השוק

עוד לילה במשרד: תקנות חדשות יאפשרו הסבת משרדים לבתי מלון

בתי המלון הם מהנפגעים הקשים ביותר של משבר הקורונה. יוזמה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה מבקשת להושיט חבל הצלה לענף

מערכת ice | 
משרד (צילום unsplash)
במהלך השבוע האחרון המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בראשות מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים, עשתה את הצעד הראשון להסרת חסמים בענף המלונאות – עם קידום הצעת תקנות חדשות המאפשרות להסב משרדים ומבני מסחר שנבנו לפני שנת 2009 למלונות או למעונות סטודנטים. כעת, כל שנותר הוא להניח את ההצעה על שולחן משרד הפנים ולהמתין לאישורו של השר אריה דרעי.
על אלמנטים פיזיים וארגון NFPA
התקנות החדשות להסבת משרדים ומבני מסחר למלונות ולמעונות סטודנטים, מבקשות להוציא לפועל שורה של הקלות באלמנטים הפיזיים של המבנים המיועדים להסבה: כך למשל, חדרי המדרגות במבנים יוכלו מעכשיו להיות ברוחב של 90 ס"מ במקום 110 ס"מ, וכן על רוחב שבילי הגישה כבר לא נכפים 4 מ' בכדי לעמוד בתקנים, כשמעתה גם 2.7 מ' יספיקו עבור ההיתר.
התקנות נשענות על הסטנדרט של הארגון העולמי לבטיחות ומיגון מאש NFPA)) - ארגון ללא מטרות רווח שקיים כבר למעלה מ-50 שנה ופועל לאסדרה של חוקים ותקנות בנושא בטיחות אש. תחילה ההצעה כיוונה להסבה של בנייני משרדים ומבני מסחר גם למבני מגורים, אך הסטנדרט המחמיר (בצדק) של ארגון NFPA הסיר את האופציה הזו מהשולחן והשאיר את המלונות והמעונות.
יש סיבה להסבה
מדינת ישראל מעודדת את תהליכי ההסבה של בנייני משרדים ומבני מסחר ליחידות מלונאיות, ואף מעניקה תקציבים עבור רשויות מוניציפאליות שיעודדו יזמים לעשות זאת. תחילה, היזמים בארץ לא ממש עטו על המציאה כאשר בשנים 2015 ו-2016 פחות מ-200 מבני משרד ומסחר הוסבו ליחידות מלון. אבל אז, הפוטנציאל החל לחלחל בקרב כלל היזמים בארץ. שימו לב לנתונים הללו: בשנת 2017 כבר בוצעו 524 הסבות ליחידות מלונאיות. שנה לאחר מכן, בשנת 2018, המספר הזה הכפיל את עצמו וטיפס עד ל-1088(!).
רותי שורץ חנוך, סגנית מנכ"לית למינהל התכנון ברגולציה, מספרת על יתרונות ההצעה החדשה: "מדובר בשינוי בתקינה שיאפשר ביתר קלות להסב מבנים קיימים לשימושי תיירות מבחינת עמידה בהוראות תוכן הבניה, תוך שימוש באמצעים חלופיים. זאת מתוך ההבנה שתיירות היא מנוע צמיחה חשוב בכלכלת העיר ובכלל."
לאור התקנות החדשות שצפויות להיכנס לתוקף בקרוב, ענף המלונאות בישראל זוכה לתשקיף אופטימי יותר מזה שראה בחודשים האחרונים, והציפייה היא להמשיך ולהקל על הענף ולהחזיר אותו לקדמת הבמה הכלכלית בישראל.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה