השוק

"הגידול ביצוא ההיי-טק פיצה על כל האובדן מיצוא שירותי התיירות וממשיך לחזק את השקל"

לאור עלייה של 4% באוקטובר, סך יצוא השירותים של ישראל גדל לעומת השנה שעברה וחיפה על הצניחה בתיירות. בנק ישראל ימשיך לבלום את נפילת הדולר ברכישת מט"ח. וגם: האיום האירופי על חברות בריטיות והמהלך של דונלד טראמפ
כפיר אדר | 
הייטק (צילום freepik, pixabay)
על פי הניתוח של עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים הגידול ביצוא ההיי-טק פיצה על כל האובדן מיצוא שירותי התיירות וממשיך לחזק את השקל – בנק ישראל ימשיך לרכוש מט"ח.
סך יצוא שירותי ההיי-טק (ללא חברות הזנק) עלה ב-4% באוקטובר ובכך רשם גידול מרשים של 23% בהשוואה לאוקטובר בשנה שעברה. העלייה העקבית תרמה לכך שסך יצוא השירותים של ישראל גבוה ב-6% באוקטובר בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, אשר פיצה על ירידה של כ-85% ביצוא שירותים התיירות. הגורמים הללו ממשיכים לתמוך בהתרחבות נוספת של העודף בחשבון השירותים ובחוזקו של השקל.
 
לדבריו: "אנו צופים שבהחלטת הריבית בשבוע הבא בנק ישראל יותיר את הריבית ללא שינוי וימשיך במדיניות הרכישות שלו (כולל מט"ח). במקביל, הבנק יפרסם עדכון לתחזיותיו כאשר אנו צופים שינויים קלים בלבד בתרחישי הצמיחה לשנה הבאה (האופטימי והפסימי) עם סיכויים גבוהים יותר להתממשות התרחיש האופטימי לנוכח קצב החיסונים המהיר".
 
תם אך לא נשלם. 4 וחצי שנים בשביל זה?
מנהיגי בריטניה והאיחוד האירופי הגיעו להסכמה על הסכם סחר חדש (וצר מאוד) אשר ימנע העלאת מכסים חריגה לסחורות בין הצדדים בתחילת 2021. אמנם הצדדים הגיעו להסכמה בנוגע לסחר ולגבי מעבר חופשי של עובדים (אין), אך חסרה בהסכם התייחסות משמעותית בנוגע לביטחון, העברת אינפורמציה ובעיקר הסכמות לגבי ענפי השירותים. לכן, כל החברות הבריטיות שמספקות שירותים לאירופה, בדגש על ענף הפיננסים, יצטרכו להתמודד עם האיום שהאיחוד (או הבנק המרכזי) ידרשו הגבלות או רגולציה נוספת על פעילותם באירופה. להערכתנו, חוסר ההסכמה לגבי ענף השירותים יהווה מנוף ללחץ על בריטניה ואנחנו עוד נשמע על כך בהמשך השנה.
 
אחרי שנה אומללה לבריטניה, מה שפועל כרגע לטובתה זה שהיא בין הראשונות בעולם שהחלו לחסן את האוכלוסייה (עוזר שייצור החיסונים מתבצע גם על אדמת המדינה), ובהשוואה בינלאומית בריטניה מובילה במספר המתחסנים (כאחוז מהאוכלוסייה) מבין הכלכלות הגדולות.
 
טראמפ חתם על ההרחבה לפני שייגרם עוד נזק, וימלא את הארנקים.
אמנם כבר בשבוע שעבר הקונגרס האמריקאי הגיע להסכמה על תוכנית הרחבה נוספת שהצדדים דנו על הפרטים עוד מחודש יולי, אך הנשיא היוצא רק עכשיו חתם על החוק כנראה מכיוון שהסיכוי שדרישותיו להגדלה של התשלומים הישירים לאזרחים יתקבלו היה נמוך. החתימה תמנע השבתה של הממשלה, הפסקה של תשלומי האבטלה ל-5.4 מיליון מובטלים ותאשר הגדלה של התשלומים השבועיים כבר בשבוע הבא (ל-11 שבועות).
 
בנוסף, מרבית האזרחים יקבלו (עוד) תשלומים ישירים שיעזרו לרכך את הפגיעה בפעילות הכלכלית בעקבות העלייה בתחלואה והצפי להחמרה בהגבלות עם כניסתו לתפקיד של ג'ו ביידן. להערכתנו, התשלומים צפויים להגדיל שוב את ההכנסה הפרטית הריאלית של משקי הבית, כפי שקרה באפריל, ולעודד צריכה פרטית חזקה עם ההקלה הצפוייה בהגבלות סביב הרבעון השני של 2021.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה