השוק

אושר: חברות האשראי יוכלו להעמיד הלוואות בקרן לעסקים קטנים

החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו הודיע כי חברות כרטיסי האשראי יעניקו גם הן הלוואות לעסקים בינוניים וקטנים במסגרת הקרן בערבות המדינה. התנאים יהיו זהים לאלה שמציעים הבנקים
איתי פת-יה | 
הלוואות לעסקים קטנים (צילום freepik)
חברות כרטיסי האשראי יוכלו כעת גם הן להלווות כספים לעסקים הקטנים והבינויים במסגרת הקרן המיועדת בערבות הממשלה, כך הודיע היום (ב') החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו. עד עתה הבנקים בלבד נתנו אשראי לעסקים.
החל ממחר החברות מקס וכאל יציעו הלוואות בתנאים זהים לאלו שהציעו הבנקים, כלומר ערבות של 85% מסך כל הלוואה מצד המדינה, תחילת החזר לאחר שנה בלבד וריבית של 1.5%+פריים. ייתכן כי ישראכרט תצטרף בהמשך.
בעקבות צירופן של חברות כרטיסי האשראי לקרן, בקשות נוספות צפויות להיות מאושרות, ייתכן גם של כאלה שנדחו על ידי הבנקים – שמבחינתם מעדיפים לא פעם לעבוד מול לקוחותיהם הקבועים.
צירוף חברות כרטיסי האשראי לקרן ההלוואות היה בין הדרישות שהעמידו חברות האופנה והמסחר הגדולות. אחרי שאלה הוכללו בקרן לעסקים הקטנים והבינוניים, נותר לראות אם יוכלו להציע אשראי גם במסגרת קרן ההלוואות לעסקים הגדולים שתפעל החל מיום חמישי.
קראו עוד ב-ice
בבנקים סופגים ביקורת מצד מבקשי ההלוואות על הערמת קשיים ביורוקרטיים ודחיות רבות של בקשות. מתוך 47,000 בקשות שהוגשו לקרן עד כה, דנו הבנקים ב-14.5 אלף (30%), ומתוכן אושרו אלף 11.2 (77%). בעוד שעסקים רבים מחכים שידונו בבקשת, לעסקים שאושרו ניתנו הלוואות בגובה של 4.5 מיליארד שקל, שהם למעלה ממחצית מהסכום הכולל שהעמידה הקרן, 8 מיליארד שקל. המשמעות היא שעבור מבקשים רבים לא יישאר כסף בקרן.
לצד חברות כרטיסי האשראי והבנקים, קיימים גם גופי האשראי החוץ בנקאי, אולם אלה, שבימי שגרה מלווים בריביות גבוהות יותר מאלו של הבנקים בשל הסיכון מול הלווים, נפגעו ממשבר הקורונה ויתקשו להעמיד הלוואות, בטח ובטח כאלה אטרקטיביות בתקופה זו.
בשונה מהבנקים, להם העמיד בנק ישראל כ-5 מיליארד שקל בריבית של 0.1% לשלוש שנים, כדי שבתורם יזרימו אותם בהלוואות לעסקים קטנים במשבר, גופי האשראי החוץ בנקאי מגייסים כספים מהגופים המוסדיים. ושוב, גם הגופים המוסדיים, כמי שמנהלים את כספי החיסכון של הציבור ומעניקים בעצמם הלוואות ללקוחותיהם וצריכים להיות זהירים, לא ששים בתקופה זו לקחת סיכונים נוספים.
כדי לעצור את "פקק האשראי" הזה, יש שמצפים מהמדינה לסייע לגופים המוסדיים כמו שסייעו לבנקים – אולם כאמור כאן מדובר בסיכון גבוה יותר שעלול לפגוע עוד יותר בקופה הציבורית במקרה של עסקים שיקרסו למרות קבלת ההלוואה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה