עסקים

צריך פיס בקורונה: ירידה של 706 מיליון שקל בהכנסות מהגרלות בזמן המשבר

תיק ההשקעות של מפעל הפיס חושף נתונים לא קלים: הרווח הנקי נפגע ביותר מ-160 מיליון שקל וגם שווי תיק ניירות הערך צנח ב-150 מיליון שקלים, אבל ב-2019 שווי התיק גדל ב-20%. כל הנתונים
אילן שניג | 
מפעל הפיס (צילום Istock, יחצ)
השפעות הקורונה שהסעירו את החברות הנסחרות בבורסה הגיעו גם לבית מפעל הפיס. הדוחות מגלים כי המשבר השפיע בצורה ניכרת על החברה, שספגה הפסדים גדולים. מפעל הפיס, שנמצא בבעלות המדינה, מעריך בדוחותיו הכספיים כי הגבלות התנועה שהיו בתוקף מאז אמצע מרץ הביאו לירידה של 706 מיליון שקלים מהגרלות, סכום המשקף ירידה יומית של כ-22 מיליון שקל לתקופה הרלוונטית. ההשפעה על הרווח, כך מעריכים שם, מסתכמות ביותר מ-160 מיליון שקלים. למעשה, רוב ההגרלות בתקופה המדוברת בוטלו ונשארה רק הגרלת 'מנויי פיס'. רק לאחר כחודש התחילה פתיחה הדרגתית של נקודות המכירה בהתאם להנחיות משרד הבריאות.
מלבד הפגיעה בפעילות השוטפת, מפעל הפיס גם מעדכן בדוחות, שפורסמו בשלהי חודש אפריל, על ירידה של קרוב ל-150 מיליון שקל בשווי תיק ניירות הערך הסחירים שבו הוא מחזיק, מאז תחילת השנה ועד סוף המשבר. חלקן בהשפעת ירידות השערים החדות שנרשמו בשוקי ההון בעולם ובישראל. מאז, יש לציין, נרשם בשווקים שינוי לכיוון חיובי עם עליות במרבית ימי המסחר.
בסיכום 2019, שהייתה שנה חיובית בשווקים, חלה עלייה של 20% בשוויו של תיק ניירות הערך הסחירים של מפעל הפיס, שהתקרב ל-3.9 מיליארד שקלים. עיקר תיק ני"ע של הפיס מורכב מאג"ח ממשלתיות (2.1 מיליארד שקל) ואג"ח קונצרניות  בדירוג A ומעלה (1.2 מיליארד שקל). יתרת התיק כוללת תעודות סל, קרנות נאמנות ומניות.
ההכנסות נטו שהציג מפעל הפיס מפעילויות גדלו בסיכומה של 2019 ב-13% והגיעו ל-1.9 מיליארד שקל. החברה עברה מהוצאות מימון להכנסות מימון בזכות רווחים של קרוב ל-300 מיליון שקל מני"ע סחירים. עוד עולה מהדוחות כי בסיכום 2019 הכנסותיו של מפעל הפיס מהגרלות עלו ב-3% ל-8.2 מיליארד שקל, לצד עלייה דומה בהיקף סכום הזכיות, שהגיע ל-5.3 מיליארד שקל.
 
קראו עוד ב-ice
ומה יהיה בעתיד? התחזיות קצת מעורפלות. במפעל הפיס מציינים כי בשל חוסר הוודאות במצב הדברים הנוכחי, החברה לא יכולה "להעריך את ההשלכות המלאות של התפשטות הנגיף לטווח ארוך". במקרה שבו תימשך ההחמרה בהתפשטות הווירוס "תיתכן פגיעה משמעותית בתוצאות הפעילות ותזרים המזומנים של החברה". עוד מוסיפים במפעל הפיס כי "החברה בוחנת מגוון פעולות להקטנת ההשפעות הפוטנציאליות של נגיף הקורונה ונקטה שורה של צעדים על מנת להקטין את הסיכון לפגיעה בפעילות השוטפת שלה", אבל לא מפרטים לגבי צעדים אלה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה