עסקים

שיא בכמות המובטלים: 711 אלף בחודש מרץ

כמות המובטלים גדולה פי עשרה ממחוסרי העבודה בפברואר. לאור הגידול, יעביר הביטוח הלאומי סך של 1.6 מיליארד שקל דמי אבטלה. ומה בדבר מענקי ילדים וקצבאות נכים? אלה המענקים שעל סדר היום של הביטוח הלאומי
רועי בהריר-פרל | 
אבטלה (צילום freepik)
התמשכות משבר הקורונה מביאה לעלייה בדרישה לסיוע ולמענקים מביטוח לאומי. בין הדורשים הם מחוסרי עבודה, מי שהוצאו לחל"ת או פוטרו החל מה-15 במרץ, בני 67 שפוטרו, זכאי קצבאות נכות, אזרחים ותיקים והורים לילדים. 
דמי אבטלה
נכון להיום, יש בארץ לא פחות מ-711 אלף איש שאמורים לקבל דמי אבטלה במרץ, פי עשרה מבפברואר. מבין מאות אלפי המובטלים החדשים, כ-70 אלף איש היו זכאים לדמי אבטלה גם בגין פברואר. רוב הזכאים לדמי אבטלה יקבלו מקדמה על חשבון הסכום לו הם זכאים עוד לפני פסח. מי שפוטרו או הוצאו לחל"ת ב-15 במרץ יקבלו מקדמה של כ-2,000 שקלים.
על פי מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, מאיר שפיגלר, כ-229 אלף מובטלים קיבלו זה מכבר את דמי האבטלה עבור חודש מרץ, אשר ערכם הסופי הסתכם בכ-635 מיליון שקל. בנוסף, מקדמות לכ-482 אלף מובטלים נוספים צפויות לעבור בימים הקרובים, שיסתכמו בכ-960 מיליון שקל. בסך הכל יועברו כ-1.6 מיליארד שקל בגין דמי אבטלה בחודש זה. 
בסך הכל, מספר ההזכאים לדמי אבטלה בישראל בחודש מרץ עמד על כ-640 אלף – מספר הנמוך מכמות תביעות שהוגשו לשירות התעסוקה, שכן חלק מהפונים אינם זכאים לדמי אבטלה לפי חוק הביטוח הלאומי והתקנות לשעת חירום. בנוסף לכך, לדברי שפיגלר "יש יותר מ-2,000 איש שהוצאו לחל"ת והוחזרו לעבודה בטרם חלפו 30 ימי חל"ת, ולכן הם אינם זכאים לדמי אבטלה". 
מענק לבני 67 ומעלה
בימים אלה מטפל הביטוח הלאומי בתביעות למענק מיוחד עבור בני 67 ומעלה שאיבדו את מקום עבודתם ואינן זכאים לדמי אבטלה. "אנו עושים הכל כדי שהזכאים יקבלו מחר את המענקים", אמר שפיגלר והוסיף כי "עובדי הביטוח הלאומי התמודדו בתוך מחצית מחודש מרץ עם עומס פניות גבוה פי 60-100 מהרגיל".
מענק ילדים, קצבאות נכות ואזרחים ותיקים
הביטוח הלאומי נערך להעברת מענקי ילדים בסך 500 שקל כמו גם למי שזכאים לקצבאות נכות וקצבאות אזרחים ותיקים. ההמתנה כרגע, לטענת שפיגלר, היא בעיקר לחקיקה. "ברגע שיהיה לזה בסיס חוקי נעביר את הכספים – גם אם זה יקרה במשך חול המועד".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה