמבר האחרון את דירוג האשראי של ישראל, הזהירה כי אי הוודאות בפוליטיקה וההליכה לבחירות חוזרות עלולים להביא לעלייה בסיכון הפיסקלי בטווח הקצר עד בינוני - דבר העלול לפגוע בעתיד בדירוג האשראי.
אמנם בחברת הדירוג אומרים כי המשבר הפוליטי בישראל אינו חדש, וזאת לאור השיטה הפרלמנטרית בה והקיטוביות הדתית והאידאולוגית בפוליטיקה, אך הפעם ישנו משבר חדש שמוביל לאי וודאות פוליטית, יחד עם משפטו של נתניהו ומגפת הקורונה - דבר שישאיר את אותה אי הוודאות למשך חודשים ארוכים, וכי לדעת חברת הדירוג גם לא ניתן להעריך מה יהיו תוצאות הבחירות ואם תקום ממשלה יציבה.

על פי הדו"ח של S&P, כרגע אין צפי לשינוי בדירוג האשראי הגבוה של ישראל שעומד על A.A- ההליכה לבחירות לא בהכרח תשאיר אותו שם. האנליסטים של החברה הבינלאומית התייחסו למשבר הפוליטי בישראל ואמרו כי אם ההתנהלות הפיסקלית בישראל תהיה טובה מהתחזיות הנוכחיות, כמו גם באם יתקיים שיפור בנושא הביטחוני במזרח התיכון - תתכן אפילו פעולת דירוג חיובית. אבל, במידה וההאטה בכלכלת ישראל תהיה עמוקה ואורכה יותר בעקבות משבר הקורונה, הדבר עלול להוביל להורדה בדירוג.
בעקבות המשבר הכלכלי גם מזהירים בחברת S&P כי גם לעלייה בחוב הממשלתי יכולה להיות השפעה על החלטתם בדירוג, כאשר בישראל החוב הציבורי עומד על 73% אחוזי תוצר. להערכתם, הממשלה תנקוט בצעדים לצמצום החוב כבר באמצע שנה הבאה, אך ישנו חדד שהבחירות לא יוכרעו ולא תקום ממשלה שתפעל לשם כך.
בסופו של דבר, חברת דירוג האשראי הבינלאומית אמנם לא צופה שינויים בדירוג האשראי, אבל מאידך גם לא הבהירה אם בכוונתה לערוך שינויים כאלה ואם ישראל כן תספוג בסוף הורדה בדירוג האשראי, או מהם הסיכויים לכך.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  למי אכפת? העיקר שביבי לא יהיה בכלא
  פיטבול 12/2020/25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שמדינת ישראל תישרף. רק שביבי יהיה זכאי
  סגור