השוק

בריטניה יוצאת מהאיחוד האירופי: נחתם הסכם סחר דרמטי

הברקזיט מגיע לסיומו לאחר שנחתם הסכם סחר עם האיחוד האירופי, שבוע אחד בלבד לפני יציאתה של בריטניה. הטיימינג? גרוע מאין כמותו לבריטניה שצריכה את הגב הכלכלי של אירופה, אבל בממלכה החליטו להחזיר את השליטה מהפקידים בבריסל
יהודה לוינגר | 
האיחוד האירופי (צילום iStock)
שבוע אחד בלבד לפני יציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי, כפי שהבטיח ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, נחתם סוף סוף היום (חמישי) הסכם הסחר עם האיחוד האירופי שיסדיר את היחסים הכלכליים בין הממלכה המאוחדת ובין האיחוד האירופי.
הברקזיט שהגיח לעולם לפני 4 שנים בניצחון של 'הפורשים' במשאל העם, מגיע לסוף דרכו, כאשר בדרך עבר 3 ראשי ממשלה בבריטניה והיה הבטחת הבחירות של בוריס ג'ונסון - במצב שנראה הטיימינג הגרוע ביותר עבור בריטניה עם השפל הכלכלי אליה הגיעה בתקופת הקורונה ויציאה מאחד מגושי המסחר הגדולים בעולם.
בריטניה הגיעה להסכם צר עם האיחוד האירופי שיסדיר את יציאתה, במה שחשוב בעיקר כדי שלא יוטלו מכסים על העברת הסחורות מבריטניה לאירופה. 
הנספח הכלכלי של ישראל בלונדון, עופר פורר, אמר בראיון ל-ice בחודש שעבר כי ההחלטה של בריטניה לצאת מהאיחוד האירופי הינה "רגשית ולא שכלית והיא נוגדת את ההיגיון הבריא".
לדבריו, "לבריטניה יש ערך גדול להיות באיחוד האירופי אבל אחת ההחלטות המרכזיות לעזיבה מגיעה מתוך תחושה של שליטה. ההחלטות של האיחוד האירופי מוטמעות ברמת המדינה והעיר ומתקבלות בכלל בבריסל, כך שאזרחי בריטניה והחקלאים נדרשים לעמוד במכסה או בתקן שלא קשור לבריטניה וזה יצר אצלם מרמור. הבריטים רצו לתפוס שליטה על המדיניות מאשר שפקיד בבריסל יקבע להם".
פורר מביא לדוגמא את זכויות הדיג שהיו נושא חזק בבחירות האחרונות בבריטניה, כאשר במים הטריטוריאליים של בריטניה מגיעות ספינות מהאיחוד כמו צרפת ונורבגיה שדגות שם, מה שהוביל את הבריטים לתחושת חוסר הוגנות.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה