השוק

בנק הפועלים: אי היציבות במשבר הקורונה גרמה לירידה חדה ברווחים

הרווח הנקי של בנק הפועלים ברבעון הראשון של 2020 צנח בכ-76%, לכ-192 מיליון שקל בלבד. איך גרמה הקורונה לצניחה ברווחי אחד הבנקים הגדולים בישראל?
שרון טל | 
דב קוטלר מנכ"ל בנק הפועלים (צילום צילום יחצ גדי דגון)
בנק הפועלים פרסם השבוע (ה') את דוחותיו הכספיים לרבעון הראשון של שנת 2020, כאשר תמונת המצב – מוכת קורונה. מדוחות בנק הפועלים עולה כי הרווח הנקי של הבנק צנח בכ-76.6% לכ-192 מיליון שקל.
אי היציבות שיצר משבר הקורונה הובילה את בנק הפועלים להגדיל משמעותית את ההוצאה להפסדי אשראי בהיקף של כ-757 מיליון שקל, מתוכם 603 הפרשה קבוצתית, וזאת נוכח לווים גדולים שיתקשו להחזיר הוצאותיהם, כמו קבוצת דלק של יצחק תשובה, אך לא רק.
שיעור ההוצאה להפסדי אשראי ברבעון הראשון גדל בארבע עשיריות האחוז, 1.73% ב-2020 לעומת 1.33% ברבעון המקביל אשתקד. סימן נוסף לנזקי המשבר הוא הזינוק בשיעור החובות שיש פיגור בהחזרתם מעל 90 יום. בשנת 2019 היה מדובר על 1.35% וב-2020 חל זינוק של 3.3 עשיריות האחוז – ל-1.68%.
מדוחות הבנק עולה כי משבר הקורונה הוביל את פועלים לדחות בחודש מרץ הלוואות ריבית ו/או קרן בהיקף של כמעט 900 מיליון שקל. בסך הכל, רשם הבנק ברבעון הראשון והשני הוצאות להפסדי אשראי בהיקף כולל של כ-1.43 מיליארד שקל, וזה רק בהתייחס למשבר הקורונה.
בהתייחס לתיק האשראי, הציג הבנק עלייה של 2.3% לעומת תחילת השנה, והתיק מסתכם בכ-300 מיליארד שקל. במשכנתאות צמח הבנק ב-3.1% ל-92.1 מיליארד שקל, ובאשראי עסקי נצפתה צמיחה של 7% לכ-81 מיליארד שקל. נזכיר כי בנק הפועלים הוא הראשון שמפרסם את דוחות הרבעון, וכפי שזה הציג הפסדים, מגמה דומה צפויה גם בבנקים נוספים, שהכנסותיהם נחתכו במהלך תקופת הקורונה. 
אולם, בנק הפועלים הוא היחיד שנקשר במקביל למשבר הקורונה, גם באחת הפרשות הכלכליות החמורות בארה"ב. לאחרונה הוטל על בנק הפועלים קנס בגובה 875 מיליון דולר, בגין סיוע להעלמות מס ללקוחות הבנק האמריקאים, במסגרת הודאת הבנק באשמה. אישום זה תפס את "פועלים" בתקופה לא קלה, כשמשבר הקורונה נגס ברווחיו והוביל לצניחה של שלושה רבעים ברווחים, מה שיהווה אתגר לא פשוט עבור המנכ"ל הנוכחי – דב קוטלר.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה