השוק

איך יוצאים מהמשבר? התאחדות התעשיינים קיימה כנס חירום מיוחד על קריסת שער הדולר

נאבקים למען היצוא הישראלי: ועידה בהשתתפות בכירי התעשיינים והכלכלנים בישראל דנה בנושא הבוער. נשיא התאחדות התעשיינים: "אם הממשלה לא יודעת לטפל בשער הדולר, אז יש לדרוש פטור מארנונה, הורדת מס מעסיקים לחברות מייצאות ועוד הקלות"
כפיר אדר | 
רון תומר (צילום יחצ)
התאחדות התעשיינים קיימה הערב (חמישי) כנס חירום מיוחד על רקע קריסת שער הדולר, כחלק מהמאבק למען הייצוא הישראלי, בהשתתפות בכירי התעשיינים והכלכלנים בישראל. בין היתר הושמעו טענות חריפות, במיוחד נגד התנהלות הממשלה.
המפגש התקיים לאחר ששער הדולר צנח בשבועות האחרונים עד לתחתית של - 3.2, השער הנמוך ביותר מאז שנת 2008, תוך כדי שהוא מעמיד בסכנה ופוגע בתעשייה ובהייטק. בכנס התעשיינים קיימו דיון מעמיק באשר לדרכים והאפשרויות לפעולה על מנת להבטיח שהיצוא הישראלי לא יקרוס.
נשיא התאחדות התעשיינים רון תומר טען: ״אם הממשלה לא יודעת לטפל בשער הדולר, אז יש לדרוש כי תקל בעלויות השקליות של היצואנים – פטור מארנונה, הורדת מס מעסיקים לחברות מייצאות ועוד הקלות,  לפחות עד ששער הדולר יגיע לגובה מסוים".
 
עוד הסביר: ״הייצוא הישראלי היה אמור להיות מנוע היציאה ממשבר הקורונה ואם אנחנו מחסלים אותו, אנחנו מחסלים את הסיכוי לצאת מהמשבר. סך הייצוא התעשייתי עמד ב- 2019 על 46 מיליארד דולר, אך השינוי בשער הדולר פוגע ב-9-10  מיליארד דולר בייצוא, ולמעשה ביחד עם הקורונה סוגר פה עסקים אחד אחרי השני. יש לזכור כי שער הדולר הנמוך גם מוביל לפגיעה קשה מאוד בתל"ג, אבל למרות כל זאת אנחנו לא שומעים כלום מהממשלה".
תומר המשיך: "הממשלה לא עושה ישיבת חירום ולא ישיבת קבינט. ואנחנו גם לא יכולים להמשיך להיות תלויים בבנק ישראל.  לכן אסור לנו לשבת בשקט- אם הממשלה לא יודעת לטפל בשער הדולר, אז יש לדרוש כי תקל בעלויות השקליות של היצואנים – פטור מארנונה, הורדת מס מעסיקים לחברות מייצאות ועוד הקלות,  לפחות עד ששער הדולר יגיע לגובה מסוים. אנחנו חייבים 'להתאבד' כדי לשנות את המצב, אחרת אנחנו 'נתאבד' כתעשייה".
חברת הכנסת לשעבר וסגנית נשיא התאחדות התעשיינים איילת נחמיאס ורבין, יו״ר תבליט פלסטיק אמרה בדיון כי: "העיתוי של בנק ישראל לחדול מהתערבות בשוק המט״ח עשוי להיות הרסני מבחינת המשק. גם אנחנו מבינים שמבחינה אסטרטגית אי אפשר יהיה לאורך שנים לתמוך במטבע, אבל כל עוד הממשלה לא מציעה שום חלופה מעשית להפחתת עלויות היצור כאן אנחנו נצטרך לחפש פתרונות אחרים וכואבים ביותר. אנחנו עושים הכל כדי לשפר את הפריון אפילו במציאות קורונה אבל איך אפשר לבצע השקעות ארוכות טווח בנסיבות מורכבות כאלה".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה