עסקים

רשות המסים לאלפי עצמאים: החזירו את המענק שקיבלתם

המענקים שקיבלו העצמאים ניתנו על בסיס הצהרה בלבד כדי לזרז את חלוקתם, וכעת עם עדכון הנתונים נמצא כי לצד כאלה שזכאותם גדלה, יש גם מי שיצטרך להשיב חלק מהמענק - או אפילו את כולו
איתי פת-יה |  1
מחאת העצמאים, ערן יעקב (צילום טל קרישנבאום, פייסבוק/משרד האוצר)
ברשות המסים עדכנו את נתוני ההכנסות של העצמאים שנענתה בקשתם לקבלת מענק סיוע – וכעת מבקשים מחלקם להשיב את המענקים שקיבלו, זאת עקב שלילת זכאותם בדיעבד.
אותן הבקשות שהגישו העצמאים היו מבוססות על הצהרה מצדם לפיה מחזור העסק שלהם נפגע ב-25% ומעלה ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. ההיגיון מאחורי ההסתמכות על הצהרה הייתה לזרז את קבלת המענקים, שכן בנקודת הזמן ההיא טרם התקבלו דיווחי המע"מ. כעת, משאומתו ההצהרות מול דיווחים אלה, וכן לאור עדכונים מצדם של העצמאים עצמם, נמצא כי לצד עצמאים שזכאותם הוגדלה, ישנם גם כאלה שזו הוקטנה, או אף נשללה.
 
קראו עוד ב-ice
מי מהעצמאים שידרשו להחזיר חלק מהמענק, או לחלופין את כולו, יחויבו רק בהצמדה, ולא בקנס או בריבית – זאת בהנחה שאלה לא הונו את רשות המסים במכוון. יצויין כי תרחיש זה היה ידוע לעצמאים בעת הגשת הבקשות למענק. עדיין, ברשות המסים מבהירים כי בשלב זה לא יפעלו לגבות את הסכומים שעל אותם העצמאים להשיב.

רק אתמול הכריזו שר האוצר כ"ץ וראש הממשלה נתניהו על פעימה רביעית של מענק סיוע, במסגרתה עצמאים בעלי מחזור של עד 300 אלף שקל שהכנסותיהם נפגעו ב-40% ומעלה יוכלו לקבל מענק כפול ביחס לפעימה הקודמת.
מרשות המסים נמסר בתגובה: "בעקבות עדכון של מערכת המענקים בדוחות שהוגשו ותיקונים שערכו עצמאים בשומות עצמיות, עודכנה זכאותם של אלפי עצמאים כך שמעתה הוכרו כזכאים או שגדל הסכום לו הם זכאים. במקביל היו מקרים בהם התוצאה הייתה הקטנה או שלילת זכאות. בתוצאה הסופית הועברו לתשלום כ-17 מיליון שקלים נוספים כתוצאה מהמהלך. כמקובל בכל שינוי בסטטוס המענקים, נשלחה הודעה בעניין. יובהר כי בכל מקרה הרשות לא תפעל בשלב זה לגביית המענק ששולם ביתר. כמו כן, ככל שתהיה טענה לפיה עדכון הזכאות אינו משקף את הדוח שהוגש, היא תטופל בהקדם".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  זה כולל גם את ביטול ההטבות שאושרו לביבי בכנסת?
  צ'יפרוט 06/2020/30
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אה, לא? וואו... אני בשוק!
  סגור