עסקים

אין קונה: צניחה של יותר מ-50% במכירת דירות חדשות בגל הקורונה הראשון

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, באפריל האחרון נמכרו לא יותר מ-1,280 דירות חדשות - נמוך ביותר מ-50% ממוצע המכירות החודשי מתחילת 2019 ועד פברואר. לפי רשות המסים הנתון נמוך אף יותר
איתי פת-יה | 
בנייה (צילום unsplash)
הלמ"ס מפרסמים היום את נתון נוסף על היקף הפגיעה של ענף הנדל"ן למגורים בעקבות הקורונה. במסגרת סיכום ביניים להשפעות המשבר שערכו בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, התייחסו גם לנתוני מכירת הדירות בשיא המשבר, והתמונה שאלה מציגים עגומה למדי.
לפי הלמ"ס, מכירת הדירות החדשות נחלשה עוד מרץ, והמגמה הגיעה לשיאה באפריל האחרון. ההערכה היא כי נמכרו בין 990 ל-1,280 דירות חדשות בלבד – ירידה של בין 55%-65% לעומת המספר הממוצע מתחילת 2019 ועד פברואר 2020. עוד מזכירים בלמ"ס כי לפי רשות המסים עולה מספר מכירות הדירות החדשות באפריל עמד על 540, נתון הנמוך בכ-80% מממוצע העסקאות לפני (ינואר 2019 - פברואר 2020).
על נתון זה כתבו לפני חודש באגף הכלכלנית הראשית באוצר כי מדובר ברמה "הרמה הנמוכה ביותר שנרשמה בשוק הנדל"ן המקומי לפחות מאז תחילת שנות האלפיים. רמת שפל זו אף נמוכה באופן משמעותי (50%) מרמת השפל הקודמת שנרשמה בספטמבר 2002, אשר הושפעה מאירועי האינתיפאדה השנייה, כמו גם ממיעוט ימי עבודה על רקע חגי תשרי שחלו באותו החודש (בדומה לאפריל הנוכחי בו חל חג הפסח)".

 
קראו עוד ב-ice
"מהסתכלות על הנתונים עולה שבתקופת משבר הקורונה חלה ירידה משמעותית בהיקף העסקאות שבוצעו", מציינים בלמ"ס. "עם זאת, בחודשים מאי-יוני 2020 ישנה חזרה להיקף העסקאות בשגרה".

מוקדם יותר היום הודיע שר האוצר ישראל כ"ץ כי לא יאריך את הוראת השעה שהועברה במהלך כהונת קודם משה כחלון, לפי מס הרכישה לדירה שניה עד מחיר של כ-5.3 מיליון שקל יעמוד על 8%. אם המהלך של כץ יעבור בממשלה, מס הרכישה יחזור ל-5% עד סכום של כ-1.7 מיליון שקל, 6% לסכום של 1.7-3.5 מיליון שקל, ו-7% מס מעל 3.5 מיליון שקל. מס של 8% יחול על דירות מסכום של כ-5.3 מיליון שקל, ומס בשיעור של 10% יחול על דירות בסכום של מעל 16 מיליון שקל. מטרתה של הוראת השעה הייתה להרחיק את המשקיעים משוק הדיור, מהלך שכחלון סבר כי יגדיל את היצע הדירות הזמינות לרכישה ובכך יביא להוזלת מחירי הדיור.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה