השוק

הקיצוצים בטבע הגיעו לישראל: תפטר 350 עובדים בארץ

המהלך ייצא לפועל בעוד כ-18 חודשים, במסגרתו יבוצע קיצוץ נרחב במפעל טבע-טק בנאות חובב. הסיבה - ירידה במכירות תרופת הדגל שמייצר המפעל ואי-עמידה בתחרות אל מול מפעלים מקבילים במזרח הרחוק ובמזרח אירופה
ניר קומם | 
קאר שולץ, מנכ"ל חברת טבע (צילום בלומברג, ויקיפדיה)
ממשיכים להצטמצם: ענקית התרופות, שהייתה בעברה 'המנייה של המדינה', הודיעה היום על החלטתה לפטר 350 עובדים במפעל טבע-טק בנאות חובב. מדובר בכמעט מחצית מכלל עובדי המפעל. התהליך יחל בעוד שנה וחצי, בינואר 2022, מתוך התחשבות ביכולת העובדים למצוא תעסוקה חדשה בימי משבר הקורונה. בחברה מעריכים כי לא יצליחו להעביר יותר מכמה עשרות בודדות של עובדים לתפקידים אחרים בחברה.
המפעל, שעוסק בייצור חומרי גלם לתרופות, הוגדר כיקר מדי לתפעול ומעט מדי תחרותי, גם בהשוואה למפעלים אחרים ברשות טבע וגם אל מול החברות המתחרות. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא ירידה חדה במכירות של תרופת הדגל שלה עבור טרשת נפוצה – קופקסון. על אף שהמפעל נחשב למתקדם ברמה הטכנולוגית, התחזקות השקל בשנים האחרונות הרחיקה את חברות התרופות ממנה, שהעדיפו להעביר את מפעלי ייצור החומרים הפעילים עבור התרופות למזרח הרחוק ולמזרח אירופה, אשר עלות ההפקה בהם זולה משמעותית.
רק לאחרונה סיימה החברה לממש את תכנית ההתייעלות שהוביל מנכ"ל החברה מסוף 2017, קאר שולץ. במסגרת ההתייעלות, הצליחה החברה להגיע לחיסכון שנתי של 3 מיליארד דולר, זאת לאחר שפיטרה כרבע מ-55 אלף עובדיה וסגרה מפעלים רבים ברחבי העולם. בישראל – פוטרו כ-3,000 עובדים. כיום החברה מעסיקה בישראל כ-4,000 עובדים.
אי הרווחיות של ה'קופקסון' מסבך את טבע כלכלית גם באופנים נוספים, פרט לפיטורי עובדי המפעל בנאות חובב: רק בסוף השבוע שעבר תבע משרד המשפטים האמריקני את חברת 'טבע' והאשים אותה במתן שוחד באמצעות הזרמת כספים לשתי קרנות צדקה. על פי התביעה, טבע נתנה תמריצים לא חוקיים והזרימה אליהן כספים כדי להסוות את העובדה שהיא עוקפת את האיסור למתן תמריצים כספיים לרכישת תרופות. בממשל דורשים להטיל על טבע קנסות בהיקף של פי שלושה מאלו שהניבה ממכירת ה'קופקסון', מה שעלול לגרום לה לקנס עתק של עשרות ואף מאות מיליוני דולרים. בעקבות הגשת התביעה בחמישי האחרון, צנחה המנייה בכ-13%.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה