עסקים

דלק ממשיכה להסתבך: האם תאבד את התמלוגים ממאגר הגז תמר?

דלק קידוחים בעין הסערה כשלאומי מנסה למכור את מניותיה, מחזיקי האג"ח דורשים לעצור שעבודים נוספים שלה, ועכשיו מתבקש בית המשפט להפסיק את העברת התמלוגים לקבוצה של יצחק תשובה. מה עומד מאחורי הבקשה?

איתי פת-יה | 
יצחק תשובה (צילום בוצ'צ'ו)
המפקחים של דלק קידוחים מנסים למנוע את תשלום תמלוגי העל ממאגר הגז תמר לקבוצת דלק. מפקחי החברה-הבת, עו"ד אורי קידר ורו"ח מיקי בלומנטל הגישו אתמול (ג') לבית המשפט בקשה להוצאת צו על תנאי שיורה על עצירת העברת התמלוגים לבעלת השליטה דלק אנרגיה ולחברה-האם שלה, קבוצת דלק.
הפנייה לסעד מבית המשפט מגיעה לאחר שלפני שבועיים הוצמדה לדוחות קבוצת דלק הערת 'עסק חי'. המפקחים חוששים שבעקבות כך חלקה של דלק אנרגיה בשותפות דלק קידוחים יועבר לידי בעלי החוב של הקבוצה – מה שיוביל לכך שלא יוכלו לקבל בחזרה, כפי שסוכם לפני כשנה, תמלוגים שכבר שולמו לקבוצה ולגביהם עדיין מתנהלת מחלוקת.
המפקחים מבקשים את התמלוגים להעביר מעתה לחשבון נאמנות שיוקם, או להתנות את העברתם הסדירה בצו זמני שיאפשר להם לגבות אותם גם בעתיד, היה וקבוצת דלק תאבד את אחזקותיה בדלק אנרגיה.
בכך, הפלונטר סביב דלק קידוחים מסתבך עוד יותר. מחר ידון בית המשפט העליון בערעור על כוונתו של בנק לאומי למכור את מניות החברה ששועבדו לו בעבר ובמקביל מחזיקי האג"ח של קבוצת האנרגיה נלחמים על כך שמניות דלק קידוחים לא ישועבדו מעתה ואילך לבנקים בעלי החוב. 
קראו עוד ב-ice
לצד הדיון בעליון, מחר גם תתכנס נציגות מחזיקי האג"ח לישיבה בעניין העמדת החוב אליהם, בסך 6 מיליארד שקלים, לפירעון מיידי, החלטה שעשויה להוביל לנטילת השליטה בקבוצה מידי תשובה.
הישיבה הייתה אמורה להיערך כבר אתמול, אולם בעל השליטה תשובה קיבל דחייה בת יומיים, אחרי שבית ההשקעות ילין לפידות ביקש לנסות פעם נוספת להגיע להסכמות עמו. בעקבות הדחייה בית ההשקעות פסגות, שתומך בפירעון החוב באופן מיידי, הודיע מצדו על פרישתו מהנציגות.
הדחייה מגיעה לאחר הצעה מטעם דלק לפיה לא ישועבדו נכסים נוספים לבנקים, שנחשבים לנושים מובטחים של הקבוצה ולמעשה 'מתחרים' במחזיקי האג"ח על כיסוי החוב, אלא בהתראה מראש של שבועיים, או שבוע במקרה ומדובר בשעבוד של מניות החברה הבת דלק ישראל.
בין השאר דורשים מחזיקי האג"ח הזרמה של 400 מיליון שקל בשלוש פעימות לאורך השנה, כשהראשונה מהן, בגובה 200 מיליון תצטרך להיעשות עוד החודש. בתוך נציגות מחזיקי האג"ח ישנן מחלוקות, כשהמחזיקים שהחוב אליהם ארוך יותר מעוניינים בהעמדתו לפירעון כעת מתוך חששה שדלק לא תאריך ימים, ומולם אלו שמועד פירעון החוב אליהם קרוב יותר מעוניינים לתת לבעלים תשובה הזדמנות להציל את החברה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה