השוק

הלוואות לעסקים: בנק ישראל אישר מתווה חדש לדחיית תשלומים

תינתן דחייה להלוואות לעסקים שעומדים בתנאים, ללא שיקול דעתם של הבנקים. המתווה יצא לדרך בין החודשים ינואר-מרץ 2021. איך ישפיע על החיוב החודשי? 
ארנולד נטייב | 
מענק לעסקים ולעצמאים (צילום freepik ,Istock)
בנק ישראל הודיע היום (חמישי), על מתווה חדש שצפוי לסייע לעסקים קטנים בפירעון הלוואות. המתווה צפוי לצאת לדרך בין החודשים ינואר – מרץ 2021. המתווה מצטרף לפעולות נוספות שנקט הבנק למען אזרחי ישראל שנפגעו ממשבר הקורונה. המתווה החדש יאפשר לעסקים לדחות הלוואות ללא שיקול דעתם של הבנקים. כמו כן, ניתן דגש על חזרת לווים לתשלום בלוח תשלומים מקל.
המתווה לעסקים מאפשר לעסקים קטנים וזעירים שנפגעו באופן משמעותי מהמשבר ושמחזור המכירות של העסק ירד בלפחות 25% במשך שלושה חודשים לדחות, ללא שיקול דעת הבנק את ההלוואה. דחייה זאת צפויה להביא להפחתת החיוב החודשי בלמעלה מ – 70%. הדחייה תבוצע, ללא שיקול דעת הבנק, לתקופה של עד שנה, בהלוואות עד 500,000 שקל, ולתקופה של עד חצי שנה בהלוואות מעל 500,000 שקל. הדחייה תבוצע ללא עמלות ובהתאם לשיעור הריבית המקורי של ההלוואה.
בין החודשים מרץ –נובמבר 2020 המערכת הבנקאית אישרה כ- 181,000 בקשות שהוגשו לדחיית תשלומי הלוואות לעסקים קטנים וזעירים, בסכום כולל של כ- 3.5 מיליארד שקל. במהלך החודשים האחרונים חזרו מרבית מעסקים הקטנים והזעירים לשלם את החזרי ההלוואות שדחו בתחילת המשבר. נכון לסוף אוקטובר נמצאות הלוואותיהם של כ-60 אלף עסקים בדחיית תשלומים, ואשר יתרת האשראי בגינן עומדת על כ-12 מיליארדי שקל.
כזכור, מתחילת משבר הקורונה נקט בנק ישראל בצעדים רבים במטרה לסייע למשקי הבית ולעסקים להתמודד עם הקשיים השונים שנובעים מהשלכות המשבר, בין היתר גם עם הקשיים התזרימיים, זאת לצד תמיכת ממשלת ישראל בסיוע למגזר העסקי ולמשקי הבית. אחד מהצעדים העיקריים שננקטו בשלב מוקדם של המשבר, היה גיבוש מתווה לדחיית תשלומי ההלוואות שאומץ על ידי המערכת הבנקאית, המאפשר ללקוחות לדחות תשלומי הלוואות בנקאיות בשלושה מגזרי פעילות: משכנתאות, אשראי צרכני ואשראי לעסקים.
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון: "בשונה מהמתווים הקודמים, הפעם מתאפשרת דחייה של חלק מהותי מההלוואה בד בבד לחזרה לתשלום חלקי של ההלוואה ובכך חידוש הרכיב החיוני של תשלום שוטף בגין הלוואה. השלב הנוכחי של המתווה יוסיף לסייע לבתי העסק שניזוקו מהמשבר, גם לקראת תהליך ההתאוששות, האצת הפעילות העסקית והיציאה מהמשבר. המטרה כעת היא לייצר לבתי העסק את התנאים המיטביים להיערך בהתאם גם ליום שאחרי המשבר. דחייה זו תאפשר לבתי העסק המשך גישור עד לחזרתם לאיתנות פיננסית ויכולת החזר תשלומים מוגבר בשוך המשבר".
המפקח על הבנקים, יאיר אבידן: "אנו רואים חשיבות רבה בסיוע לסקטור זה שהינו מנוע הצמיחה של המשק ולכן אפשרנו את דחיית ההלוואות לתקופה ממושכת על מנת לאפשר מרווח נשימה והקלה בקושי התזרימי, זאת לצד ניהול סיכונים מושכל ואחראי. אני מברך את המערכת הבנקאית על הירתמותה להוצאה לפועל של מתווה זה ועל הסיוע השוטף שהיא מעניקה לעסקים הקטנים והזעירים בהתמודדות עם השלכות משבר הקורונה".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה