השוק

"קיים סיכון גבוה להורדת דירוג האשראי של ישראל בשנה הקרובה"

כלכלני מיטב דש מעריכים כי הגירעון התקציבי יגיע בשנת 2021 ל-6%-8%, כשאי אישור תקציב מדינה לקראת בחירות רביעיות צפויות, צפוי לפגוע בכלכלת ישראל עוד יותר. סביבת האינפלציה ב-2021 תעלה, מה שמסכן את דירוג האשראי של ישראל
שרון טל | 
פגיעה חמורה בכלכלה הישראלית (צילום Pixabay)
הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש, אלכס זבז'ינסקי, מפרסם היום (ראשון) את הסקירה הכלכלית השבועית, ממנה עולה חשש כבד לאינפלציה גדלה ולסכנה לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל, שלאחרונה הוחלט שלא להורידו. 
בסקירה, התייחסו במיטב דש לכלכלת ישראל במבט לשנת 2021, שצפויה לכלול בחירות רביעיות ללא תקציב מדינה. במקרה של בחירות נוספת, התקציב לשנת 2021 לא יאושר עד אמצע 2021 במקרה הטוב. "קופסאות" הקורונה בסך של כ-50 מיליארד שקל כבר אושרו ומעבר לכך התקציב ימשיך להתנהל במסגרת מצומצמת.
במיטב דש מסבירים כי "אי אישור התקציב יקשה על נקיטת צעדים ורפורמות נדרשות ליציאת המשק מהמשבר, כמו גם על גיבוש המתווה להתכנסות פיסקאלית. הגירעון צפוי להגיע בשנת 2021 לכ-6%-8%". 
להערכת כלכלני מיטב דש, סביבת האינפלציה בשנת 2021 תעלה, כמו גם בעולם. הגורמים שצפויים להוביל לעלייה באינפלציה בישראל הם גידול בכמות הכסף הרחבה, לה יש השפעה על האינפלציה בישראל בפיגור של כשנה וחצי. כבר בחודשים יוני-אוקטובר, למרות התחלואה שהובילה לסגר השני, האינפלציה ללא אנרגיה, הפחתות הממשלה והסעיף התנודתי של הפירות והירקות עלתה בשיעור דומה לממוצע של שנים 2017-19, זאת לאחר ירידה חדה בתקופת הסגר הראשון.
גם בצד ההיצע הכוחות האינפלציוניים בישראלים צפויים להיות דומים לאלו בעולם. במיטב דש מציינים כי חברות הבנייה והתעשייה מדווחות בחצי השנה האחרונה על עלייה משמעותית במגבלת מחסור בחומרי גלם וציוד, מגבלה שעדיין לא באה לידי ביטוי במדד המחירים ליצרן, אך עשויה להשפיע לאחר חזרת המשק לפעילות רגילה. לסיכום, צופים במיטב דש עלייה של 1% במדד המחירים בשנת 2021.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה