עסקים

ועדת הכספים אישרה: 2.4 מיליארד שקל ערבות לעסקים בסיכון שהבנקים דחו

הערבות תעמוד על עד 60% מגובה ההלוואה ותאפשר לגופים הממנים העמדת אשראי לעסקים קטנים ובינוניים, שמחזור פעילותם פחת בתקופת המשבר ב-50% או יותר. החשש - ניתוב הכספים לעסקים חזקים יותר
מערכת אייס | 
מענק לעסקים ולעצמאים (צילום freepik ,Istock)
ועדת הכספים אישרה את הקמת מסלול סיוע מוגבר להלוואות לעסקים בסיכון, במסגרתו תעמיד המדינה 2.4 מיליארד שקל לצורך ערבות, כשסך הסכומים בקרן יעמדו על 4 מיליארד שקל.
ערבות המדינה במסלול החדש, תעמוד על עד 60%, ותאפשר לגופים הממנים העמדת הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים, שמחזור פעילותם פחת בתקופת המשבר ב-50% או יותר. בנוסף אישרה הוועדה העמדת ערבות נוספת בסכום של 600 מיליון שקל להעמדת הלוואות בסכום של 4 מיליארד שקל נוספים, במסלול הרגיל של הקרן.
לאחר אישור מנות ערבות אלה, עומד סך כל מנות הערבות במסלול הרגיל לקרן שאישרה ועדת הכספים על 18 מיליארד שקל, ויחד עם המסלול לעסקים בסיכון, על 22 מיליארד שקל.
בדברי ההסבר לבקשה שהגיש שר האוצר, ישראל כץ, צוין כי מניתוח הבקשות לקבלת הלוואה עד כה, עלה כי ישנם עסקים שאינם מקבלים מענה באמצעות מסלול ההלוואות הקיים בקרן הייעודית שהוקמה לצורך ההתמודדות עם משבר הקורונה, נוכח רמת הסיכון הגבוה יותר המאפיינת את פעילותם והקשיים המלווים את חזרתם לפעילות שוטפת, בשל המצב. כך מוצע להקים בקרן מסלול ייעודי לסיוע בערבות מדינה גבוה יותר, שיאפשר לגופים הממנים המעמידים הלוואות במסגרת הקרן, ליטול את הסיכון הנדרש ולהעמיד הלוואות גם לעסקים אלה.
 
קראו עוד ב-ice
עפ"י הנתונים שהגיש משרד האוצר לדרישת ועדת הכספים לקראת הדיון, בישראל קיימים כ-600 אלף עסקים, מתוכם פנו לקרן בבקשה לקבלת הלוואה כ-66 אלף עסקים, המהווים כ-11% מאוכלוסיית העסקים בישראל. נכון ל-14 ביוני, נידונו כ-50 אלף בקשות לקבלת הלוואה (כ-76%) ואושרו כ-36 אלף בסכום של כ-13.5 מיליארד ש"ח, כך ששיעור האישורים עומד על כ-72% מכמות הבקשות שנידונו.
עו״ד רועי כהן, נשיא ארגון העצמאים להב, מסר בעקבות ההחלטה: ״המאבק של להב למען העסקים בסיכון שעדיין חלקם לא חזרו לעבוד נושא פרי , האישור של ועדת הכספים להקמת מסלול סיוע מוגבר להלוואות לעסקים בסיכון הוא צו השעה וייתן חמצן לאותם עסקים על מנת לשרוד את המשבר. לאורך כל תקופת הקורונה, דיברנו על אותם 15 אלף עסקים המוגדרים כענפים בסיכון שסורבו לקבל הלוואה בקרן הרגילה שבערבות המדינה. עכשיו סוף סוף אותם עסקים יכולים לראות את האור בקצה המנהרה וכולי תקווה שהבנקים יאפשרו לאותם עסקים לקבל הלוואה בתנאי הקרן בערבות מדינה".
"יחד עם זאת, אני מצטרף לחברי ועדת הכספים, ח"כ ניר ברקת וח"כ עודד פורר, בבקשה לוודא כי אכן העסקים בסיכון, מי שסורבו לקבל את ההלוואה בפעם הקודמת ומי שבאמת זקוקים לחמצן הזה כרגע, הם אלה שיקבלו את ההלוואה ולא אותם עסקים שיכלו לקבל את ההלוואה במסלול הרגיל. מדובר בסכום לא גדול, 4 מיליארד ש"ח, ולכן צריך לנתב אותו בצורה הטובה ביותר לעסקים שבאמת צריכים אותו. לשם כך יש צורך בנתונים, במידע ובשקיפות ואנו נמשיך לעבוד מול ועדת הכספים באופן הדוק כדי לוודא שאכן הנתונים מתקבלים והמהלך מיושם בצורה האפקטיבית ביותר".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה