חדשות

יריב לוין מאיים על בית המשפט העליון: התערבות בחוקי היסוד - החלטה בחוסר סמכות

יו"ר הכנסת במכתב חריף לשופטת אסתר חיות: "כל החלטה שעניינה התערבות בחוקי היסוד שנתקבלו ע"י הכנסת, תהא בבחינת החלטה שניתנה בחוסר סמכות ולפיכך גם נעדרת תוקף". אביעד גליקמן הביע ביקורת קשה וספג תגובות נגד
כפיר אדר |  3
יריב לוין (צילום דוברות הכנסת)
אחרי שהצעת חוק דחיית התקציב נפלה הלילה (בין שני לשלישי) ונקבע כי ישראל תלך למערכת בחירות נוספת, יו"ר הכנסת יריב לוין שלח מכתב חריף לנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, לקראת הדיון בבג"צ על העתירות כנגד חוק הלאום. חוק יסוד.
יריב ציין: "במכתב התרעתי בפניה כי הכנסת היא הרשות המחוקקת והיא המחזיקה גם בסמכות האסיפה המכוננת. בית המשפט העליון יונק את סמכותו מכוח הכנסת ולא להיפך. עצם הדיון בבית המשפט העליון בעניינים של חוקי יסוד, מהווה קריאת תיגר על העקרונות הדמוקרטיים הבסיסיים ביותר של ריבונות העם, הפרדת הרשויות ושלטון החוק". 
עוד הוסיף: "כל החלטה שעניינה התערבות בחוקי היסוד שנתקבלו ע"י הכנסת, תהא בבחינת החלטה שניתנה בחוסר סמכות ולפיכך גם נעדרת תוקף. יש בכך ניסיון להשליט את השקפת עולמם של שופטי בית המשפט העליון משל היו שליטי הארץ".
העיתונאי אביעד גליקמן ביקר בחריפות: "חוצפה שאין כדוגמתה ונסיון בוטה של יושב ראש הכנסת יריב לוין להתערב בהליך שיפוטי: לוין שלח מכתב לנשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, בעניין הדיון בחוק הלאום שבו הוא מאיים על חיות שכל החלטה נגד החוק תהיה חסרת סמכות".
 
כאן החל דיון עם אבישי גרינצייג שענה: "נשמע לי כמו איום חמור מאוד!!! איפה האיום?", גליקמן השיב: "תקרא שוב את המכתב. כתוב שם בפירוש שכל החלטה נגד החוק תהעה בחוסר סמכות. זה לא איום בעיניך?", גרינצייג החזיר: "קראתי שלוש פעמים, לבקשתך. העמדה שלו היא שבג"ץ פועל בחוסר סמכות כאשר הוא דן בעתירות נגד תוכן חוקי היסוד. עמדה לגיטימית לחלוטין, ששותפים לה לא מעט אנשים. איפה האיום פה?".
הדיון נמשך כשגליקמן כתב: "לגיטימי בעיניך שיושב ראש כנסת שולח מכתב לנשיאת העליון בנסיון להתערב בהליך שיפוטי ומאיים עליה שכל החלטה נגד החוק היא בחוסר סמכות? אם כן( כםי שעולה מהציוץ שלך) כנראה ששנינו מבינים אחרת מה לגיטימי לעשות ומהי הפרדת רשויות. כל אזרח צריך להזדעק על כך". גרינצייג ענה: "הפרדת רשויות היא כידוע חד סטרית. ליו"ר הפרלמנט עדיין מותר במדינה דמוקרטית לשלוח מכתבים המבהירים את עמדתו. אני מקווה".

 

גליקמן המשיך: "כנראה שאתה לא מבין את ההבדל בין עמדה שמוגשת לבגץ, שם הביעה הכנסת את עמדתה, למכתב איום ששולח יושב ראש הכנסת לנשיאה בנסיון להתערב בהליך שיפוטי". שמחה רוטמן כתב: "מכתב יפה, ממלכתי ומכבד של יריב לוין הבוקר לנשיאת העליון. אני כמובן הייתי מנסח את זה יותר בתקיפות, אבל בהתחשב בממלכתיות התפקיד שלו, אני מעריך את העידון". יותם זמרי עקץ: "כשאתה מתחנף לבוס בהגזמה לפני שיחות שכר".
 
יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ כתב בטוויטר הרשמי שלו: "האיומים של יריב לוין ונתניהו על בית המשפט מסוכנים לדמוקרטיה ומפרקים את הפרדת הרשויות. הם לא הצליחו עד היום-ונדאג שגם לא יצליחו בעתיד".
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  דברי ציפי לבני
  אמנון 12/2020/22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ההבדל בין עמדה נגד התערבות בג״צ בעתירה לביטול חוק הלאום לבין הודעה מראש של יו״ר הכנסת שלא יקיים את הפסיקה,הוא ההבדל בין דיון לגיטימי לבין הרס הבסיס לדמוקרטיה הישראלית. הD-9 שמבקשים לעלות בו על בג״צ חונה אצל מפלגות שונות אסור לתת להם את המפתח להתניע אותו.
  סגור
 • 2.
  בידי מי סמכות האכיפה כלומר מי יכניס את מי לכלא? (ל"ת)
  מילי 12/2020/22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  נושאי הכלים של הנאשם בפלילים בלחץ. מבין אותם.
  יענקל פרנקל 12/2020/22
  הגב לתגובה זו
  3 1
  הרי גורלם כרוך בגורלו. כשהוא נופל... כל הגווארדיה נופלת איתו. והוא גם עלול לחתום על עסקת טיעון בדקה ה-90. אם הוא הוא פותח עליהם ומוכר אותם כמו שמכר את הסיפוח, חאן אל אחמר, רפורמות במערכת המשפט ומה לא - חבל על הזמן.
  סגור