כסף וצרכנות

גם לכם נמאס מהעמלות? ההליך הייצוגי נגד חברות מכונות מזון אוטומטיות מקבל חיזוק

המועצה לצרכנות מצטרפת לתובענה הייצוגית שהוגשה כנגד מש–קר בע"מ ומשקט בטענה שהן גובות מהצרכנים "עמלת אשראי" והוצאות שונות בשיעור 5-20% בתשלום באשראי: "סימון המחיר במזומן וגביית הוצאות תפעול בנוסף - פרקטיקה פסולה"
כפיר אדר | 
מכונת משקאות (צילום פלאש90)
המועצה הישראלית לצרכנות הגישה בקשה להצטרף כ"ידיד בית משפט" לבקשה לתביעה ייצוגית המתנהלת בבית המשפט המחוזי בירושלים נגד חברות מש-קר בע"מ ומשקט בע"מ המפעילות מכונות אוטומטיות למכירת מזון המוצבות במקומות ציבוריים: בבתי חולים, מוסדות להשכלה גבוהה וכו'.
לפי הנטען בבקשה, המשיבות מציגות את המחיר בחזית כל מוצר במכונה האוטומטית, אך, במקום אחר על המכונה מופיעה מדבקה שאינה בולטת (ככל שהיא נמצאת שם ולא קולפה) שלפיה תשלום בכרטיס אשראי, או באמצעי תשלום אחר שאינו מזומן, יחייב את הצרכן בתשלום נוסף - עמלת סליקה/דמי טיפול/דמי שירות וכו' שנעה בין 5-20% ממחיר המוצר.
עו"ד יעל הן שאואט סגנית היועמ"ש טענה: "סימון המחיר במזומן וגביית הוצאות תפעול בנוסף למחיר במזומן - הנה פרקטיקה פסולה, מטעה צרכנים ומפרה את חובת הצגת המחיר הכולל. בנוסף, אין לאפשר פרקטיקה של הצגת מחיר באשראי לצד המחיר במזומן על כל מוצר שכן יש לכלול את הוצאות התפעול במחיר הכולל כמו בכל עסק ובכל ענף".
לתוצאות ההליך עשויות להיות השפעות חמורות על כלל הציבור המבצע רכישות באשראי ועלייה משמעתית ביוקר המחיה. מדובר בסוגייה צרכנית חשובה ביותר משום שלתוצאותיו של הליך זה עלולות להיות השפעות על כלל הציבור המבצע רכישות באמצעות כרטיס אשראי. קיים חשש שכלל העוסקים – לרבות רשתות שיווק ועוסקים רבים - יטילו גם הם "מס אשראי" או "עמלות" שונות ומשונות על צרכנים שמשלמים בכרטיס אשראי או באמצעים דיגיטליים, וגבייה נוספת של מיליארדי שקלים בשנה בגין הוצאות תפעול, דבר שיגרום עליה חדה ביוקר המחיה בישראל,
על פי המועצה: "יודגש, כי במכרזים פומביים קיים לרוב תנאי הקובע חובת עמידה במחירים מקסימליים של מוצרי מזון או גביית מחיר סביר, וגביית עמלת אשראי" מהווה לכאורה דרך מלאכותית לחרוג ממחירי המקסימום שנקבעו. במועצה התקבלו תלונות ספורות בנושא התובענה, על אף שצרכנים רבים משלמים בכרטיס אשראי ברכישה במכונות אוטומטיות, ומניסיון המועצה, הדבר מעיד לכאורה הן על חוסר מודעות של הציבור לעצם הגבייה הנוספת והן על חוסר מודעות בדבר זכויותיו.
לאור ההשלכות החמורות שעשויות להיות לתוצאות ההליך על כלל המשק, המועצה מבקשת להצטרף להליך בהתאם להוראות חוק תובענות ייצוגיות, כדי להביא בפני בית המשפט את המידע והניסיון שבידיה כארגון הצרכנים היציג במדינה ולהשמיע את קולו של ציבור הצרכנים שאינו מיוצג בהליך, דבר שעשוי לסייע לבית המשפט בבירור התובענה".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה