דיגיטל וטק

פייסבוק בשירות הפרקליטות? הסירה קבוצות שמתנגדות לחיסונים

מחלקת הסייבר של פרקליטות המדינה פעלה במהלך סוף השבוע למיגור תופעת "הפייק ניוז" בנושא חיסוני הקורונה. כחלק מהפעילות נסגרו ארבעה קבוצות בפייסבוק שהפיצו מידע כוזב על החיסונים, ביניהם שמדובר בהרעלת הציבור והשתלת שבבים למעקב ממשלתי. פגיעה בחופש הביטוי או מהלך מוצדק? 
ארנולד נטייב |  3
חיסון לקורונה, פייסבוק (צילום unsplash, freepik)
קבוצות רבות ברשתות החברתיות, לרבות רשת הפייסבוק קמות ומתנגדות לחיסוני הקורונה ובין היתר מפיצות תאוריות שונות, ביניהם כי מדובר בהשתלת שבבים למעקב או יצירת סדר עולמי חדש, אך היום (ראשון), פרקליטות המדינה מודיעה כי היא תשים לכך סוף.
במהלך סוף השבוע האחרון, מחלקת הסייבר פעלה מול חברת פייסבוק כדי להביא להסרתם של עשרות רבות של פרסומים כוזבים ושקריים שהתפרסמו בנוגע לחיסונים מפני נגיף הקורונה. על פי לשון ההודעה: "בעקבות פעולותיה של המחלקה הוסרו 4 קבוצות פייסבוק שהוקדשו לפרסומים מסוג זה וכללו עשרות פרסומים (תמונות, טקסטים וסרטונים) אשר כללו מידע שקרי במכוון ומטעה בנוגע לחיסונים מפני נגיף הקורונה".
המהלך מגיע לאחר שהועברו תלונות רבות לידי משרד הבריאות ומחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, בין היתר, באמצעות חברה בתחום ניתוח מידע במרחב הסייבר, בנוגע לקבוצות פייסבוק שבהן מתנהלת פעילות ענפה של הפצת מידע כוזב, שקרי ומטעה בכל הנוגע לחיסונים מפני נגיף הקורונה.
בעקבות קבלת המידע, נערכה במחלקת הסייבר בחינה מדוקדקת של הפרסומים ונעשתה פנייה לחברת פייסבוק לגבי קבוצות ותכנים שבהם הופצו תכנים שקריים במכוון, תכנים בדויים ומזויפים שמטרתם לזרוע פאניקה ולהניע אנשים באמצעים כוזבים להימנע מלהתחסן. הפצת תכנים מסוג זה אסורה על פי המדיניות של חברת פייסבוק בנוגע לנגיף הקורונה. חלק מהקבוצות שלגביהן התבצעה הפעילות כללו אלפי משתמשי פייסבוק, ובחלק מהמקרים קראו המפרסמים בקבוצות לחברי הקבוצות להפיץ את המסרים השקריים והמטעים אל מחוץ לקבוצה.
הפרסומים שנמחקו טענו בין היתר כי החיסונים משמשים להשתלת שבבים בגוף המחוסן למטרת מעקב ממשלתי אחריו; טענות לפיהן החיסונים נועדו להרעיל את הציבור הרחב ולצמצם את האוכלוסייה בעולם; טענות לפיהן החיסונים נועדו לחבר את כל המחוסנים למחשב קוונטי; טענות לפיהן ממשלת ישראל מבצעת ניסויים סודיים בחיילי צה"ל ועוד. בכך, הפיצו המפרסמים של תכנים אלה מידע כוזב, וחלק מהפרסומים אף כללו מסמכים מזויפים או התחזות כפרסומים רשמיים של משרדי ממשלה או עובדי ציבור.
ד"ר חיים ויסמונסקי, מנהל מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, ציין כי: "הפצת הפרסומים הכוזבים הללו עשויה לעלות כדי עבירה פלילית, ולכן פעלה המחלקה כדי להביא להסרתם מן הפלטפורמה של חברת פייסבוק. פרסומים אלה עשויים להוות סכנה ממשית לבריאות הציבור, בשל החשש כי הנחשפים לפרסומים יסברו בשגגה כי הם פרסומי אמת, ויימנעו מקבלת החיסון. כמו כן, יודגש כי לא טופלו תכנים המהווים הבעת דעה (גם אם דעה שנויה במחלוקת), ביקורת או עמדה לגבי החיסונים, אלא תכנים העולים כדי עבירה פלילית ברורה ומובהקת".
מדוברת פייסבוק בישראל נמסר: ״בהמשך לעדכון המדיניות שלנו בנושא מידע כוזב סביב חיסוני הקורונה, במהלך סוף השבוע הוסרו 4 קבוצות שנבחנו על ידינו ונמצאו מפירות מדיניות זו, על ידי הפצת מיסאינפורמציה שמתייחסת לחיסונים הללו ושהופרכה על ידי מומחי בריאות ציבוריים. מדובר בדרך נוספת שבה אנו אוכפים את המדיניות שלנו בנוגע למיסאינפורמציה שקשורה במגפה ועלולה לסכן את בריאות הציבור".
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לא הבנתי את הקטע עם לחבר אותנו למחשב קוונטי
  גל 12/2020/22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך בדיוק ולמה? ומה זה אמור לעשות לנו? הברידנט כאן? כמה שטויות יכולים להמציא. כבר ממציאים דברים בעניינים שלא מבינים מה משמעות הדברים שהם אומרים ואיפה ההגיון מאחוריהם.
  סגור
 • 2.
  מי קבע שזה פייק ניוז ??
  זובי נובי 12/2020/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סתימת פיות זה סכנה לדמוקרטיה וחופש הדיבור. עובדים עלינו ומנחיתים הגבלות וחוקים הנוגדים את חוק היסוד של חופש האדם וחרותו.
  סגור
 • 1.
  מוצדק מאוד (ל"ת)
  רון 12/2020/20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור