עסקים

מסים, בנקים, אשראי, חשבונות: איזה סיוע ניתן לקבל במשבר?

על רקע המשבר הכלכלי, ריכזנו את כל ההטבות המוענקות בימים אלה. מהם תנאי הזכאות לחבילת סיוע לעסקים מהאוצר? מה מאפשרות מקס וישראכרט ולכמה זמן תידחה המשכנתא? קצת סדר בדברים 
מערכת אייס |  1
הטבות במיסים (צילום pixabay)
משבר הקורונה שונה באופיו ובעוצמתו ממשברים אחרים, דבר המקשה על מציאת דרכים להתמודד עם השלכותיו הכלכליות ההרסניות. משבר זה משפיע במקביל על אורחות החיים כולם. החשש מפני הידבקות במחלה גדול יותר מכל חשש כלכלי, אבל קובעי המדיניות במדינות העולם, שנאלצים לפעול לבידוד האזרחים, גורמים, גם אם בלית ברירה, למשבר כלכלי לא פשוט. לפיכך, ריכזנו עבורכם כמה וכמה הטבות מתחומים שונים הקשורים באופן ישיר לפעילות הכלכלית במשק. 

משרד האוצר מודיע: חבילת סיוע לעסקים בשל המצב
המסלול מיועד להעמדת הלוואות למימון הון חוזר לעסקים שיציגו קשר בין הקשיים התזרימיים וצרכי ההון החוזר של העסק לבין התפרצות הנגיף. 
על רקע התפרצות נגיף הקורונה, החליטה המדינה על הקמת מסלול הלוואות ייעודי שעיקרו סיוע לעסקים קטנים ובינוניים שנקלעו לקשיים תזרימיים כתוצאה מהשפעות התפרצות הנגיף. המסלול מוצע במסגרת פעילותה של קרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה. 
תנאי זכאות:
1. המסלול מיועד להעמדת הלוואות למימון הון חוזר לעסקים שיציגו קשר בין הקשיים התזרימיים וצרכי ההון החוזר של העסק לבין התפרצות הנגיף.
2. כל בקשה המוגשת במסגרת מסלול זה תוגש בצירוף שני מסמכים נוספים: הצהרה חתומה בפני עו"ד, המפרטת את הקשר התוצאתי בין צרכי התזרים שהוצגו להתפרצות הנגיף, וכן תחזית חודשית של רווח והפסד לשנת הפעילות הקרובה.
​סכום הלוואה מקסימלי: עד 500,000 ₪ או עד 8% מהמחזור השנתי האחרון - הגבוה מבניהם. 
בטוחות: העמדת בטוחה בשיעור של 10% מגובה ההלוואה המאושרת.
תקופת הלוואה: הלוואה לתקופה של עד 5 שנים, עם אפשרות לדחיית תשלום הקרן ההלוואה (גרייס) לתקופה של עד 6 חודשים.
עמלת הבדיקה הכלכלית: עסקים העונים על הקריטריונים במסלול זה יהיו פטורים מתשלום עבור הבדיקה הכלכלית שמשולם לאגף החשב הכללי ע"ס 250 שקלים.
זמני טיפול בבקשה: זמני טיפול בבדיקת הבקשה לקבלת הלוואה במסלול זה יקוצרו לעד 9 ימי עבודה בבנק הנבחר; הגוף המתאם יקצר ככל הניתן את זמני הטיפול בבקשות הלוואה במסלול ייעודי זה.
דחייה של תשלומי מע"מ
בעקבות משבר הקורונה, שר האוצר משה כחלון ומנהל רשות המסים ערן יעקבי סיכמו על דחייה של עשרה ימים של המועד בו העסקים במשק מחויבים לדווח ולשלם למע"מ עד ל-26 במרץ. ההחלטה על הדחייה התקבלה במטרה להקל על המגזר העסקי המתמודד עם ההשלכות הכלכליות של התפשטות וירוס הקורונה בארץ ובעולם ושל הצעדים שננקטים במטרה לצמצם את פגיעתו באוכלוסייה.

ארנונה: עיריית ת"א, ב"ש, צפת ופ"ת מעניקות הקלות
עיריית תל אביב הודיעה כי תעניק הקלות בתשלום הארנונה לעסקים קטנים ובינוניים לאור התפשטות נגיף הקורונה והפגיעה הפוטנציאלית בחיי המסחר והעסקים בעיר. בהנחיית ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, נקבע כי עסקים קטנים ובינוניים אשר היקף החיוב השנתי שלהם בארנונה הינו עד מאה אלף שקל, יוכלו לדחות את תשלומי הארנונה לחודשים מרץ-אפריל עד ל-1 במאי 2020 באותם תנאי תשלום. "העסקים הקטנים והבינוניים הם עמוד השדרה של עירנו", מסר חולדאי. "אנו קשובים למצוקה שעולה מבעלי העסקים ונמצאים בקשר שוטף עם ראשי האיגודים והקבוצות העסקיות בעיר".
גם בפתח תקווה החליטו להתגמש. לאור משבר הקורונה שפוגע בעסקים רבים, בעיריית פ"ת החליטו לאפשר לבעלי עסקים קטנים ששטחם עד 100 מ"ר דחיה בתשלומי הארנונה, כפי שגם אפשרו בערים נוספות. לפיכך, כל תשלומי הארנונה החלים על בעלי העסקים הקטנים אשר מועד פירעונם הגיע או יגיע לתשלום  יידחה עד ל-1 במאי 2020. 

בנקים - הקפאת משכנתאות ל-3 חודשים
בשבוע האחרון הבנקים הגדולים הודיעו כי תינתן ללקוחותיהם דחייה של שלושה חודשים בהחזר המשכנתאות, בהם בנק לאומי, בנק דיסקונט, הפועלים, הבינלאומי ומזרחי. בנק מזרחי אף הגדיל לעשות והודיע כי יאפשר דחייה מלאה או חלקית של עד 4 חודשים, בהתאם לבקשת הלקוח. גם כאל, חברת הבת של דיסקונט, הכריזה על אפשרות דחייה של 3 חודשים בהחזרי הלוואות לבתי עסק. 
עבור נוטלי משכנתאות קיימת בשגרה אפשרות דחייה אחת בכל שנה קלנדרית, ועד לתקרה של עשר פעמים לשלושה חודשים בכל פעם. ההבדל הוא שנוכח המשבר, הבנקים הכריזו כי לא יגבו על כך עמלות. כמו כן, מסתמן כי תתאפשר הגדלת מסגרת באופן חד צדדי. יש לפנות לבנקאי לצורך דחייה או הגדלת מסגרת. 
חברות אשראי - דחיית תשלומים
בעקבות המצב הכלכלי והמשבר במשק אליו נקלעו בתי עסק רבים, חברות האשראי נרתמות אף הן לתוכניות הטבות והקלות. 
ישראכרט - בתי עסק אשר נטלו מישראכרט הלוואה של עד 250 אלף שקל יוכלו לפנות לחברה בבקשה להקפיא את פרעונות ההלוואה למשך 3 חודשים. בתי עסק עם מחזור סליקה חודשי של עד 150 אלף ש"ח יוכלו לפנות בבקשה להקדים זיכויים ללא עלות בגין עסקאות שנקלטו במערכות ישראכרט, ואשר תמורתן ניתנה במלואה ללקוח.
מקס- לקוחות עסקיים שנטלו הלוואה, יוכלו לדחות את תשלומי ההלוואה, קרן וריבית, עד תקופה של שלושה חודשים ללא עלות. נוסף על כך מחזיקי כרטיס אשראי Business יוכלו לדחות עסקות בכרטיס ללא עמלה, באופן אשר יאפשר מרווח תזרימי לתקופה של שלושה חודשים.
לאור ההצטמצמות בתנועה בחנויות הפיזיות, מציעה החברה לבעלי עסקים להמשיך את הפעילות העסקית שלהם באמצעות סליקה דיגיטלית המאפשרת קבלת תשלום מרחוק. לקוחות שיצטרפו לשירות דרך אתר max עסקים לא יחוייבו בעלויות מסוף והקמה, כמו גם עמלת סליקה למשך חודש.
לקוחות פרטיים יוכלו לנהל את ההוצאות בכרטיס האשראי שלהם על ידי פריסת העסקות ל-3 תשלומים ללא ריבית, לצד סל הטבות בתחום משלוחי מזון בטייק אווי ובעולמות הפנאי והבילוי בבית.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  תודה עזרתם לי (ל"ת)
  עצמאי 03/2020/17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור