עסקים

"שפל חסר תקדים": נתוני עסקאות הנדל"ן הנמוכים ביותר בעשורים האחרונים

על רקע משבר הקורונה, הקבלנים מכרו רק 575 דירות חדשות בחודש אחד; רבע מבין הזוגות הצעירים שרכשו דירות הוצאו לחל"ת; הכלכלנית הראשית: "נמוך באופן משמעותי מימי האינתיפאדה השנייה"
אילן שניג | 
ירידה במחירי דירות (צילום ישראל פרקר, מתוך אתר פיקיויקי, freepik)
שפל היסטורי בשוק הנדל"ן. על פי ניתוח אגף הכלכלנית הראשית באוצר, בחודש אפריל נרשם שפל חסר תקדים במספר העסקאות בשוק הנדל”ן.  באפריל נמכרו רק 2,100 דירות – מספר העסקאות הנמוך ביותר מאז תחילת המילניום.  בשוק הדירות בישראל יש ממוצע חודשי של 8,000-9,000 עסקאות אפריל 2020 מדובר בירידה של 75% בהשוואה לממוצע. הדירות החדשות הובילו את הירידה במספר העסקאות. רק 575 דירות כאלו נרכשו, ירידה של 79% לעומת אפריל 2019. מתוך הדירות החדשות, רק 380 נמכרו בשוק החופשי, והשאר דרך מחיר למשתכן. הכלכלנית מציינת שזו אף רמה נמוכה ב-50% מימי האינתיפאדה השנייה.
רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו בחודש אפריל ב-965 דירות בלבד - ירידה של 77% בהשוואה לאפריל אשתקד. ניתוח תעסוקתי של מאפייני רוכשי דירה ראשונה בשנים האחרונות, בכלל זה בארבעת החודשים הראשונים של השנה, מלמד כי רבע מביניהם נמנו על הנמצאים בחל”ת/מובטלים באפריל האחרון.

נתונים: הכלכלנית הראשית של משרד האוצר
המשקיעים מכרו יותר דירות מאשר רכשו. הרכישות הסתכמו באפריל האחרון ב-245 דירות בלבד, ירידה של 76% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. רכישות משפרי הדיור באפריל הסתכמו ב-884 דירות, ירידה של 71% בהשוואה לאפריל 2019. רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו ב-965 דירות בלבד (כולל מחיר למשתכן), ירידה של 77% בהשוואה לחודש במקביל בשנה שעברה.
הסקירה מציירת תמונה קשה לגבי מצב הקבלנים בישראל. לפי הנתונים, תזרים המזומנים במארס ואפריל 2020 ביחד הוא נמוך מתזרים המזומנים של אפריל לבדו ב-2019. יחד עם זאת באגף הכלכלנית הראשית מציינים כי נתונים ראשוניים לחודש מאי מצביעים על התאוששות במספר העסקאות בהשוואה לחודש אפריל, אבל עדיין מבטאים ירידה חדה בהשוואה לתקופה שלפני משבר הקורונה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה