עסקים

מחירי הדירות המשיכו לנסוק גם ב-2020. עד שהגיע אפריל

שוק יציב שמגיב לאט לאירועי קיצון? לפי מדד מחירי הדירות שפורסם השבוע, אלה ירדו בחודשי הגל הראשון של הקורונה ב-0.7% לעומת תקופת המדידה הקודמת. בכך קוזזה לחלוטין העלייה שנרשמה במחירי הדירות מתחילת השנה
מערכת אייס | 
השבוע בנדל"ן (צילום unsplash)
רבים הקולות הנשמעים באחרונה, אם מתוך אינטרס ואם מתוך אמונה אמיתית בדבר, שלפיהם ענף הנדל"ן חסין – לפחות באופן יחסי לשאר ענפי המשק – לאירועי קיצון כלכליים, ובהם משבר הקורונה חסר התקדים. ואולם, מדד מחירי הדירות שפורסם השבוע הראה באופן שלא משתמע לשתי פנים כי המשבר פגע גם השוק הכי רותח בישראל.
לפי המדד, מחירי הדירות ירדו ב-0.7% באפריל-מאי 2020 לעומת מרץ-אפריל 2020, ובכך קיזזו לחלוטין את העלייה שנרשמה במחירי הדירות מתחילת השנה.
הפעם האחרונה שנרשמה ירידת מחירים כמו זו של חודש אפריל האחרון היתה במדד האחרון של 2017, שבו ניכרה השפעת "מחיר למשתכן" על השוק, ומחירי הדירות התקזזו באחוז שלם; ביולי 2014 נרשמה גם כן ירידה של 0.7%; ובספטמבר 2011 נרשמה ירידה של 0.9% בשיא ההמתנה להמלצות ועדת טרכטנברג. עם מחיקת עליות המחירים שנרשמו בחודשיים הראשונים של 2020, חזר המדד לרמתו מסוף 2019. 
המחוז שהוביל את הירידות בחודשים מרץ-אפריל היה ירושלים, שהמחירים בו ירדו ב-3%; במחוז הצפון מחירי הדירות ירדו באחוז באותם חודשיים, ואילו מחוז תל אביב רשם באפריל ירידה של 0.9%, כשבסך הכל מדד המחירים במחוז רשם בחודשיים של הקורונה ירידה של 0.7%; מחוז מרכז ירד ב-0.6%, מחוז חיפה ב-0.3% ומחוז הדרום הוא היחיד שרשם עליות מחיר בחודשיים האלה – בשיעור של חצי אחוז.
 
קראו עוד ב-ice
מחירי הדירות החדשות ירדו באפריל-מאי ב-1.2% ובכך השלימו עלייה של 0.5% לעומת התקופה המקבילה (אפריל-מאי 2019). שיעור העסקות שבוצעו בתמיכה ממשלתית והשתתפו בחישוב מהווה 37.8% בהשוואה ל-32.5% בתקופה הקודמת (מרץ 2020 - אפריל 2020).
גם במחירי השכירות נרשמת ירידה: בין מרץ למאי, הירידה במדד שירותי דיור (שמבוסס על מחירי השכירות) ירד ב-0.7%.
קשה להעריך מה יקרה בהמשך השנה, במיוחד לאור הסבירות הגבוהה להתחזקות הגל השני של חולי הקורונה. במאי-יוני, עם שוך הסגר שהוטל בעקבות גל התחלואה הראשון, כמות עסקות המכר בשוק עלתה מאוד, מה שאולי החזיר את המחירים לכיוון של עליות. אבל מגמה זו, כאמור, עשויה להיות זמנית.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה