עסקים

באוצר מזהירים: "אם לא יעבור תקציב, דירוג האשראי יירד"

החשב הכללי רוני חזקיהו מזהיר שחוסר היציבות והיעדר התקציב עלולים להנחית מכה כלכלית קשה על ישראל. מנכ"לית משרד האוצר: "צריך לקיים דיון רחב לגבי הסכנה האפשרית הזו"
אילן שניג | 
משרד האוצר (צילום אוראל כהן)
היעדר תקציב עלול להסב נזק כלכלי כבד על ישראל, כך עולה מאזהרות אנשי האוצר שפרסמה הערב קרן מרציאנו בחדשות 12. ככל שמתקרב תאריך היעד להעברת התקציב בכנסת ללא שום התקדמות המשמעות עלולה להיות מכה קשה לכלכלה הישראלית.
דירוג האשראי הוא הציון שמעניקות לישראל חברות דירוג אשראי שונות, שלפיו נקבע כמה כסף יכולה ישראל לגייס בחו"ל – כסף שבאמצעותו מממשת הממשלה את מדיניותה הכלכלית בימים אלה. נציגי החברות אמורים לערוך ביקורת בישראל בסוף החודש ולקבוע את הדירוג החדש. רוני חיזקיהו, החשב הכללי אמר "אנחנו צריכים להיזהר אין יציבות ממשלתית ואין תקציב אחרי שלוש מערכות בחירות. מן הסתם כאשר יגיעו חברות הדירוג, זה אינדיקטור לתחזית שלילית להורדת הדירוג". 
בנוסף לאזהרה של החשב הכללי, מנכ"לית משרד האוצר, קרן טרנר, אמרה במהלך דיון שנערך עם ראש הממשלה , כי צריך לקיים דיון רחב יותר לגבי האפשרות והסכנה שדירוג החוב של ישראל יירד.
היום פרסם האוצר תחזית קודרת, על פיה המשק הישראלי צפוי להתאושש ממשבר הקורונה ולחזור לאחוזי האבטלה שהיו לפניו רק בעוד חמש שנים.  לצורך התחזית, נאלץ משרד האוצר להסתמך על משברי עבר - זאת, למרות אופיו החריג של משבר הקורונה, לרבות אי הוודאות שנלווית לו והימשכותו לאורך זמן. תרחיש ההתאוששות ההדרגתית, בכל אופן, יוצא מנקודת הנחה כי משך הזמן שיידרש למשק להתאושש ממשבר הקורונה יהיה בטווח שבין המשבר הפיננסי העולמי של 2009 למשבר הדוט.קום בתחילת שנות ה-2000, שלווה באירועי האינתיפאדה השנייה. אם זה אכן המצב, המשק צפוי להגיע ב-2021 לצמיחה סבירה של 5.7%, לאחר שיחווה התכווצות כואבת של 5.9% ב-2020.
התרחיש הפחות אופטימי - שנגזר, כמובן, מצפי להמשך המגפה בישראל ואף להחמרתה - הוא שמגמת השיפור בהיקף התחלואה מהימים האחרונים תיעצר במהלך החודשים הקרובים, שהתחלואה תשוב לעלות ושכתוצאה מכך הפגיעה בצמיחה תהיה ממושכת. על פי תרחיש זה, המשק צפוי להתכווץ בשנת 2020 בשיעור של כ-7.2% ובשנה הבאה לצמוח רק ב-2.2%.
בכל הנוגע לאחוזי אבטלה, התרחיש הפסימי של משרד האוצר מנבא כי בסוף 2020 אחוז המובטלים בישראל יעמוד על 15% ואילו התרחיש האופטימי מניח כי הוא יהיה 10% בלבד. במשרד האוצר מדגישים כי 1.1 מיליון העובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום במהלך המשבר כתוצאה מההגבלות ומהירידה בביקוש לשירותים רבים שייכים, ברובם, לענפי הפנאי, הבידור והתיירות, בהם הפגיעה ארוכה ומתמשכת.
גם ענף הייצוא נפגע קשות ממשבר הקורונה ומשרד האוצר צופה לו התכווצות משמעותית, במקביל לצניחה בהיקף ההשקעות העתידיות של הישראלים נוכח אי הוודאות. זאת, בניגוד לתחזיות לגבי הצריכה הציבורית, שצופות לה עלייה, כמו גם בנוגע לענף ההיי-טק, שנפגע פחות מהמשבר ולא נראה כי המצב ישתנה בעתיד הנראה לעין.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה