השוק

קבוצת עזריאלי מסכמת רבעון שני: צונחת ברווח הנקי משכירות בקניונים, אך צומחת במשרדים

הקבוצה רשמה ירידה של 85% בהכנסות משכירות בשל הקלות שניתנו לשוכרים במשבר הקורונה, אך בתחום המשרדים רשמה עלייה של 4%. מנכ"ל הקבוצה: "ממשיכים עם התכניות העסקיות ופועלים לאיתור הזדמנויות"
שרון טל | 
אייל חנקין (צילום אמיר רון, ויקיפדיה)
קבוצת הנדל"ן המניב עזריאלי ספגה ירידה משמעותית בהכנסות משכירות מקניוני הקבוצה במשבר הקורונה. ה-NOI (הרווח נטו מתפעול והשכרת הנכסים) של הקניונים ומרכזי המסחר של עזריאלי, צנחו ברבעון השני בכ-85% – 31 מיליון שקל ברבעון השני של 2020 לעומת 207 מיליון שקל ברבעון השני של 2019. הצניחה הגיעה על רקע הקלות שניתנו לשוכרים בקניונים בגין הסגר במשבר הקורונה.
נוכח משבר הקורונה, בעזריאלי החליטו שלא להעלות את דמי השכירות בקניונים לשוכרים חדשים וקיימים. במקביל, הקבוצה חתמה על 695 חוזים חדשים או מימושי אופציות במחצית הראשונה של 2020, ללא שינוי מהותי בשכירות, ביחס לכ-67,500 מ"ר. שיעור התפוסה הממוצע במגזר הקניונים (בנטרול נכסים באכלוס) עמד על 98%. אי העלאת השכירות יכולה להעיד על מגמה בענף כולו, ברקע החשש מפגיעה מתמשכת בענף הקמעונאות, וברקע עליית הרכישות המקוונות.
בניגוד לירידה ברווחים משכירות בגזרת הקניונים, קבוצת עזריאלי רשמה עלייה של כ-4% ברווח מהשכרת ותפעול המשרדים שבבעלותה, 153 מיליון שקל ברבעון השני של 2020 לעומת 147 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בקבוצה ציינו כי פעילותה החדשה בתחום ה-Data Centers תרמה גם היא לקיזוז הירידה. הקבוצה אף חתמה על 128 חוזים חדשים למשרדים במחצית הראשונה של 2020, בשטח של כ-104,000 מ"ר ובשכירות גבוהה בכ-9% ביחס לחוזים הקודמים, מה שיכול להעיד כי בקבוצה צופים חזרה של העובדים למשרדים בתקופה הקרובה.
במבט על כלל הקבוצה, ה-NOI ברבעון הסתכם בכ-232 מיליון שקל לעומת כ-400 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הירידה נובעת בעיקר מתחום הקניונים, על רקע הסגר במהלך הרבעון. הרווח הנקי מפעילות (בנטרול עליה/ירידה בשווי נדל"ן להשקעה ורווחי הון) הסתכם ברבעון לכ-123 מיליון שקל לעומת כ-176 מיליון ש”ח אשתקד. ההפסד ברבעון הסתכם בכ-72 מיליון ש"ח ונובע בעיקר מהקיטון ב-NOI והפחתות שווי הוגן נדל"ן להשקעה בהיקף של כ-234 מיליון שקל.


"תוצאות הרבעון השני הושפעו באופן טבעי מסגירת הקניונים למשך כחודשיים, כאשר עיקר הפגיעה בתוצאות התפעוליות של המגזר נרשמה ברבעון זה", סיכם אייל חנקין, מנכ"ל קבוצת עזריאלי. "הגיוון העסקי של קבוצת עזריאלי בולט במיוחד בתקופה זו כאשר הפעילות בתחום המשרדים ממשיכה להיות חזקה עם צמיחה ב-NOI מנכסים זהים וחתימה על כמה חוזי שכירות משמעותיים במהלך הרבעון ואחריו. הפעילות החדשה בתחום ה- Data Centers מתחילה לבוא לידי ביטוי בתוצאות, ותרומתה צפויה לגדול עם ההתקדמות בפרויקטים שבפיתוח. האיתנות הפיננסית יחד עם יתרות המזומנים הגבוהות והמינוף הנמוך, מאפשרים לנו להמשיך כמתוכנן עם התוכניות העסקיות ובמקביל לפעול לאיתור הזדמנויות עסקיות חדשות."
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה