חדשות

המפעלים המזהמים לא זזים: מפרץ חיפה לא יעבור התחדשות עירונית, עקב ביטול תכנית ההתחדשות העירונית

אגף התקציבים של משרד האוצר שיגר מכתב לפרופ' אבי שמחון בו נטען כי התכנית לחידוש מפרץ חיפה תבוטל. התכנית נועדה לשנות את פני העיר חיפה, כאשר בראש ובראשונה הייתה אמורה לפנות את המפעלים ששוכנים במפרץ עבור בניית שטחי מסחר ומגורים
ארנולד נטייב |  2
ארובות בז"ן בחיפה (צילום פלאש 90/ מאיר ועקנין)
באגף התקציבים של משרד האוצר הודיעו על ביטול הפרויקט לחידוש מפרץ חיפה. כך עולה ממכתב ששלחו לפרופ' אבי שמחון, יועצו הכלכלי של ראש הממשלה בנימין נתניהו. 
במכתב ששלח יוגב גרדוס ממלא מקום הממונה על התקציבים באוצר, לוועדת המנכ"לים לפיתוח מפרץ חיפה נכתב: "ניתוח ראשוני של התכנית מעלה שאלות רבות ומעמיד בספק רב את ההיתכנות הכלכלית של הפרויקט". עוד נכתב: "שווי הקרקע, פיתוח, חלף היטל השבחה ודיור בר השגה מפחיתים לבדם כ-50% מהתחזית ונראה כי הופכים את הפרויקט לגרעוני וחסר כדאיות כלכלית".
"אנו סבורים כי הבסיס העובדתי אשר עליו נשענת התכנית שהוצגה פגום, ועל כן אין תשתית מקצועית מספקת שעל בסיסה ניתן לקבל החלטה", כתב בסיכום המכתב.
התכנית הייתה אמורה לשנות את פני העיר חיפה, כאשר בראש ובראשונה הייתה אמורה לפנות את המפעלים ששוכנים במפרץ, ביניהם גם מפעל בזן. בנוסף, כחלק מהתכנית הייתה כוונה להקים בשטח שיפונה עד 100 אלף יח"ד, וכ-2 מיליון מ"ר של שטחי תעסוקה בשטח של 40 אלף מ''ר.
מנהל רשות מקרקעי ישראל, ינקי קוינט הודיע בתגובה, ליו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון, כי בשים לב למורכבות הנושא ומכלול השלכותיו - ביניהן השלכות על תזרים הרשות בשנים הקרובות והיקף הפיצוי למחזיקים - יידרשו כ 45 יום ללימוד ובחינת הנושא, לרבות גיבוש עמדת הרשות בעניין.
ראש עיריית חיפה, ד''ר עינת קליש רותם כתבה בפייסבוק: "כמה צפוי. נציגי האוצר אפילו לא טרחו לפגוש אותנו בוועדת המנכלים...אל תטעו, ‎#ירושלים_DC לא ראתה את חיפה והצפון מעולם, והיום, אחרי שנתיים בתפקיד, ברור לי שאין לה שום כוונות לשנות הרגלים. רק שעכשיו יתחיל להיות לה יותר ויותר קשה".
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  תושבי אזור חיפה אדישים
  אלון 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  נושא פינוי המפעלים לא עלה מעולם בשום מערכת בחירות. ברור לכל בר דעת שהתחלואה הגבוהה הסרטן באזור מקורה במפעלים. אפשר לסגור את המפעלים ולהביא את הנפט לאחר זיקוק.
  סגור
 • 1.
  ומה עם התחלואה?
  ג.ש. 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היה ברור שהפרוייקט נמצא בספק כלכלי בזכות עצמו. עם זאת לא ראיתי שהאוצר לקח בחשבון את התחלואה העודפת של תושבי המפרץ כולל התמותה מסרטן. כנראה שאף אחד ממקבלי ההחלטות לא חי באזור. אז מה איכפת להם בכלל?
  סגור