דיגיטל וטק

הרגלי הגלישה חושפים: האם הקורונה כבר לא מעניינת את הישראלים?

חזרה לשגרה? דמי אבטלה, מדריכי שימוש ב-Zoom, כתבות על נדל"ן, חינוך וגידול כלבים עדיין שוברים את הרשת. באיזה תחום חל זינוק של יותר מ-1,000%? כל הפרטים
שרון טל |  1
גלישה באינטרנט בתקופת הקורונה (צילום pixabay)
משבר הקורונה שינה באופן חסר תקדים את העולם שהכרנו. ברגע הפסקנו לצאת לעבודה, לטוס, לטייל ולהיפגש עם החברים והמשפחה. למרות חזרת המשק לשגרה, חודשיים של סגר השפיעו עלינו ושינו את תחומי העניין המעסיקים אותנו. התכנים שאנחנו קוראים באתרי החדשות כיום שונים לגמרי מאלו שקראנו עד לפני שלושה חודשים, למרות החזרה הכמעט מלאה לשגרה.
אאוטבריין, פלטפורמת הפרסום הדיגיטלי הגלובאלית המשתפת פעולה עם אתרי חדשות מובילים בישראל ובעולם, בדקה כיצד השפיעה הקורונה על תחומי העניין של הישראלים. בדיקה שערכה אאוטבריין הראתה שינוי משמעותי בתכנים הנקראים ע״י הישראלים באתרי החדשות כאשר משווים בין התקופה של לפני הקורונה (02/02/20-29/02/20), דגימה של תקופת הסגר (15/03/20-11/04/20) ותקופת החזרה ההדרגתית לשגרה (3/5/20-30/5/20).


לפי המחקר שערכה אאוטבריין, חלה עליה של 670% בקריאת כתבות על ביטוח בעידן שלאחר הקורונה. הישראלים מתעניינים בעיקר בכתבות שעוסקות בקצבאות דמי אבטלה, קצבאות נכות וזכויות המגיעות לנו מביטוח לאומי. בנוסף, הישראלים הראו עניין בבחירת ביטוח חיים, הוזלת המשכנתא ובביטוחי בריאות פרטיים. נראה כי התקופה הקשה של הקורונה גרמה לישראלים לנסות להיערך למשבר הגדול הבא.
בימי הסגר להשוואה, חלה עלייה של כ 870% ברמת העניין של הישראלים בביטוח בהשוואה לתקופה שלפני הקורונה. עיקר הכתבות שקראו ישראלים בסגר עסקו במידע רלוונטי לרוח התקופה. למשל – כיצד מקבלים את המענק המובטח למשפחות עם ילדים, מהן זכויות חולי קורונה מהמוסד לביטוח לאומי וגם על קצבאות סיוע לאזרחים ותיקים. הישראלים קראו גם על האפשרות שהביטוח הלאומי יפשוט את הרגל מוקדם מהצפוי ושחברות הביטוח ינסו להתנער מתשלומי הקורונה.
העלייה בעניין של הישראלים בתחום החינוך גם היא מעניינת. המיקוד לא היה על עתיד מערכת החינוך, אלא בעיקר בפרקטיקה – איזה גילאים יחזרו ללמוד ומתי, או "מתווה החזרה לשגרה" לפי ההגדרה הרשמית. הישראלים קראו הרבה יותר תכנים שקשורים למערכת החינוך מבעבר, עליה של 1016% לעומת הימים של לפני הקורונה. הכתבות המעניינות אותנו במיוחד הן על מתווה החזרה ללימודים; שיעורי התחלואה בבתי הספר השונים, חובת חבישת המסכות בבתי הספר וניקיון בתי הספר.
גם במהלך הסגר היתה עליה חדה, של 487% ברמת העניין שלנו בכתבות בנושאי חינוך. באותם ימים קראנו כתבות שעסקו בשאלות סביב חידוש הלימודים אחרי פסח, מתווה החזרה ללימודים בגני ובבתי הספר וגם כתבות על מוסדות חינוך בהם מורים או הורי התלמידים חלו בקורונה.
שיחות הוידאו כאן כדי להישאר

רמת העניין של הגולשים הישראלים בצילום וידאו צמחה במידה משמעותית מאז הקורונה באדיבות זום - האפליקציה החדשה שנכנסה לחייהם. הישראלים מתעניינים בטכנולוגיות צילום ב-442% יותר מבשגרה שלפני הקורונה, עיקר העניין הוא בשיחות וידאו בזום.
בימי הסגר המגמה הייתה בולטת עוד יותר כשניתן היה לראות עליה בענין הגולשים בכתבות בנושא טכנולוגיות צילום וידאו בכ-1290% לעומת הימים שלפני הסגר. רבנים התירו להשתמש בזום בליל הסדר והסנאט אסר להשתמש בזום בגלל ענייני אבטחה.
תחום עניין נוסף בו חלה עלייה בצריכת התוכן היא בנושא בעלי החיים. תקופת הסגר אפשרה לרבים מהישראלים לאמץ לראשונה בעל חיים, מה שהעלה את רמת העניין ב-380%. בין היתר, נצפו כתבות העוסקות בחיות בר שהשתלטו על הנוף העירוני, כמו לדוגמה חזירי הבר שמאיימים על תושבי חיפה, או נחשים שהגיעו עם החום הכבד. היו גם אלו שהתעניינו בשאלה האם בעלי חיים יכולים להידבק או להדביק בקורונה.

 
העליה בעניין בכתבות בנושא דיור ונדל"ן היום בהשוואה לימים שלפני הקורונה גבוהה מאוד - מדובר בעליה של 357%. הישראלים נחשפו לידיעות העוסקות בעובדה שכל דייר שמיני לא שילם את מלוא דמי השכירות בחודשים האחרונים, על נתוני הקורונה לפי שכונות מגורים ועל ההזדמנויות שעדיין קיימות לרכישת דירה.
מגמה זו התחילה בימי הסגר, כאשר באותם ימים עלה העניין שלנו בדיור ונדל"ן בכ-500%. הישראלים התעניינו בכתבות על יחסים בין משכירים לשוכרים (למשל על שוכרים שהפסיקו לשלם שכר דירה כי פוטרו ממקום העבודה ועל בעלי דירה שהחליטו לסייע לשוכרים עם התשלומים); וקראו על כך גם על כך שתקופת המשבר היא חלון הזדמנויות נדיר לרוכשי הדירות.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הכתבה מענינת
  הה 07/2020/02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכתבה מענינת אבל שנויה במחלוקת
  סגור