עסקים

מחריף המשבר באל-על: האם החברה בדרך להשבתה?

פגישה בין טייסי אל-על להנהלה הסתיימה בפיצוץ, כשהטייסים מסרבים לאייש טיסות נוכח היעדר פתרון למצבה של החברה. הימשכות המצב עלולה להביא את אל-על לחדלות פירעון

שרון טל | 
מטוס אל על (צילום Aeroprints.com /wikimedia)
טייסי חברת התעופה אל-על שרובם נמצאים בחל"ת עשויים להביא את החברה להשבתה. היום (שלישי), התקיימה פגישה בין הנהלת אל-על לטייסים וועד טייסי אל על, שהסתיימה בפיצוץ לאחר שבהנהלה הודיעו כי אין ביכולתם להיענות לדרישות ועד הטייסים.
לפי הודעת הוועד: " הוועד עומד על כיבוד ההסכמים מצד ההנהלה, לרבות הסדרי הביניים שסוכמו ובוטלו חד צדדית, שנועדו לסייע לחברה לצלוח את התקופה הקשה. המנכ"ל הודיע לטייסים, כי אינו מסוגל להיענות לבקשתם. לאור כל אלה, ולאחר שהנהלת החברה לא כיבדה גם את ההסכמים שעליהם חתמה עם הוועד לפני פחות מחודש, לוועד לא נותר אלא להגיע למסקנה, כי אין ביכולתה של בעלת החברה לחלץ אותה ממצבה. לצערם של הטייסים, בעלת החברה לא מסוגלת לפגוש את מתווה החילוץ הנדיב מצד האוצר, היא אינה מסוגלת להגיע להסכמים עם העובדים, ואינה מסוגלת להנהיג את החברה בשעה זו. חברת אל על, המוביל הלאומי של ישראל, זקוקה להזרמת הון אם מהבעלים הקיימים או מבעלים אחרים, שיהיו מסוגלים להנהיג את החברה ולצלוח את משבר הקורונה. טייסי אל על יעמדו לצידם ויסייעו לכל מי שיפגינו את המסוגלות הזאת".
שתי חלופות עומדות בפני אל-על: הלוואה בגובה 400 מיליון דולר בערבות מדינה של 82.5%, שתביא ל-150 מיליון שקל מהבעלים. מתווה שני כולל הלאמה של אל-על וקבלת הלוואה של 250 מיליון דולר בערבות המדינה של 75%, לצד הנפקת מניות של 150 מיליון דולר שתקנה המדינה, ובכך תדלל את היקף המניות של בעלי החברה. אל על הציעה מתווה שלישי הכולל הנפקה של 40 מיליון דולר לציבור וקנייה של שטרות חוב בהיקף של 110 מיליון דולר מהמדינה, אותם תוכל למכור כעבור 3 שנים .המדינה דחתה את המתווה בטענה כי מטרתו לשמור על מניות הבעלים משפחת מוזס-בורוביץ'.
מצבה של אל-על בכי רע, ודוחות הרבעון הראשון שעתידים להתפרסם הערב יעידו על כך. גם אם החברה תקבל הלוואה בערבות מדינה היא תצטרך להגיע להסכם קיבוצי עם עובדיה, ביניהם גם הטייסים שמתכוונים להילחם על תנאיהם. בינתיים, נראה כי אל-על צפויה לפגוש בלא מעט שיבושים, כאשר אי הגעה להסכמות עם הטייסים עלולה לגרור את אל-על לבית משפט, ואולי אפילו לחדלות פירעון. 
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה