כסף וצרכנות

זרם בכפות ידינו: גידול של כ-7.6% בביקוש הביתי לחשמל

חברת ניהול המערכת פירסמה את סיכום ייצור וצריכת החשמל לשנת 2020. בין המגמות המרכזיות שאפיינו את שנת 2020, ניתן לציין את שינויי האקלים והשפעת הקורונה על צריכת החשמל בישראל. הייצור עלה ב-0.6% לעומת הצריכה המקבילה ב-2019

כפיר אדר | 
חברת חשמל (צילום pixabay)
חברת ניהול המערכת, האמונה על ניהול משק החשמל בישראל, פרסמה את סיכום ייצור וצריכת החשמל בשנת 2020. מהסיכום עולה כי בשנת 2020 עלה ייצור החשמל ב-0.6% לעומת הצריכה המקבילה אשתקד. העלייה נגרמה כתוצאה מתופעות אקלימיות, בחלקן חסרות תקדים, שבעוצמתם קיזזו את ירידת השפעת הקורונה על הביקוש לחשמל.
הגידול בביקוש במגזר הביתי עמד על כ-7.6%. מאידך, המסחר הציבורי והתעשייה המהווים כ-50% מסך הביקוש ירדו ב6.3% ו-3.8% בהתאמה. מסיכום השנה עולה כי ישנה ירידה במגמת התפתחות החשמל מ-2.2% לשנה ל-0.6% בשנת 2020, ירידה של 1.6%.
יורם כהן, מנכ"ל חברת ניהול המערכת הסביר: "מפתיע לגלות שלמרות הקורונה והשהייה הארוכה בבתים – צריכת החשמל אומנם עלתה מעט, אך ביחס לשנים האחרונות – הייתה ירידה בשיעור הגידול לעומת העבר. דווקא שינויי האקלים הם אלה שהשפיעו על צריכת החשמל, יותר מהקורונה. מנתוני היחידה לסטטיסטיקה של החברה, נראה כי בשנים הקרובות השינויים הגלובליים באקלים ישפיעו על צריכת החשמל ובהתאם, קיבלו התייחסות בתחזיות הביקוש ובתכנון משק החשמל". 
 
ביחידה הסטטיסטית של חברת ניהול המערכת אומרים כי בניכוי השפעות שינויי האקלים והקורונה, הגידול בייצור החשמל בשנה החולפת היה עומד על כ-2.2%, המורכב מתוספת של 2% כתוצאה מהגידול באוכלוסייה, ועוד 0.2% הנובעים מהעלייה בצריכה לנפש. לאור זאת, צמיחה של 0.6% משמעותה ירידה של 1.6% מהצמיחה הממוצעת המהווה ירידה של 1.16 מיליארד קוט"ש.
 
השפעות הקורונה: מהשוואה חודשית של צריכת החשמל בשנת 2020 לעומת 2019 המוצגת בגרף מטה, ניתן לראות את הירידות בביקוש לחשמל שהחלו בחודש מרץ כתוצאה מהקורונה ואת הגידולים בחודשים ספטמבר ואוקטובר הנובעים בעיקר משינויי מזג האויר. שיא הירידות היו ברבעון השני של השנה. באותו רבעון ירדה צריכת החשמל במשק ב-6.5% לעומת הרבעון השני אשתקד. בחודש נובמבר ניכרת התאוששות משמעותית שהתבטאה בירידה של 1.8% בלבד בצריכת החשמל הנובעת מהפעילות הכלכלית במשק, לעומת ירידה של 9.6% בשיא השפעת הקורונה. 
 
השפעות שינויי האקלים: מנתוני החברה עולה כי בשנת 2020 התרחשו מספר אירועי אקלים קיצוניים, שהשפיעו על משק החשמל. בחודש מאי נשבר שיא ביקוש היסטורי והגיע ל-13,850 מגוואט המהווה גידול של 15% לעומת השיא בעונת המעבר הקודמת. הסיבה לכך היא גל חום שנמשך שבוע והיה חריג באורכו ובעוצמתו. בחודש ספטמבר שוב נשבר שיא ביקוש היסטורי והגיע ל-14,600 המהווה גידול של 8% לעומת שיא הביקוש הקיצי הקודם. גל החום בחודש ספטמבר נמשך לכל אורכו וגרם לעליה של 13% בייצור החשמל החודשי לעומת החודש המקביל אשתקד וזאת על אף מגפת הקורונה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה