השוק

הבורסה ביטלה את יום המסחר בעקבות עיצומים שנקטו העובדים

המנכ"ל קיבל בונוס בגובה 678 אלף שקל בעוד שהעובדים עדיין נלחמים על הבונוס שלהם, ועל כן עיכבו את פתיחת המסחר. בבורסה החליטו לבטלו ותקפו: "גרידיות חסרת מעצורים, הם משתכרים ב-50 אלף שקל בממוצע"
איתי פת-יה |  1
איתי בן זאב (צילום קובי קנטור, freepik)
הבורסה בתל אביב מודיעה הבוקר (א') על ביטול יום המסחר עקב סכסוך מול העובדים. ההודעה מגיעה לאחר שהמסחר לא נפתח כרגיל ועוד נדמה היה שהמחלוקת בין ההנהלה לעובדים תסתיים בעיכובו בלבד עד השעה 11:00. ביטול המסחר מביא לחילופי דברים קשים בין ההצדדים, כשבלב הסכסוך דרישת העובדים שלא נענתה לקבל בונוס על ביצועי 2017, בזמן שלעומתם מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב קיבל לידיו בונוס בגובה 678 אלף שקלים.
לאחר שהליך גישור בין הצדדים לא צלח, בהסתדרות, המייצגת את עובדי הבורסה, החליטו לעשות שימוש במנגנון סכסוך העבודה עליו הכריזו לפני שנה.
בבורסה מסרו כי בעקבות הצעדים שנקטו היום העובדים "לא בוצעו מהלכי המסחר והסליקה המאפשרים את פתיחת יום המסחר". עוד תקפו בבורסה את ההחלטה והוסיפו: "ראוי שהציבור הישראלי יבין על מה ולמה החליט ועד העובדים לשבש את המסחר ולהביא להשבתתו: הוועד אינו מסתפק בבונוס שהיקפו 15 מיליון שקלים ומבקש להגדילו!! ועל זה יצא למאבק הנוכחי. זאת כמובן בנוסף לעובדה שעלות השכר הממוצעת של עובד בורסה עומדת על כ-50,000 שקלים בחודש וכן לכך שהעובדים נהנים מאחזקה בהיקף של כ-100 מיליון שקלים המהווים 6% ממניות הבורסה".
"נזכיר כי הוועד הכריז בזמנו על סכסוך עבודה כחלק ממאבקו נגד החלטת ההנהלה להנפיק את מניות הבורסה ונציין כי מאז ההנפקה עלה שווי האחזקה שבידי העובדים מ-27 מיליון שקלים לכ-100 מיליון שקלים. נוסיף על כך, כי אף עובד לא הוצא לחל"ת או נפגע כתוצאה ממשבר הקורונה".
 
קראו עוד ב-ice
עוד ממשיכים בבורסה בלשון חריפה נגד העובדים, וכן נגד ההסתדרות, כשהם שואלים: "האם מדובר בניתוק מטריד מהמציאות בה אנו חיים או בגרידיות חסרת מעצורים? הציבור ישפוט. לסיום נוסיף תהייה - האם נכון שההסתדרות תממן ותתמוך במאבק מופרך שכזה, מקופת ציבור העובדים הישראלי שנאנק תחת פיטורי הקורונה".
מנגד, יו"ר וועד עובדי הבורסה, לארי שיפמן מסר הבוקר: "ההחלטה להפר את ההסכם הקיבוצי עם העובדים שהוא עצמו חתום עליו, כמו גם ההחלטה לבטל את יום המסחר לחלוטין, הן של המנכ"ל בלבד. במקום לשבת עם העובדים כפי שראוי, בן זאב מתנהל כמו פיל בחנות חרסינה ומתפלא למה נשאר אחריו הרס וחורבן".
"ברור כעת כי הסבלנות הרבה שגילתה ההסתדרות בהימנעותה מנקיטת צעדים ארגוניים בכל סכסוכי העבודה שהוכרזו מאז ספטמבר 2018 והאחריות והאיפוק שגילו הוועד והעובדים – כל אלו מפורשים ע"י המנכ"ל באופן שגוי לחלוטין, כדיבורים בעלמא. רק לאחרונה, בשיא המשבר הכלכלי, קיבל המנכ"ל בונוס בגובה 678 אלף שקל. ומנגד, המנכ"ל ממשיך במדיניות המביעה זלזול בזכותם של 250 עובדי הבורסה ליהנות מפירות עבודתם".
שיפמן המשיך לצאת נגד התנהלותו של בן זאב ואמר "אם המנכ"ל חושב כי שינוי מבנה הבורסה פירושו צבירת רווחים, אופציות, מענקים והלוואות עומדות, לו ולחברי ההנהלה, על חשבון גרגירים שהוא מפזר, ברוב חסדו, לציפורים בכלוב – הוא טועה".
יו"ר הרשות לניירות ערך, ענת גואטה הגיבה גם היא על ההתפתחויות ומסרה "אני רואה בחומרה רבה את דחיית פתיחת המסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב, בגלל סכסוך פנימי. בימים בהם אנו משקיעים משאבים ומאמץ לאומי לפיתוח שוק הון חדשני ואטרקטיבי, כל פגיעה בתקינות המסחר עלולה לפגוע במשקיעים ובשוק - מצב שאינו סביר מבחינתי.  הבורסה היא תשתית לאומית, שאין להשביתה בקלות יתר. הנחיתי את סגל הרשות לבחון את הנושא עם כל הגורמים הרלוונטים".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  עיצומים
  קובי 06/2020/07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יופי כל אחד פה במדינה ישבות, ורק להם לא יתנו להחשיך את המסך arutz13@
  סגור