השוק

עונת הסכסוכים: הקורונה הובילה למשבר מול ארגוני העובדים

בארגון המורים הכריזו סכסוך עבודה בחינוך העל יסודי על רקע סיכון בריאותם של המורים בבתי הספר, בבזק בינלאומי עשו זאת בעקבות החלטת משרד התקשורת לתת רישיון ISP לחברה האם בזק, ובבנק לאומי - בשל כוונת ההנהלה להעסיק במיקור חוץ עובדים בתחום המחשוב
מערכת ice | 
קיצוצים בזמן משבר הקורונה (צילום unsplash)
ברקע המשבר הכלכלי החמור שהביאה עמה הקורונה והנזקים העתידיים הצפויים לחברות ולמשק, מספר ארגוני עובדים הכריזו לאחרונה סכסוך עבודה. 
ארגון המורים הכריז סכסוך עבודה בחינוך העל יסודי בשל הטענה לסיכון בריאותם של מורים בבתי הספר. בהודעת ארגון המורים נכתב כי משרד החינוך מחייב מורים המלמדים כיתות תגבור להגיע לבתי הספר, בתקופה שבה הם סגורים ושאר המורים בחינוך העל יסודי מלמדים מהבית באמצעים מקוונים. נטען כי במשרד כופים על המורים ללמד באופן פרונטאלי, ללא כל צורך פדגוגי, והדבר מעמיד  את המורים והתלמידים בסיכון בריאותי מיידי.
כמו כן, מוסבר כי משרד החינוך לא פותר את בעיית מסגרות החינוך לילדיהם הקטנים של אותם מורים, והם נאלצים להגיע עמם לבתי הספר, תוך חשיפתם המיותרת להדבקות ושלילת היכולת של הילדים ללמוד בעצמם מהבית. עוד מציינים בארגון המורים שבבתי הספר אין אמצעי הגנה יעילים מפני הידבקות במגפה, אין חוצצים בין התלמידים לבין עצמם או בין התלמידים למורים, כאשר במהלך היום התלמידים יוצאים להפסקות וחושפים את עצמם ואת המורים להידבקות.
דודי ועקנין
(יו"ר ארגון המורים רן ארז. צילום: דודי ועקנין)
בתוך כך, אתמול הודיע ועד עובדי בזק בינלאומי על סכסוך עבודה בחברה, בעקבות החלטת משרד התקשורת לפרסם שימוע לציבור בנושא מתן רישיון ISP (ספק אינטרנט) לחברה האם בזק. הרפורמה, תביא למעשה, לביטול ההפרדה בין ספק ותשתית אינטרנט. 
בהודעה שפרסמה החברה, כותבת יו"ר עובדי בזק בינלאומי לימור ליברמן-לביא, כי "החלטת שר התקשורת משמעותה מכת מוות לחברה ול-1,350 עובדיה, כמו גם פגיעה אדירה בצרכנים בשל הקטנת התחרות במשק".
טוויטר/בזק
(מנכ"ל בזק דודו מזרחי)
הדברים מגיעים על רקע הצעה שפרסם משרד התקשורת, לפיה בעלות התשתיות בזק והוט תוכלנה, החל מינואר 2022, להיות גם ספקיות אינטרנט (ISP). כלומר, לספק ללקוחותיהן גם את השירות שעד כה הם קיבלו באמצעות ספק חיצוני. האיסור המושת עליהן כיום נוכח היותן מונופול - יבוטל.
בשבוע שעבר, הכריזו עובדי בנק לאומי על סכסוך עבודה בשל כוונת ההנהלה להעסיק במיקור חוץ עובדים בתחום המחשוב, ומתוך חשש כי המהלך יוביל להחלשת העובדים המאורגנים בחברה. המהלך התקבל בקרב הנהלת הבנק כ"מחלוקת נקודתית", מה שעורר תגובה זועמת מצד ועד העובדים.
בתחילת השבוע שיגר מנכ"ל הבנק חנן פרידמן מכתב לעובדים, שבו התייחס לסכסוך בין הצדדים כ"נקודתי": "‎כולכם עדים לכך שההנהלה וראשי הוועדים שוקדים בימים אלו להסדיר את המחלוקת הנקודתית שנתגלעה. ללאומי מסורת ארוכת שנים של הידברות בין ההנהלה וראשי הוועדים ולפיכך אנו בטוחים כי כך יהיה גם הפעם".
אורן דאי
(מנכ"ל בנק לאומי חנן פרידמן. צילום: אורן דאי)
יו"ר הוועד של בנק לאומי, אלי זרקה, הוציא בתגובה מכתב משלו לעובדים, בו כתב בתגובה לדברי המנכ"ל: "ההסתדרות לא מכריזה על סכסוך עבודה אם מדובר במחלוקת נקודתית. מנכ"ל הבנק אינו מופיע באופן חריג בבית משפט בגלל עניין נקודתי. טוב תעשה הנהלת הבנק אם תתחיל להתנהל על פי הקוד האתי שהיא עצמה ניסחה, ובהתאם לערך השקיפות. אם הנהלת הבנק שואפת לסיים את הרבעון עם תוצאות מצוינות, אנו מציעים לה להפסיק להשחית את זמנה וזמננו בבתי משפט".
אתמול נודע שבקבוצת ידיעות אחרונות נערכים לפיטורים של כ-200 עיתונאים, מתוך כ-700 המועסקים כיום בקבוצה. חלק מהקיצוצים כוללים גם את סגירתו לצמיתות של מגזין התרבות והלייף סטייל הוותיק – פנאי פלוס, ​המונה פחות מ-10 עובדים. ל-ice נודע כי סגירת המגזין צפויה כבר בסוף החודש הקרוב. אתר P-Plus, שהוא חלק מ-ynet לא כלול במסגרת הקיצוצים. 
צילום גולשים
(מערכת Ynet/ידיעות אחרונות)
ועד עובדי העיתון כינס אתמול ישיבה דחופה כדי לדון בצעדים האפשריים כדי להילחם במהלך, כאשר הכרזת סכסוך עבודה על הפרק. בהודעה שפרסם הוועד נכתב: "בכוונת ההנהלה לקדם פיטורים של עשרות רבות של עיתונאים בכל רחבי הקבוצה כבר בשבועות הקרובים, ולשם כך נקבעו מספר ישיבות משא ומתן עם הוועדים ונציגי ארגון העיתונאים בתדירות גבוהה לימים הקרובים".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה