השוק

סופטבנק הפסידה כ-18 מיליארד דולר - חצי בגלל WeWork ואובר

ענקית ההשקעות מיפן רושמת את ההפסד הגדול ביותר מזה ארבעה עשורים של פעילות. החברה תכפיל את תכניתה לרכוש מניות של עצמה במטרה לשקם את שוויה. כמו כן, מייסד עליבאבא ג'ק מא עזב את הדירקטוריון
מערכת אייס | 
אדם נוימן, סופטבנק,אובר (צילום מתוך טוויטר CNBC, ויקיפדיה, freepik)
קרן ויז'ן, זרוע ההשקעות בטכנולוגיה של סופטבנק היפנית, הפסידה 17.7 מיליארד דולר בשנה החולפת, כשאובר ו-WeWork אחראיות כל אחת לכרבע מההפסד. כך חושפת היום ענקית ההשקעות היפנית, כפי שפורסם בבלומברג.
חברת השכרת חללי העבודה חתכה משורת הרווח של סופטבנק 4.6 מיליארד דולר, ואילו הירידות במניית אובר, שיצאה להנפקה כושלת בדיוק לפני שנה, גרמו לקרן הפסדים נוספים בגובה 5.2 מיליארד דולר. בעוד ששתי החברות לבדן הביאו למחצית מן ההפסד, החצי האחר, כ-7.5 מיליארד דולר מתחלק בין 86 חברות שונות. בסך הכל, 88 החברות בהן השקיעה קרן ויז'ן 75 מיליארד דולר היו שוות בסוף מרץ האחרון 69.6 מיליארד דולר.
סופטבנק נכנסה להשקעה ב-WeWork כשוויה של זו עמד על 10 מיליארד דולר – וזה גם הסכום שהשקיעה בה עד כולם. אולם כיום שוויה של WeWork הצטמק ל-2.9 מיליארד דולר. לקראת הנפקתה שבוטלה באוקטובר שעבר, החברה הידרדרה בחדות על רקע תשקיף שפרסמה שגילה מודל כלכלי מוטל בספק, ועדויות על התנהלות בעייתית של המייסד אדם נוימן, שפורסמו בכלי התקשורת. סופטבנק הציעה לחברה חבילת חילוץ בסך 3 מיליארד דולר, במסגרתה תרכוש את מניותיה, אולם לאחרונה חזרה בה – מה שגרר תביעה מצדו של נוימן.
קראו עוד ב-ice
מלבד ההפסדים של קרן ויז'ן, הבעלים סופטבנק דיווחה גם על הפסדיה שלה, שהסתכמו בהפסד תפעולי של 13 מיליארד דולר, והפסד נקי של 9.2 מיליארד דולר, בתקופה שבין מרץ 19'-מרץ 20'. מדובר בהפסד הגדול ביותר שלה מזה ארבעה עשורים של פעילות. בין השאר נבעו ההפסדים מחשיפה ל-WeWork שלא דרך ויז'ן, ומהשקעות בחברת הלוויינים OneWeb שפשטה רגל בחודש מרץ, ובחברת הזמנת חדרי המלונות Oyo, שכמו שאר ענף המלונאות והתיירות ספגה פגיעה קשה בעקבות התפרצות הקורונה.
במטרה להעלות את שוויה של סופטבנק, החברה מזרימה ביקושים למניותיה כשהיא רוכשת אותן בעצמה. כך, מאמצע מרץ ועד סוף השבוע האחרון רכשה מניות שלה בשווי 250 מיליארד ין (2.3 מיליארד דולר), כשלפי המכסה המקורית שהציבה נותרו לה 250 מיליארד ין נוספים לצורך מטרה זאת. עם הדיווח היום על הפסדיה, בסופטבנק יצאו אף בתכנית נוספת לרכישת מניותיה – גם היא בסכום כולל של 500 מיליארד ין, שתוכל להוציא עד מרץ 2021.
עוד עדכנה החברה כי מייסד עליבאבא, ג'ק מא, סיים את כהונתו בדירקטוריון החברה, וכי שלושה דירקטורים חדשים יצורפו. בסופטבנק מתכננים לגייס 4.5 מיליארד יין בשנים הבאות, כשבשוק מעריכים שלשם כך תממש את האחזקה בעליבאבא ובחברה שתוקם ממיזוג מפעילות הסלולר ספרינט וטי-מובייל, שאושר בפברואר האחרון בארה"ב.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה