יום הסביבה העולמי 2020

60 שנות שמירה על הסביבה: חברת החשמל מחויבת למהפכה הירוקה

שימוש בפסולת של מתקני התפלה לצורך טיפול בגזי פליטה, הטיית מי קולחין של מושבים לקירור תחנות כוח, העברת תוצרי הלוואי של התחנות לשימוש תעשייתי. כך מיישמת חברת האנרגיה הגדולה בישראל את האג'נדה הסביבתית שלה. טור אישי
תחנת הכוח בחדרה של חברת החשמל (צילום ויקיפדיה/גיא חיימוביץ)
מתקני התפלה מזרימים פסולת תמלחות (מים בורונים) אל הים. תחנות כוח משתמשות במים בסולקנים שמטפלים בגזי הפליטה של יחידות היצור. בדרך כלל, שתי המערכות הללו פועלות באופן עצמאי ובלתי תלוי וגורמות להשפעות סביבתיות (הזרמה של התמלחות לים) ולשימוש במשאבי טבע (מים שפירים).
ואולם, בתחנת הכוח בחדרה מצב הדברים שונה לגמרי. מתוך חשיבה סביבתית יצרו מהנדסי החברה פתרון לשימוש בתמלחת ממתקן ההתפלה כמקור מים לסולקנים שהוקמו לטפל בגזי הפליטה.

כבר שנים רבות שבחברת החשמל לישראל רואים את החשיבות הרבה שבשמירה על הסביבה. מתוקף היותה בעלת מפעלי הייצור הגדולים בישראל, הבינה החברה שמוטלת עליה החובה והאחריות לפעול באופן נחרץ ולעשות כל מאמץ כדי לצמצם את הנזק הסביבתי שכרוך בפעילות ייצור חשמל לכלל תושבי המדינה. עוד לפני יותר מ-60 שנה, כשנושא איכות הסביבה עוד היה בחיתוליו ומעטים בלבד הכירו את הנושא והשלכותיו החמורות, בחברת החשמל החלו בפעילות יזומה ומאורגנת לקידום הנושא: בשנות ה-60 של המאה הקודמת הוקמה בחברה המחלקה לאיכות הסביבה. המחלקה התפתחה מאז משמעותית וחברים בה אנשי מקצוע ואקדמאים מהשורה הראשונה, בעלי התמחויות בתחומי איכות הסביבה השונים.
כיום, המחלקה תופסת מקום חשוב ומרכזי בפעילות החברה, אולם הנושא של איכות הסביבה ומניעת מפגעים סביבתיים נכנס בשנים האחרונות כשיקול מרכזי בכל תחום - החל משלבי התכנון הראשוניים ועד להפעלה של תחנות כוח, תחנות משנה, רשתות ההולכה וכו', ועד למבני המשרדים של החברה הפזורים בכל רחבי הארץ.
בחברה מופעל מערך הדרכה מקצועי וייחודי בתחומי איכות הסביבה המקיף את כלל עובדי החברה והמנהלים בכל הדרגים, על פי מדיניות סביבתית שגובשה כבר בשנות ה–90. השנה, לאחר יישום שלבים משמעותיים של הרפורמה, החברה מעדכנת ומתאימה גם את התכנית האסטרטגית ואת המדיניות הסביבתית שלה לעולם החדש שבו היא פועלת.
פרויקטים רבים, גדולים ויקרים שבוצעו בשנים האחרונות בחברה מונעים משיקולי איכות הסביבה. בין השאר, היא הייתה אחראית לפרויקט הקמת מתקני הפחתת פליטות בתחנות הכוח הפחמיות באורות רבין (חדרה) ורוטנברג (אשקלון), לפרויקט שאיפשר שימוש במי קולחין ממושבים לקירור בתחנת הכוח בגזר ולפרוייקט הובלת תוצרי הלוואי של תחנות הכוח הפחמיות באשקלון ובחדרה לשימושים תעשייתיים - מה שמאפשר שימוש באפר פחם כתחליף למשאבי טבע בענף הבניה והתשתיות (מחליף כריית חול וחציבת מחצבים) והטמעת טכנולוגיה שמביאה לכך שהגבס הנוצר במתקני הפחתת פליטות יהיה באיכות גבוהה ויתאים לבניית קירות גבס.
נושא שלא מקבל היום ביטוי ישיר בחברה הוא ייצור חשמל באנרגיות מתחדשות. גם בתחום זה חברת החשמל היתה חלוצה והובילה את שלבי המחקר והיישום הראשונים, אולם כעת היא מנועה מלקחת בו חלק לאור החלטות שהתקבלו במסגרת הרפורמה במשק החשמל. עם זאת, החברה משקיעה משאבים רבים בהקמת רשתות הולכה בכל הארץ כדי לחבר את האנרגיות המתחדשות לרשת הולכת החשמל הארצית, תוך תקווה כי לאחר יישום הרפורמה, תוסר המגבלה והחברה תוכל להמשיך להוביל את משק החשמל גם בתחום זה ובכך לחזק עוד יותר את השמירה על איכות הסביבה
הכותבת היא מנהלת מחלקת אסדרה סביבתית בחברת החשמל
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אלופה! (ל"ת)
  הדס 06/2020/07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור