השוק

מזהה הזדמנות: וורן באפט משקיע כ-10 מיליארד דולר בשוק האנרגיה

חברת ההשקעות שבבעלותו - ברקשייר התאוואי, רכשה את חברת האנרגיה דומיניון אנרג'י. האם המהלך מצביע על שובו של באפט למשחק ועל שבירת צום ההשקעות? ימים יגידו
רועי בהריר-פרל | 
וורן באפט (צילום מתוך עמוד הפייסבוק Warren Buffett Investing)
לאחר חודשים ארוכים של שתיקה מהדהדת, בזמן ששאר בכירי המשק בעולם ניצלו את משבר הקורונה ואת נפילת השווקים לרכישות אטרקטיביות, וורן באפט חוזר לעניינים, ובגדול: ענקית ההשקעות ברקשייר התואווי שבבעלות "האורקל מאומהה" (כינויו הרווח של באפט) רכשה במהלך סוף השבוע האחרון את חטיבת הובלת הגז הטבעי של חברת האנרגיה דומיניון אנרג'י ב-9.7 מיליארד דולר - הרכישה הגדולה ביותר שלה בארבע השנים האחרונות.
לפי אנליסטים שונים - ביניהם דייויד קאס, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת מרילנד -  המהלך מצביע על נכונותו של באפט להשקיע שוב בחברות, גם אם מדובר בסכומים גדולים. אם זה אכן הכיוון, מדובר בבשורה של ממש עבור חברות ומיזמים בראשית דרכם, שכן עד המשבר האחרון באפט - שחברת ההשקעות שלו שווה היום 434 מיליארד דולר - היה ידוע כמי שאינו חושש לבצע עסקאות גדולות בתנאי אי ודאות. כעת, כפי הנראה, הוא שוב רעב לכך - ולטובת המהלך הוא גייס את סגנו גרג אייבל, יו"ר חטיבת האנרגיה של ברקשייר, שסגר עבורו את כל פינות העסקה המדוברת.
"לא רכשנו עד כה שום דבר כיוון שאנחנו לא רואים משהו אטרקטיבי", אמר באפט בפגישת בעלי מניות של ברקשייר במאי האחרון. "אם היינו רואים משהו שאנחנו אוהבים, היינו עושים זאת - וזה יקרה ביום מן הימים". הדברים נאמרו בצל הביקורת על כושר השיפוט שלו נוכח רכישה כושלת שביצע לפני שלוש שנים של חברה גרמנית ב-800 מיליון יורו, שבהמשך התברר שהיא שווה רבע מזה. גם אופן התמודדותו עם משבר הקורונה, שגרם לברקשייר הפסדים בסך 50 מיליארד דולר, העלה ספקות בנוגע להמשך דרכו בשוק הפיננסים. כעת, כאמור, מגיעה התשובה שלו, בדמות הרכישה של דומיון אנרג'י.
"אנחנו גאים בהוספת נכסי הגז הטבעי לתיק ההשקעות החזק שלנו במגזר האנרגיה", הוסיף באפט, המאמין מאוד בעסקי האנרגיה של החברה וסבור שהם נופלים רק מעסקי הביטוח שלה, במעמד הרכישה של דומיניון אנרג'י. שוק הגז, כידוע, נמצא בימים אלה בשפל חסר תקדים ומחירי הגז כיום הם הנמוכים מזה 25 שנים. מבחינתה של ברקשייר, מדובר בהזדמנות מצוינת להרחיב את אחזקותיה בתחום האנרגיה ולהוסיף תשתיות לטיפול באחזקת הגז הטבעי בארצות הברית - מה שמתאפשר לה כעת, הודות לרכישה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה