דיגיטל וטק

האם בעולם יחויבו לענוד בקרוב שעוני קורונה?

בסינגפור ובארה"ב מפתחים צמיד מעקב שיתריע על מגע עם חולה קורונה מאומת. בסינגפור האזרחים פתחו במחאה עקב החשש לפגיעה בפרטיותם, כשהשאלה שנותרה היא אילו מדינות נוספות יאמצו את הרעיון והאם ישראל תהיה ביניהן

רועי בהריר-פרל | 
קורונה סינגפור (צילום unsplash)
"הכלי" של השב"כ? אפליקציית המגן? תודה, אבל ממשלת סינגפור מחפשת כלי יותר מתקדם כדי לאתר מגעים עם חולי קורונה, למשל הגלאי הלביש שהיא מפתחת. המדינה האסייתית שוקדת על ייצור מכשיר דמוי שעון/צמיד שיתריע במידה שהאדם העונד אותו שוהה, או שהה לאחרונה, בסמוך לחולה קורונה מאומת.
הרעיון נמצא כבר בשלבי פיתוח מתקדמים ועלות ייצורו זולה יחסית (כ-10 דולר ליחידה). בעוד שהממשלה בסינגפור מקדמת את השימוש בגלאי, בקרב תושביה כבר מתפתחת מחאה, כשעצומה דיגיטלית קוראת להתנגד לו בכל דרך. זאת, עקב החשש שבהמשך תחייב הממשלה את כל 5.7 מיליון התושבים לענוד אותו. עד כה, חתמו על העצומה 17,500 אזרחים והרשתות החברתיות התמלאו בקולות נגד הפגיעה החמורה בחירות הפרט. 
 
קראו עוד ב-ice
יותר ויותר עדויות מרחבי העולם מעלות חשש כי בפעולות שנוקטות לאחרונה מדינות לניטור התפשטות מגיפת ה-CoVid19 יש סימן מדאיג לקץ חירות הפרט כפי שאנחנו מכירים אותה. הבוקר (א'), לדוגמה, נודע שגם בניו אלבני שבאוהיו, ארצות הברית, עסוקים בפיתוח צמיד מעקב אחר היחשפות לקורונה בקרב תלמידים. הפיילוט אמור לצאת לדרך באוגוסט, כש- 4,800 ילדים יצוידו במכשיר שינטר את מיקומם לאורך היום במטרה להגביל את התפשטות הנגיף.
גם בארץ, כידוע, ניתן היתר שימוש - בין השאר, לשב"כ ולמשטרה - במגוון אמצעים טכנולוגיים לניטור הדבקות שעוקפים את התקנות להגנת חופש הפרט, כחלק מהתקנות לשעת חירום. למעשה, גופי המדינה קיבלו אישור לקבל איכונים מחברות הסלולר ללא צו בית משפט. מדובר בכלי מעקב עוצמתיים במיוחד שמופנים כעת כלפי אזרחי המדינה. אמנם קשה להאמין שניסיון להטמיע בציבור הישראלי גלאי פולשני כמו הנ"ל יעבור כאן בשקט - בכל זאת, יש גבול לכל הסגת גבול - אבל משבר הקורונה כבר הוכיח שהכל יכול להיות.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה