עסקים

מענק לכל אזרח? בממשלה אישרו תקציב, אך לא את הקריטריונים

בממשלה אישרו את תקציב 6 מיליארד השקלים לסיוע כלכלי לאזרחי ישראל, אך אופן החלוקה ייקבע בהמשך. שר הרווחה איציק שמולי: "צריך לחלק את הכסף בצורה צודקת יותר"
שרון טל |  1
בנימין נתניהו (צילום קובי גדעון, לע"מ)
הממשלה אישרה היום (ראשון) תקציב בסך 6 מיליארד שקל המיועדים לתכנית המענקים לאזרחים עליה הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו הפתיע בשבוע שעבר כשהציע "מענק לכל אזרח" ללא קריטריונים, בסך 750 שקל לאדם מעל גיל 18 ועד 3,000 שקל למשפחה עם שלושה ילדים ומעלה.
היום (א'), לאחר שספג ביקורת רבה על פופוליזם ואיתות לבחירות, נתניהו שינה כיוון והצהיר כי בכוונתו להביא את אישור המענקים לבחינה של צוות שרים, שיקבע את אופן החלוקה של 6 מיליארד השקלים.
ואכן, בתום ישיבה סוערת, אישרה הממשלה את התקציב, אך בשונה מהתכנית המקורית של נתניהו, המענק יהיה דיפרנציאלי ויותאם על פי מצבו הפיננסי של האזרחים. המדינה צפויה להקצות יותר כסף למובטלים, עצמאים ואוכלוסיות מוחלשות, וזאת לאחר התנגדות חריפה מצד כחול לבן.
שר המשפטים אבי ניסנקורן הביע התנגדות נחרצת למתווה המוצע: "מענק כספי שיגיע ישירות לציבור הוא צעד נכון להנעת גלגלי המשק, אבל לא נחלק מענק עיוור" אמר שר המשפטים: "נתמוך בתוכנית סיוע דיפרנציאלית עם רגישות חברתית. כזו שקודם כל שמה דגש על מי שפרנסתו נפגעה ומתעדפת סיוע למשפחות שנמצאות במצוקה כלכלית".
שר הכלכלה עמיר פרץ מתח ביקורת על המתווה האוניברסלי של תכנית המענקים, ודרש לשנותה כדי שתתאים על פי מצבו הפיננסי של האזרחים, כלומר יותר כסף, לאלו שבאמת צריכים. "בימים כתיקונם, הייתי מקבל את התכנית שהיא מבוססת על תפיסה אוניברסלית בה אני מאמין, אך בימים אלה, כשמדובר על יצירת מנוע צמיחה, כשברור שהאוכלוסיות המוחלשות הן מנוע הצמיחה, עלינו להכין תכנית משולבת בה חלק מהמענקים מחולקים אוניברסלית וחלק אחר פרוגרסיבית, כך שייסעו לאוכלוסיות מוחלשות ולאלו שנקלעו למצוקה בעקבות משבר הקורונה". אמר השר פרץ.
גם שר הרווחה איציק שמולי התנגד וטען כי קיים צורך בהגדרת מנגנון חלוקה הוגן: " מנגנון חלוקה שנותן לכולם אותו הדבר מעניק למי שצריך פחות מדי, ולמי שלא צריך - יותר מדי. יש כאן 1.5-2 מיליארד שקל שחייבים לחלק אחרת, בצורה צודקת יותר מבחינה חברתית והגיונית יותר מבחינה כלכלית".
ברקע הדברים, מסתמן כי פרופ' גבי ברבש, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות ובחודשים האחרונים גם הפרשן של חדשות 12 לענייני קורונה, ימונה לפרויקטור הקורונה מטעם הממשלה. המינוי טרם אושר סופית, מאחר וקיימים חילוקי דעות בממשלה עצמה בנושא – שר הבריאות יולי אדלשטיין מעוניין למנות את האלוף במיל' אמיר אבולעפיה, כשנתניהו לוחץ על פרופ' ברבש.
ניתן להניח כי כוונתו של נתניהו למנות את ברבש טמונה באמון שהציבור הרחב רוכש לברבש כסוג של "המסביר הלאומי" בענייני קורונה בחודשים האחרונים, על גבי ערוץ החדשות הנצפה בישראל. אולי נתניהו רואה במינויו של ברבש כדרך לשקם מחדש את אמון הציבור בקבלת ההחלטות במשבר הבריאותי, ובתקווה גם לצלוח אותו ולהציל את כלכלת המדינה בהקדם האפשרי.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מצוין
  אלי 07/2020/19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סוף סוף מפלגת העבודה מוכיחה את עצמה אין טעם שיחלקו לכולם רק למי שצריך.
  סגור